finger_length_female_intuition_218

پژوهشگران در ایتالیا و انگلیس تحقیقات علمی مبتنی بر شهودی بودن بانوان کشف  کرده اند.بر پایه پژوهشی در مجله Psychoneuroendocrinology که مارچ 2014 منتشر شد کسانی که تستوسترون کمتری در رحم مادر داشته اند علاقه زیادتری به تفکر مبتنی بر شواهد  دارند.

در تفکرشهودی (intuition thought) ، فرد مسائل خود را به‌ جای بهره‌گیری از قوانین منطق ، از طریق شهودی یعنی باتوجه به جنبه‌های ظاهری امور و آنچه می‌بیند و عیناً شاهد آن است ، حل می‌کند. تفکر شهودی یعنی رسیدن به جواب بدون تحلیل اطلاعات و دیگر روش های سیستماتیک!
اما تفكر انعكاسي (reflexive thought ) توجه دقيق،‌ فعالانه، و مستمر به اطلاعات و زمينه‌هاي حمايت‌كننده از آن و درنظر گرفتن نتايج و تبعات آن اطلاعات است .

لابد می پرسید چطور می توانید تستوسترونی که در دورن جنینی دریافت کردید را اندازه بگیرید؟ ساده است : انگشتانتان را اندازه بگیرید.

دانشمندان از نسبت انگشتی (رقمی) به عنوان روشی برای ارزیابی هورمون های جنسی دوران قبل از زایمان استفاده می کنند. برای اینکه شما هم بتوانید این میزان را به دست آورید از بند انگشت تا نوک انگشت اشاره تان را اندازه بگیرید جواب را تقسیم بر طول انگشت انگشتری تان (دوم) کنید. خانم هایی که در دوران رشدشان در معرض آندروژن کمتری قرار گرفتند انگشت دوم و چهارمشان تقریبا هم اندازه یا انگشت چهارمشان کمی بلند تر است. این گروه نسبت انگشتی نزدیک یا تقریبا بالاتر از یک دارند. در حالی که اساسا انگشت دوم مردها بند تر از انگشت چهارمشان است. بنابراین نسبت انگشتی آنها پایین تر است.

برای صحت ارتباط بین نسبت انگشتی و تفکر شهودی یا متضادش ” تفکر انعکاسی ” آنتونیو ام مارتین مدرسی در دانشگاه گرانادا و گروهش از 659 دانش آموز تستی سه سوالی گرفتند. این تست برای اینکه مشخص کند دانش آموزان از غریزه نا خود آگاه خود یا روش پاسخگویی عمدیِ از نظر شناختی فعال استفاده می کنند ، طراحی شده بود. به عنوان مثال :

قیمت یک توپ و چوگان سر هم یک دلار و ده سنت است.قیمت چوگان 1.00 دلار بیشتر از توپ است. قیمت توپ چقدر است؟

اگر این سوال را تند بخوانید و به صورت خودکار پاسخ دهید خواهید گفت 10 سنت. این همان انجام شهودی کارهاست .به نظر درست می آید پس جواب داده و ادامه می دهید. ولی اگر کمی در موردش فکر کنید می بینید که اشتباه می کنید. این مسئله خیلی ربطی به مهارت ریاضی شما ندارد بلکه می خواهد ببیند که آیا شما می توانید اندکی درنگ کرده و به پاسخ اولیه غلبه کنید ؟

روی هم رفته تحقیقات ثابت کردند که عملکرد مرد ها بهتر بود_ و همچنین از نسبت انگشتی کمتری(در مورد دست راست) چیزی حدود 0.9597 برخوردار بودند. خانم ها با تکیه زیاد بر پاسخ های شهودییشان نتوانستند به خوبی از عهده سوال ها بر آیند.میانگین نسبت انگشتی آنها : 0.9717 ممکن است این اختلاف خیلی بزرگ به نظر نیاید اما نتایج تست ها و نسبت های انگشتی خانم ها و آقایون به میزان قابل توجهی متفاوت بود.

مارتین می گوید:
“تفاوت دو جنسیت در حد میلی متر ها می پردازد. بنابراین تعریف یک نسبت انگشتی کار سختی ست.” او توضیح می دهد که نسبت انگشتی نزدیک به دو برابر مردها زیر 0.94 بود.

اگر نسبت انگشتی خود را اندازه گرفته و متوجه شدید که علیرغم اینکه فکر می کردید یک آدم شهودی هستید در انتهای “مردانه” این طیف قرار گرفتید غریزه تان سعی می کند به شما بقبولاند که این تست اشتباهست. این فرصت خوبیست تا تفکر انعکاسی را تمرین کنید و بخاطر داشته باشید که حتی علم هم کامل نیست !

منبع-http://ibanoo.ir