تحقیقات نشان می دهد اختلالات چربی خون ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه را درگیر می‌کند و به نوعی بیماری شایع تبدیل شده است. اختلالات چربی در اشخاص دیابتی تا ۵۰ درصد می‌تواند شایع تر از سایر افراد باشد. اختلالات چربی خون می توانند سبب ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی، افزایش ریسک سکته‌های قلبی و مغزی و تصلب شرایین شوند از این رو همواره باید آن ها را کنترل نماییم.

فوق تخصص غدد و متابولیسم در تشریح انواع چربی های خون ادامه داد: چربی‌های خون انواع مختلفی دارند مهمترین آن‌ها کلسترول و تری گلیسیرید هستند. کلسترول معمولا باید زیر ۲۰۰ باشد. البته کلسترول به خوب و بد تقسیم بندی می‌شود و  مثلا  در فردی که کلسترول کل خونش ۲۵۰ باشد؛ باید دید عدد کدام نوع کلسترول بالا هست و هر چه نسبت  LDL (کلسترول بد ) به HDL (کلسترول خوب)  بالاتر باشد اوضاع بد‌تر خواهد بود.

وی در ادامه میزان تری گلیسیرید نرمال در خون را  زیر ۱۵۰ دانست و تصریح کرد: ممکن است در مواردی که بیمار سوء تغذیه و یا سوء جذب در دستگاه گوارش داشته باشد، تری گلیسیرید خون پایین باشد ؛ البته برخی موارد ژنتیک افراد هم در این زمینه دخالت دارد. اندازه تری گلیسیرید از ۱۵۰ که بالاتر برود می تواند نشان دهنده علائم شروع یک بیماری کرونر قلب باشد به خصوص اگر با همراه پایین بودن اچ دی ال همراه باشد. این علامت بدی است و نشان دهنده این است که فرد مستعد بیماری‌های قلبی عروقی است.
گفتنی است پزشکان توصیه می کنند افراد با انجام آزمایشات منظم در طی سال، بیشتر نسبت به اندازه چربی خون خود توجه کنند تا از بروز بسیاری از بیمای ها پیشگیری لازم را داشته باشند..
منبع: میزان