آیا تا به حال برایتان پیش آمده زمانی که صبح از خواب بلند می شوید با دیدن لکه های قرمز رنگ بر روی پوستتان متحیر شوید. این خارش و قرمزی به دلیل وجود ساس است. در این مطلب شما را با روش های خانگی برای از بین بردن ساس آشنا خواهیم کرد.

ساس چیست؟

ساس‌ها حشرات کوچکی هستند که از خون حیوانات یا انسان تغذیه می‌کنند. این ساس‌ها بدن نسبتا مسطحی دارند و اندازه‌ی آنها تقریبا با دانه‌ی سیب برابر است.

آنها نمی‌توانند پرواز کنند اما به راحتی و بدون این‌که دیده شوند، می‌توانند وارد خانه‌تان شوند. مکان مورد علاقه‌ی آنها تشک و شکاف وسایل چوبی مثل تخت‌خواب است. به طور معمول، آنها هیچ مرضی را انتقال نمی‌دهند، اما می‌توانند مزاحمت زیادی ایجاد کنند.

گاهی اوقات، افراد گزش ساس را با گزش پشه اشتباه می‌گیرند اما برای این‌که مطمئن شوید که گزش ساس بوده‌است، باید نشانه‌های زیر را در نظر بگیرید:

– به دنبال لکه‌های کوچک خون در ملحفه‌ی تخت یا روی بالش‌تان بشد.

– اگر لکه‌های قهوه‌ای یا تیره روی ملحفه‌ی تخت‌تان یا روی رو‌بالشی‌تان پیدا کردید، احتمالا مدفوع ساس است.

– ممکن است تخم ساس پیدا کنید یا حتی پوست خالی ساس را پیدا کنید، چرا که این حشره در هنگام رشد کردن پوست می‌اندازد.
بهترین مکان برای جست‌وجوی ساس در خانه شامل موارد زیر است:

– در محدوده ۴.۵ تا ۶ متری از تخت‌خواب‌تان

– ترک و شکاف زیر تخت یا در داخل قاب تخت

– مبلمان نزدیک به تخت

– ترک‌های موجود در امتداد قرنیز یا کف‌پوش‌های چوبی اتاق

– قاب پنجره‌های چوبی

– صندلی‌ها و کاناپه‌های دارای روکش‌ پارچه‌ای در خانه

هجوم ساس می‌تواند در برخی از تمیزترین خانه‌ها نیز رخ بدهد. با توجه به مجله تایم، شهرهایی که بیش‌ترین هجوم ساس در آنها رخ می‌دهد در ایالات متحده عبارتند از شیکاگو، لس آنجلس، دیترویت و کلمبوس، دالاس – فورت وورث، اوهایو، سیاتل – تاکوما، نیویورک، کانزاس سیتی، سن دیگو، مینیاپولیس – سنت پل، بوستون – منچستر، نشویل، تنسی، سان فرانسیسکو – اوکلند – سن خوزه، دنور، و سینسیناتی و چند شهر دیگر.

اگر خانه‌ی شما هم مورد هجوم ساس قرار گرفته‌است، انواع مختلفی از داروها وجود دارند که شما را کمک خواهند کرد از شر این حشرات شبانه خلاص شوید و همچنین از خانه‌تان در برار هجوم احتمالی آنها در آینده محافظت کنید!

راهکارهای خانگی مقابله با ساس

ساس به عنوان حشرات کوچک و قهوه ای مایل به قرمز رنگ که به اندازه یک دانه سیب است در سراسر جهان وجود دارد. ساس در طول روز داخل یا اطراف تخت ها و شکاف های موجود در صندلی ها، کاناپه ها، پرده ها، فرش ها، کمدها و حتی ترک های دیوار و کف و پشت کاغذ دیواری پنهان می شوند.

علائم  وجود حشره ساس

فرد هنگام گزیده شدن توسط ساس آن را احساس نمی کند، اما پس از آن محل گزش شروع به خارش می کند. گزش ساس به صورت برجستگی های کوچک قرمز رنگ شبیه گزش پشه نمایان می شود و برخی اوقات به صورت خط قرمز رنگ روی بدن فرد ظاهر می شود.

گزش ها اغلب در نواحی از پوست که هنگام خواب در معرض هوا قرار دارند رخ می دهد. ساس با وجود آزاردهنده بودن، اما باعث سرایت یا گسترش میکروب یا بیماری خاصی نمی شود.

برخی بر این باورند اتاق کثیف محل مناسبی برای رشد ساس است، اما این حرف درستی نیست. ساس به شرط تامین غذا در هر جای می تواند زندگی کند. ساس به طور معمول در مکان هایی که رفت و آمد مسافران و مهمانان مانند هتل ها، بیمارستان ها یا خانه های سالمندان زیاد است مشاهده می شوند.

البته باید گفت ساسا در جاهای دیگر مانند وسایل حمل و نقل عمومی، آپارتمان ها و خوابگاه ها نیز مشاهده می شود و می تواند همراه با لباس، وسایل و حتی چمدان به جاهای دیگری نیز منتقل شود.

ساس برای زنده ماندن به خوردن خون انسان نیاز دارد به همین دلیل هر کجا انسان حضور داشته باشد این حشره موذی نیزمی تواند باشد. طی میلیون ها سال ساس برای زندگی بشر مشکل ایجاد کرده است.

ماده های بالغ ساس روزی حدود ۲ تا ۳ عدد تخم می گذارند. در صورت مناسب بودن دمای محیط این تخم ها بعد از یک هفته باز می شوند.

ساس به دلیل داشتن تغذیه کم مدت زمان بسیاری را می تواند زنده بماند. در نتیجه حضور این حشره در خانه بسیار مضر است.

روش تشخیص ساس ها

ساس به دلیل اندازه کوچک و داشتن نیشی شبیه به پشه اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد، اما در صورت ایجاد احساس آزاردهنده در محل گزش متوجه حضور آنها می شوم=یم.

ساس بیش تر در فصول تابستان و بهار مشاهده می شوند و در ماه های گرم سال هفته ای یک بار تغذیه می شوند. برای شناسایی ساس و پیدا کردن محل زندگی آن بهتر است درزهای موجود در تمام وسایل خانه را مورد بررسی قرار دهیدکنید. برای شناسایی محل زندگی ساس از روش های زیر استفاده کنید:

 • توجه به تخم های کوچک سفید رنگ این حشره
 • دیدن لکه های قهوه ای رنگ در اطراف درزها و رختخواب که نشان دهنده مدفوع ساس است
 • وجود لکه های خود در مکان هایی که این حشره زندگی می کند
 • گزش این حشره به صورت خوشه ای و دنباله دار است
 • احساس گزش و درد شدید بعد از گزش نشان دهنده وجود ساس است
 • بوی ساس آزار دهنده است

ساس

در ادامه ۳۰ روش خانگی مبارزه با ساس آمده است

این فهرست طولانی دارای ۳۰ داروی خانگی است و به چهار دسته طبقه‌بندی می‌شود:

– روش‌های شیمیایی

– مواد و روش‌های غیر شیمیایی

– درمان‌های ارگانیک برای از بین بردن ساس

– روغن‌های معطر برای حل مشکل ساس

روش های مقابله با ساس

برخی افراد روش سمپاشی را در وهله نخست برای از بین بردن ساس پیشنهاد می دهند، اما تعدادی راهکار خانگی نیز موجود است که می توان قبل از استفاده از سمپاشی آنها را نیز امتحان کرد و در صورت بی نتیجه ماندن سراغ سمپاشی رفت، برخی از این راهکارهای خانگی مقابله با ساس عبارتند از:

 • روش‌ های شیمیایی
 • مواد و روش ‌های غیرشیمیایی
 • درمان ‌های ارگانیک برای از بین بردن ساس
 • روغن ‌های معطر برای حل مشکل ساس

الف) روش‌های شیمیایی برای از بین بردن ساس

۱. مدیریت تلفیقی آفات

مدیریت تلفیقی آفات زمان هجوم ساس‌ها در مقیاس بزرگ نیاز است. در صورت وجود ساس در گوشه و کنار خانه باید با کارشناسان برای مقابله با این حشره موذی تماس بگیرید.

مدیریت تلفیقی آفات به عنوان فرآیند کامل در آن بیش از ۳۰۰ محصول مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، محصولاتی که برای مقابله با ساس مورد تایید آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده قرار گرفته است.

از برخی این محصولات می توان به نئونیکوتینویدها، آفت‌کش‌های پیرول مانند کلرفناپیر، پیرترویدز و پیرترینز (حشره‌کش‌های شیمیایی مصنوعی) اشاره کرد.

۲. اسپری‌های مخصوص از بین بردن ساس

اسپری مخصوص از بین بردن ساس برای از بین بردن ساس ها در مقیاس کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.‌ها IGR و نوعی حشره‌کش موجود در این اسپری ‌ها در رشد و تولیدمثل حشرات اخلال ایجاد می‌کنند.

البته این اسپری ها باید همراه دیگر راهکارهای خانگی استفاده شود زیرا اسپری تخم‌ های ساس و کرم ‌های آن را از بین می برد و در از بین بردن حشرات بالغ تاثیری ندارد.

۳. گردهای حشره‌کش

گردهای حشره‌کش به عنوان یکی از موثرترین درمان‌ها برای ساس در نظر گرفته می‌شوند. گردهای حشره‌کش به اسکلت یا پوست سخت بیرونی ساس آسیب وارد می‌کنند و آنها را می‌کشند.

این نوع حشره‌کش‌ها بسیار موثر هستند چرا که آنها را می‌توانید به گوشه و کنارهای غیر قابل دسترس خانه‌تان از جمله ترک‌ها و جاهای دیگر در امتداد قاب تخت‌تان، صفحه‌ی چوبی بالای تخت‌خواب و زیر قرنیزها استعمال کنید.

۴. اسپری‌های هواپخش

طیف گسترده‌ای از اسپری‌های هواپخش در دسترس است که به طور خاص برای از بین بردن ساس تولید شده‌اند. این اسپری‌ها نوعی حشره‌کش هستند که در یک بطری یا قوطی ارائه می‌شوند و دارای مشخصات و مواد تشکیل‌دهنده‌ی مختلفی هستند.

این مهم است که به دقت برچسب روی قوطی را بخوانید چرا که برخی از اسپری‌ها را می‌توان به طور مستقیم روی تشک یا ملحفه‌ی تخت و برخی دیگر را می‌توان تنها در ترک‌ها و درزها استفاده کرد.

۵. آفت‌کش‌های نواری

آفت‌کش‌های نواری را تنها می‌توان برای وسایلی که آسیب‌پذیر یا حساس به حرارت هستند، استفاده کرد. شما می‌توانید این اقلام را همراه با نوار آفت‌کش در ظروف دردار قرار دهید.

نوار آفت‌کش بخارات بدون بویی را منتشر می‌کنند که در ظرف توسعه می‌یابند و ساس‌ها را طی یک دوره‌ی چند روزه از بین می‌برند.

ب) روش‌های غیر شیمیایی برای از بین بردن ساس

۶. نظافت گسترده

یکی از روش‌های خانگی که معمولا برای خلاص شدن از شر ساس توصیه می‌شود، تمیز کردن است. در مرحله‌ی اول، باید همه‌ی شلوغی‌ها و درهم و برهمی‌ها را در منزل‌تان مرتب کنید.

گام دوم این است که همه چیز را از پتو گرفته تا ملحفه‌های تخت، روکش تخت، لحاف، روبالشی‌ها و هر پارچه‌ای که با تخت یا زمین در تماس است، تمیز کنید.

۷. ساس را با استفاده از حرارت از بین ببرید.

یکی از روش‌های کشتن ساس که خودتان هم می‌توانید انجام بدهید، استفاده از حرارت است. در این روش حرارت بالا مورد نیاز است.

برای این کار می‌توانید ملحفه‌ی تخت یا روکش تخت‌خواب‌تان را در نور مستقیم خورشید به خصوص روی پشت بام قرار بدهید. هنگامی که درجه حرارت بدن ساس به ۱۱۳ درجه فارنهایت (۴۵ درجه سانتی‌گراد) می‌رسد، خود به خود می‌میرد.

۸. از جارو برقی استفاده کنید.

جارو برقی یک ابزار بسیار قابل اعتماد است زمانی که پای از بین بردن ساس به میان بیاید. البته، دو موضوع وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

– شما باید بدانید که ساس‌ها در کجا پنهان شده‌اند.

– شما باید اطمینان حاصل کنید که ساس‌های مکیده شده که وارد مخزن خاک جاروبرقی شده‌اند، به سرعت از خانه‌تان خارج شوند یا به سطل آشغال انداخته شوند.

۹. درمان بخار بسیار موثر است

این روش نوع دیگری از عملیات حرارتی است و در کشتن ساس در مراحل مختلف زندگی‌اش از زمانی که در تخم است تا زمان بلوغ‌اش بسیار موثر است.

یک دستگاه بخار را برای این روش می‌توانید استفاده کنید. بخار را می‌توان برای تشک، مبلمان پارچه‌ای، زیر تخت و غیره استفاده کرد. موثرترین دستگاه بخار برای این کار دستگاه‌های کم بخار یا بخار خشک هستند، زیرا از رطوبت کم‌تری استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:10 نکته مهمی که باید درباره خواص نوشیدن دوغ بدانید

۱۰. مهر و موم کردن ترک‌ها

مکان مورد علاقه برای پنهان شدن ساس‌ها ترک و شکاف است. با مهر و موم کردن ترک و شکاف نه تنها می‌توانید از هجمه‌ی آنها کم کنید بلکه اطمینان حاصل خواهید کرد که در آینده دوباره سر و کله‌شان پیدا نخواهد شد.

شما می‌توانید از گچ برای مسدود کردن درزها و همچنین شکاف‌های داخل قفسه‌ها یا پشت پنجره و قاب در استفاده کنید.

۱۱. موارد به شدت آلوده را دور بریزید

شاید دور انداختن تخت‌خواب‌تان به این دلیل که پر شده از ساس کار عاقلانه‌ای به نظر نرسد. کاری که شما واقعا می‌توانید انجام دهید این است که چیزهای کوچکی که آلوده به ساس هستند و می‌توانید آنها را در یک کیسه زباله جای بدهید، دور بریزید. چیزهایی مانند ملحفه‌ی تخت یا روی بالشی‌ها.

شاید برای برخی افراد دور ریختن وسایلی مانند تخت خواب امکان پذیر نباشد، اما می توان برای خلاص شدن از شر ساسا وسایل آلوده کوچک تر مانند روبالشی ها یا ملحفه تخت را داخل نایلونی گذاشت و از خانه خارج کرد.

۱۲. از مواد سفیدکننده استفاده کنید

تمیز کردن کف و دیوارهای خانه یک ضرورت است اگر خانه‌تان آلوده به ساس شده‌است. در چنین شرایطی، شما می‌توانید طیف وسیعی از مواد سفیدکننده‌ی قوی (وایتکس) را برای کشتن هر ساسی که زیر و یا ترک و درزهای روی دیوار پنهان شده، استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:تاثیرات مخرب گل گاوزبان بر کبد

۱۳. اسپری کردن الکل

استفاده از الکل به دلیل سرعت بالای تبخیر آن باید چندین بار در هفته مورد استفاده قرار گیرد. یکی از موثرترین انواع آن الکل ایزوپروپیل 99 درصد است. الکل نه تنها به عنوان دافع ساس شناخته می شود بلکه با حل کردن سلول‌ ها باعث مرگ ساس می شود.

۱۴. بوریک اسید

بوریک اسید به عنوان ضدعفونی‌کننده برای بریدگی ‌ها و سوختگی ‌ها مدت هاست که مورد استفاده قرار می گیرد و از آن می توان برای خلاص شدن از شر ساس نیز استفاده کرد.

اسید بوریم باعث دفع ساس می شود، بنابراین برای از بین بردن ساس در مقیاس کوچک قابل استفاده است. برای استفاده از این روش می توان پودر بوریک اسید را در گوشه و کنار خانه و قسمت‌ های آلوده مانند ملحفه، کابینت و تشک اسپری کرد.

۱۵. ژل سیلیکا

سیلیکا ژل در بسته‌های کوچک در دسترس است و به طور معمول در بسته ‌بندی هر کالایی مانند جعبه ‌های دوربین و لباس یافت می شوند.

برای از بین بردن ساس باید سیلیکا ژل را له کرده و آن را در مکان های آلوده استفاده کرد. در این روش ساس ‌ها در این ژل گیر کرده و ضمن از دست دادن آب بدن خود از بین می روند.

۱۶. کاغذ خشک‌کن معطر

کاغذ های خشک‌کن معطر شاید باعث از بین رفتن ساس ها نشوند، اما به طور قطع به عنوان دفع کننده عمل می کنند، بنابراین می توانید آنها را بین تشک ‌ها، ملحفه ‌ها، زیر بالش و زیر تخت قرار دهید.

ساس

پ) روش‌های خانگی ارگانیک برای از بین بردن ساس

۱۷. پودر خاک دیاتومه

خاک دیاتومه به طور عمده به صورت پودر در دسترس است. این خاک از بقایای فسیل ‌های نوع خاصی از جلبک ایجاد می شود.

استفاده از پودر خاک دیاتومه به عنوان یکی از راه ‌های طبیعی کشتن ساس شناخته می شود زیرا حاوی حشره‌کش ‌های مصنوعی نیست. برای استفاده از آن می‌توان به راحتی در شکاف ‌ها و ترک ‌ها اسپری کرد.

۱۸. برگ لوبیا قرمز

برگ لوبیا قرمز درمانی است که این همه راه را از شبه جزیره‌ی بالکان آمده‌است. شما باید برگ لوبیا قرمز را در کف زمین و زیر تخت پخش کنید. ساس‌هایی که در اتاق‌تان هستند روی این برگ به دام خواهند افتاد. این کار برای زمانی به درد بخور است که هجوم ساس‌ها در مقیاس کوچک رخ داده‌است.

۱۹. قارچ بوریا باسیانا

درست هر زمانی که فکر کردید قارچ بد است، به یاد این نوع قارچ بیفتید که بدترین‌شان است! قارچ بوریا باسیانا چیز بدی است اما فقط برای ساس‌ها! این قارچ‌ها باید روی ملحفه، ترک و شکاف‌ها و حتی کف اسپری شوند، و تنها چیزی که بعد از اسپری کردن قارچ‌ها می‌دانید این است که ساس‌ها مرده‌اند!

۲۰. استفاده‌ی هر روزه از فلفل کاین

فلفل کاین به عنوان یک ماده طبیعی برای دفع ساس شناخته می شود. برای استفاده از این روش باید محلولی را با جوشاندن فلفل کاین همراه با زنجبیل رنده شده و پونه‌ی کوهی در آب آماده کنید سپس آن را صاف کرده  و در مناطق آلوده خانه آن را اسپری کنید. بوی این محلول به دور کردن ساس ‌ها از خانه‌ کمک می ‌کند.

۲۱. گیاه دارویی وج

وج یک گیاه دارویی است، که با نام سوسن صغیر نیز شناخته می‌شود. این گیاه خواص ضد میکروبی دارد و به صورت پودر در دسترس است. شما می‌توانید یک بسته از آن را بخرید و محلولی را طبق دستورالعمل روی بسته آماده کنید و سپس آن را در قسمت‌های آلوده برای از بین بردن ساس‌ها اسپری کنید.

۲۲. چریش

برگ‌های “چریش” ضد عفونی کننده، ضد باکتری، ضد درد، ضد ویروس، ضد میکروب، ضد تب، ضد قارچ، ضد دیابت و اسپرم‌کش هستند، و خواص تصفیه‌کننده‌ی خون نیز دارند. برگ‌های خرد شده یا محلول‌های ساخته شده از برگ‌های درخت چریش را می‌توان برای از بین بردن موثر ساس استفاده کرد.

۲۳. چای گردوی سیاه

چای گردوی سیاه دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ است و زمانی که در منطقه‌ی آلوده اسپری شود، به طور موثری می‌تواند مشکل ساس‌ها را از بین ببرد و کنترل کند.

۲۴. آویشن

اگرچه آویشن به عنوان یکی از سالم ترین و مفیدترین گیاهان موجود در جهان شناخته می شود، اما برای ساس سمی است. برای استفاده از این روش کافی است برگ آویشن تازه را زیر تشک یا تخت قرار داده کاه باعث دفع ساسا می شود. البته سوزاندن چوب آویشن نیز برای دفع ساس گزینه مفیدی محسوب می شود.

۲۵. پودر زردچوبه

پودر زردچوبه می تواند باعث از بین رفتن ساس شود. کوکومین موجود در زردچوبه خواص ضدمیکروبی دارد که باید برای از بین بردن ساس آن را روی مناطق آلوده بپاشید.

ت) از بین بردن ساس ها با استفاده از روغن معطر

۲۶. روغن علف لیمو

روغن گیاه علف لیمو (چمن معطر، پوتار یا ناگرد) را می‌توان در سراسر منطقه‌ی آلوده برای کشتن ساس‌ها اسپری کرد. این روغن سطح اسیدی ساس‌ها را افزایش می‌دهد به حدی که باعث کشته شدن ساس‌ها می‌شود.

۲۷. روغن درخت چای

روغن درخت چای در خانه‌هایی که در مقیاس کم آلوده‌ی ساس شده‌اند، موثر است. هنگامی که این روغن در منطقه‌ی آلوده از جمله تخت و تشک اسپری شود، می‌تواند ساس‌ها را با سهولت دفع کند.

۲۸. روغن اسطوخودوس

اگر چه روغن اسطوخودوس در آروماتراپی (رایحه‌درمانی) برای انسان استفاده می‌شود، اما توانایی دفع ساس‌ها را نیز دارد. این روغن را باید در اطراف و در خود منطقه‌ی آلوده اسپری کنید.

۲۹. روغن میخک

روغن میخک قاتل ساس‌ها است. میخک حاوی اوژنول است، ماده‌ای شیمیایی که مسئول بو و pH اسیدی میخک است. هنگامی که این روغن در اطراف و در قسمت‌هایی که مورد هجوم ساس‌ها قرار گرفته‌اند، اسپری شود، می‌تواند به طور موثری ساس‌ها را از بین ببرد.

۳۰. روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی برای استفاده در آروماتراپی عالی است اما می‌توانیم آن را برای کشتن ساس نیز استفاده کنیم. این روغن را باید به گوشه و کنار خانه و منطقه‌ی آلوده شده به ساس اسپری کنید. ساس در اثر عطر نعناع خفه می‌شود

علائم گزش ساس

برای بعضی از افراد دشوار است که جای نیش ساس را با بقیه حشرات تشخیص دهند ولی معمولا نشانه های گزش توسط ساس شامل موارد زیر است:

 • قرمز شدن پوست با یک نقطه قرمزی تیره تر در وسط
 • احساس خارش در محل گزش
 • گزش ها در امتداد یک خط و یا در کنار هم در یک ناحیه قرار گرفته اند
 • بیشتر گزش ها در چهره، گردن، بازوها و دست ها قرار دارد

برخی افراد به نیش ساس آلرژی نشان می دهند و این باعث تشدید قرمزی و علائم جای نیش می شود، در حالی که دیگر افراد هیچ حساسیت پوستی ایجاد نمی کنند.

عامل آمدن ساس به خانه شما

 • افزایش سفرهای بین المللی
 • تغییرات در شیوه های کنترل آفات
 • مقاومت در برابر حشره کش ها
 • اقامت زیاد در هتل ها

ساس بیشتر کجا پنهان می شوند؟

ساس ها بیشتر در محل خواب افراد پنهان می شوند آنها در شکاف ها و درزهای موارد زیر پنهان می شوند:

 • تشک
 • تخت خواب
 • درز کمدها
 • زیر کفپوش در نزدیکی پایه های تخت
 • در داخل مبلمان
 • در زیر کلیدهای برق

2 درمان خانگی برای درمان جای نیش ساس

1. ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا به عنوان یک گیاه فوق العاده محسوب می شود که دارای توانایی رفع بسیاری از مشکلات پوستی است که شامل نیش های نیش ساس هم می شود. بزرگترین راه برای از بین بردن خارش ناشی از نیش نیش ساس ، استفاده از ژل آلوئه ورا است.

درمان:

 • برای اعمال ژل از گیاه آلوئه ورا، فقط یک برگ تازه آلوئه ورا را بگیرید.
 • سپس این برگ را به تکه های بریده بریزید و این برش ها را به طور مستقیم بر روی پوست خود قرار دهید.
 • اگر پوست حساس دارید، قبل از استفاده از این دارو باید آن را در یک ناحیه پوستی تست کنید.
 • این فرآیند را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

2. پیاز

یکی دیگر از داروهای موجود به منظور درمان خانگی برای نیش ساس استفاده از پیاز است. پیاز توانایی کمک به شما در از بین بردن خارش و تورم را داراست.

نحوه درمان:

 • شما به سادگی یک پیاز تازه را به نصف آن برش دهید.
 • بعد، آن را به طور مستقیم در مناطق آسیب دیده خود را مالش دهید.
 • شما باید این فرآیند را چند بار در روز برای خلاص شدن از شر این زخم ها استفاده کنید.

گزارش: الهه زارعی