کرفس کوهی یا کلوس گیاهی است که به شما کمک می کند با استفاده از آن میزان اشتهای خود را تنظیم کنید. تینا جعفری متخصص تغذیه اظهار کرد: گیاه دارویی کرفس‌کوهی با عملکرد دوگانه باعث کاهش و یا افزایش اشتها در مصرف‌کنندگان می‌شود.


وی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی مانند کرفس‌کوهی و کنگر سرشار از املاح و ویتامین هستند افزود: منیزیم و پتاسیم موجود در این گیاهان برای افرادی که دارای فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و گرفتگی عضلات هستند مفید است.
متخصص تغذیه اضافه کرد: همچنین مواد موجود در این گیاهان دارویی مقاومت انسولین در بدن بیماران دیابتی را کاهش می‌دهد و میزان قند در بدن را کنترل می‌کند.
جعفری با بیان اینکه سبزیجات و گیاهانی که در طبیعت و بدون دخالت انسان رشد می‌کنند املاح، مواد‌معدنی و ویتامین‌های زیادی دارند ادامه داد: این گیاهان دارای ویتامین‌های K، C  و E، خاصیت آنتی اکسیدانی و املاح فراوان هستند.
وی گفت: قارچ‌هایی که در طبیعت رشد می‌کنند به علت قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب دارای ویتامین DD هستند ولی درهنگام استفاده باید توان شناسایی قارچ‌های سمی را داشت.
متخصص تغذیه افزود: به علت وجود ویتامین CC در گیاهان دارویی مصرف تازه‌خوری بیشتر توصیه می‌شود و در صورت نیاز به نگهداری طولانی مدت بهتر است زمان پخت و فریز کردن یا پروسه خشک کردن کوتاه باشد تا این ویتامین خاصیت خود را از دست ندهد.
جعفری اضافه کرد: شست‌و‌شوی گیاهان، سبزیجات و قارچ‌هایی که در طبیعت رشد می‌کنند در هنگام استفاده از نکات مهمی است که از انتقال ویروس‌ها و باکتر‌ها جلوگیری ‌می‌کند.

منبع: ایسنا