به برخی از رایج ترین سوالات مهم در مورد دریافت  واکسن HPV در این بخش اشاره کرده ایم، می توانید با مطالعه این بخش به اطلاعاتتان در مورد این واکسن بیافزایید، بدن برخی افراد پس از دریافت این واکسن واکنش نشان خواهد داد. به عوارض جانبی واکسن HPV پس از تزریق در این مطلب آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

اگر درحال حاضر به HPV مبتلا باشم، دریافت واکسن باعث درمان آن خواهد شد؟ متاسفانه پاسخ این سوال منفی است. اگر فردی درحال حاضر به HPV مبتلا باشد، دریافت واکسن نمی‌تواند او را از شرّ بیماری خلاص کند. با این‌حال، اگر فرد به یکی از انواع HPV مبتلا باشد، دریافت واکسن می‌تواند از ابتلا به انواع دیگر HPV جلوگیری کند. فعلا درمان کامل HPV بعد از ابتلا به آن امکان‌پذیر نیست، اما روش‌های درمانی خاصی برای مقابله با بیماری‌هایی که به‌واسطه HPV ایجاد می‌شوند (مانند زگیل تناسلی و سرطان‌های دستگاه تناسلی)، وجود دارند. با توجه به همین نکات است که زنان باید معاینه لگن و تست پاپ‌اسمیر را برای غربالگری سرطان دهانه رحم جدی بگیرند.

آیا دریافت واکسن HPV، سلامتی کامل را در ادامه زندگی تضمین می‌کند؟ این واکسن، محافظت پایداری را در درازمدت برای جلوگیری از ابتلا به HPV ارائه می‌دهد. با این‌حال، حتی زنانی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، باید به‌طور منظم تست پاپ‌اسمیر را با هدف غربالگری سرطان دهانه رحم انجام بدهند، چون واکسن HPVV از بدن در مقابل همه انواع HPVV که می‌توانند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شوند، محافظت نمی‌کند.

آیا این واکسیناسیون بی‌خطر و ایمن است؟ همه واکسن‌ها قبل از توزیع گسترده، باید کامل و دقیق مورد آزمایش و ارزیابی قرار بگیرند. واکسن‌های HPV نیز قبل از عرضه عمومی به مردم، روی هزاران نفر تست می‌شوند تا از ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل شود. سال‌های زیادی است که این واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و متخصصان می‌گویند که احتمال واکنش‌های جدی و خطرناک نسبت به آن‌ها بسیار کم است. در ضمن، واکسن‌های HPV حاوی جیوه یا نگهدارنده‌های تیمروزال نیستند.

آیا همه افراد می‌توانند از واکسن HPV استفاده کنند؟ بعضی از افراد نباید واکسن HPV را دریافت کنند. منع استفاده از این واکسن برای افرادی که واکنش آلرژیک نسبت به آن یا ترکیباتش داشته باشند، قطعی است. بنابراین، پزشک را در جریان هر گونه آلرژی شدید نسبت به هر چیزی قرار بدهید، از جمله آلرژی به مخمر نان یا لاتکس. علاوه بر این، اگر نقصی در سیستم ایمنی شما وجود دارد یا مبتلا به اختلال خون هستید، حتما این موضوع را به پزشک اطلاع بدهید. زنان باردار هم باید دریافت واکسن HPV را بعد از زایمان به تعویق بیاندازند. البته مطالعات علمی نشان نداده‌اند که دریافت واکسن‌های HPV در دوره بارداری باعث ایجاد مشکلات برای نوزاد می‌شوند، اما چون مطالعات در این زمینه هنوز به نتایج قطعی نرسیده‌اند، رعایت این نکته ایمنی برای زنان باردار ضرورت دارد.

آیا دریافت واکسن HPV با عوارض جانبی همراه است؟ احتمال مواجه شدن با عوارض جانبی بعد از دریافت واکسن HPV وجود دارد، اما این عوارض خفیف هستند. بسیاری از افرادی که از علائم ناخوشایند بعد از دریافت واکسن HPV گلایه می‌کنند، فقط با مشکلات جزئی مانند درد یا تورم در ناحیه واکسیناسیون، تب، ‌سردرد و حالت تهوع مواجه می‌شوند. بعضی از افراد هم بعد از دریافت واکسن HPV یا هر نوع واکسن دیگر، حالت ضعف و غش را تجربه می‌کنند. نشستن بعد از دریافت واکسن می‌تواند مانع از این اتفاق شود.

سلامتیسم