امروزه با وجود انواع آلودگی ها عوامل مختلفی سلامت چشمان شما را تهدید می کنند. از انواع اشعه های فرابنفش و … گرفته تا آلاینده هایی که در هوا موجود می باشند؛ به همین سبب لازم است تا برای محافظت از چشمان خود تمهیداتی بی اندیشید. عینک آفتابی می تواند گزینه مناسبی باشد. با دکتر سلام همراه باشید.

این عبارت که پیشگیری بهتر از درمان است، در بسیاری از مواقع مصداق بارزی دارد و می‌توان از آن بهره برد. چشم پزشکان معتقدند برای جلوگیری از بروز بیماری‌های چشمی، برای تامین سلامت بلندمدت چشم‌ها باید از عینک‌های آفتابی استفاده شود تا جلوی زیان‌های اشعه خورشیدگرفته شود.

هرچند سال‌هاست از عینک‌های آفتابی چه به‌صورت مد یا به منظور تامین راحتی بیشتر در مقابل نور شدید، استفاده می‌شود، اما به هر حال تاکید چشم پزشکان برای استفاده از عینک‌های آفتابی، تامین سلامت بلندمدت چشم‌ها در موقعیت‌های مختلف است.
اما آیا تمام عینک‌هایی که مردم از آن استفاده می‌کنند، از استانداردهای لازم برخوردارند و می‌توانند در برابر اشعه مضر خورشید چشم را محافظت کند؟ بدون تردید پاسخ به این پرسش منفی است. در سال‌های گذشته با افزایش تقاضا برای خرید عینک‌های آفتابی در بین ایرانیان، بازار عینک‌های غیراستاندارد هم داغ شد و همین امر باعث شده تشخیص عینک‌های استاندارد از غیرآن برای افراد سخت شود و به مراتب نگرانی‌ها از بابت بروز بیماری‌های چشمی در کشور نیز افزایش یابد.
آنطور که متخصصان چشم می‌گویند: زیان استفاده از عینک غیراستاندارد به‌مراتب بیشتر از فواید آن است ازاین‌رو لازم است مردم در هنگام خرید عینک آفتابی دقت و هزینه بیشتری کنند، چون این هزینه درنهایت می‌تواند از هزینه‌های احتمالی برای درمان جلوگیری کند.
به هرحال افراد باید تلاش کنند از مراکز و واحدهای دارای مجوز اقدام به خرید عینک آفتابی کنند و از خرید عینک‌هایی که از سوی دستفروشان یا واحدهای غیرمجاز عرضه می‌شود، خودداری کنند. متاسفانه برخی دستفروشان با در اختیار داشتن یک دستگاه UV سنج تقلبی، این اعتماد را در بین مصرف‌کنندگان ایجاد و مردم را برای خرید عینک‌های غیراستاندارد که نرخ پایینی نیز دارند، ترغیب می‌کنند. فعالان این بازار تاکید دارند مردم درصورتی که خریدشان را از واحدهای دارای پروانه کسب انجام دهند، اگر در این زمینه نسبت به کیفیت خرید تردید دارند یا برای‌شان مشکلی ایجاد شد می‌توانند به آن واحد مراجعه کنند یا گلایه خود را به گوش اتحادیه برسانند.به هرحال با توجه به اهمیت سلامت چشم، برای محافظت از این عضو بدن، آنطور که متخصصان توصیه می‌کنند افراد باید از عینک‌های آفتابی مرغوب، استاندارد و با کیفیت مناسب استفاده کنند، بنابراین عینک آفتابی را باید از عینک فروشی‌های معتبر خریداری کرد، نه از دستفروش‌ها.

 

منبع: تجارت دیلی