تخم مرغ می تواند یک وعده یا میان وعده بسیار مناسب غذایی بسیار مقوی و مغذی باشد. استفاده از سبزیجات نیز در وعده های غذایی بسیار توصیه می شود. محققان دریافته اند که با ترکیب تخم مرغ و سبزیجات خام، جذب  ویتامین E و مواد معدنی در بدن بیشتر می شود. امروزه به دلیل زندگی ماشینی و دغدغه های فردی زندگی، کمتر به سلامت خود توجه می کنیم و تمایل به فست فود ها بیشتر شده است. این ترکیب ساده و ارزان قیمت می تواند یک وعده غذایی مناسب باشد.

محققان دانشگاه پوردو کشف کرده اند که به سادگی می توان با افزودن تخم مرغ به سالاد، میزان جذب مواد مغذی بدن را افزایش داد.

 سبزیجات دارای مواد مغذی مانند کاروتنوئیدها (۱) (شامل لوتئین و بتا کاروتن) و ویتامینE هستند. مواد مغذی خواص درمانی قابل توجهی دارند ، از جمله آنتی اکسیدان که اثرات ضد التهابی روی بدن دارد. بنابراین این مهم است مطمئن شویم که ما به اندازه کافی از آن ها استفاده می کنیم.

اما چگونه می توانیم از تاثیر سبزیجاتی که می خوریم بیشتر بهره مند شویم؟ مطالعات پیشین نشان داده اند که این مواد غذایی زمانی که با رژیم غذایی چربی و تخم مرغ همراه باشد، بهتر جذب می شود ، این درحالی است که تخم مرغ به طور طبیعی حاوی چربی است و می تواند نقش مهمی در افزایش جذب مواد غذایی داشته باشد. برای بررسی این موضوع، محققان در دانشگاه پوردو مطالعات متعددی انجام دادند.

در مطالعه نخست، آن ها به بررسی نقش تخم مرغ در جذب کاروتنوئیدها پرداختند؛ در طی چند هفته ، ۱۶مرد جوان در یک آزمایش به طور تصادفی یکی از سه روش سبزیجات سالاد(خام) خوردند:

مورد اول تنها با سبزیجات، مورد دوم با ۱,۵ تخم مرغ نیمرو، و دیگری با سه تخم مرغ انجام شد. سپس محققان نمونه خون آن ها را برای بررسی میزان جذب کاروتینوئید برای هریک از وعده های غذایی آزمایش کردند.

پس از تجزیه و تحلیل نتایج، محققان دریافتند جوانی که سالاد سبزیجات خام با سه تخم مرغ کامل خورده در مقایسه با فردی که سالاد را بدون تخم مرغ مصرف کرده بود،

جذب کاروتینوئید از ۳ به ۹ واحد افزایش یافت.

در مطالعه دوم، محققان میزان جذب ویتامین E را بررسی کردند. آن ها به همان نتایج رسیدند: خوردن تخم مرغ با سبزیجات خام جذب ویتامین E را از ۴ به ۷ واحد افزایش داد.

وین کمپبل، محقق ارشد این پروژه، با اشاره به میزان کافی از این مواد مغذی مهم و نقش تخم مرغ در این مورد، گفت: “ویتامین E ماده مغذی است که در رژیم غذایی امریکایی ها کم است و مشکل ساز می شود چرا که این ماده مغذی محلول در چربی دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. در حالی که افراد به راحتی می توانند رژیم غذایی خود را با اضافه کردن تخم مرغ به یک سالاد بهبود بخشند.”

در این مورد، علم نشان می دهد که ما می توانیم، با یک ترفند ساده از تاثیر سبزیجات بیشتر بهره مند شویم. اضافه کردن تخم مرغ به یک سالاد رنگارنگ نه تنها باعث افزایش جذب کاروتینوئید می شود بلکه مواد مغذی مهم مانند لوتئین و بتا کاروتن، را افزایش داده و جذب ویتامین E به بدن هم افزایش می یابد. 

ترجمه: فرحناز سپهری

پی نوشت:

۱- کاروتنوئید ها موادی هستند که بیشتر در رنگ های قرمز و زرد در بسیاری از میوه جات و سبزی جات خود را نمایان می سازند و در جذب نور در گیاهان نقش بسیار مهمی دارند.از کاروتنوئیدهای مهم می توان به بتا کاروتن، آلفا کاروتن و لیکوپن اشاره کرد.

 

منبع: ایانا