بی‌ شک الگوی خواب صحیح یکی از ارکان تندرستی است. کما اینکه مطالعات بسیاری حاکی از آن هستند که کم‌ خوابی و پرخوابی می‌ تواند شانس ابتلا به اضافه وزن را افزایش دهند و تاثیرات نامطلوبی بر سلامت بدن داشته باشند، لذا برای پیشگیری از چاقی و دستیابی به تغذیه‌ای سالم، می‌ بایست از یک الگوی خواب صحیح پیروی کنید.

در همین راستا، مطالعه‌ای جدید به بررسی ارتباط مدت زمان خواب با الگوی غذایی افراد پرداخت. در این مطالعه 27983 شرکت کننده خانم در سنین 35 تا 74 سال واقع در ایالات متحده امریکا یا پورتوریکو، شرکت کردند. بررسی تفاوت‌ های تکرر مصرف وعده‌ ها و میان وعده غذایی طی روز، منجر به تعیین دو نوع الگوی غذایی در زنان مورد مطالعه شد:

1- الگوی غذایی اول

? شامل مصرف وعده‌ های غذایی (صبحانه، ناهار و شام) در ساعات مرسوم و متعارف مصرف آنها بود.

2- الگوی غذایی دوم

? دریافت منظم وعده‌ های غذایی در ساعات متعارف (صبحانه، ناهار و شام) وجود نداشت و به جای آن مصرف خوراکی‌ ها و میان‌ وعده‌ های غذایی بر مصرف وعده‌ های غذایی اصلی روزانه غالب بود.

پس از مقایسه الگوهای غذایی با توجه به مدت زمان خواب خانم‌ ها مشاهده شد که با کاهش مدت زمان خواب افراد، تمایل برای صرف وعده‌ های غذایی اصلی در زمان‌ های متعارف آنها کاهش می‌ یافت. بالعکس، با کوتاه‌ تر شدن مدت زمان خواب، میزان گسترش میان‌ وعده‌ های غذایی نسبت به وعده‌ های غذایی اصلی افزایش می‌ یافت.

همچنین کاهش تمایل به غذا خوردن در زمان‌ های متعارف صرف غذا (زمان‌ های صرف صبحانه، ناهار و شام) و افزایش مصرف میان‌ وعده‌ ها نسبت به وعده‌ های غذایی اصلی، با دریافت انرژی بیشتر از چربی و شکر و دریافت کمتر از میوه و سبزی مرتبط بود.

ضمنا مشاهده شد که خواب بیش از حد نیز موجب نامناسب شدن الگوی غذایی افراد می‌ شد، چرا که زنانی که خواب طولانی‌ تری داشتند (مساوی و بیش از 10ساعت) دارای الگوی غذایی مشابه با افراد دارای خواب کمتر از 6 ساعت بودند.

نکته عملی

افرادی که خواب کم (کمتر از 6 ساعت) یا خواب زیاد (مساوی و بیش از 10 ساعت) دارند، بیشتر مستعد ابتلا به بی‌ نظمی غذایی و کاهش کیفیت رژیم غذایی هستند، و ممکن است شانس ابتلا به چاقی، سندرم متابولیک و غیره در آنها افزایش یابد. لذا به همه افراد توصیه می‌ شود که از یک الگوی خواب صحیح و نظم غذایی برخوردار شوند.

منبع: Your Doctor