سونوگرافی
خانم های باردار بسیار نگران سلامت فررزندانشان هستند و به با مراجعه به پزشک و معاینه می خواهند از سلامت کودکشان، مطمئن شوند. سونوگرافی یکی از روش هایی است که بوسیله آن می توان سلامت جنین را بررسی کرد و حتی صدای قلب او را شنید. از ماه های اول بارداری تا ماه آخر سونوگرافی به ما کمک می کند تا از وضعیت جنین باخبر شویم. با مطالعه متن زیر اطلاعات بیشتری در مورد سونوگرافی و بارداری کسب کنید.

سونوگرافی از زمانی که خبردار می شوید مسافر کوچکی در راه دارید، سوال ها و اما و اگرهای بسیاری در ذهن شما ایجاد می شود. دلتان می خواهد از سلامت فرزندتان خاطرجمع شوید. سونوگرافی یکی از روش های پاسخ گفتن به برخی از این سوال هاست. خوشبختانه با توجه به پیشرفت علم، بررسی وضعیت جنین خیلی راحت شده است، چرا که با استفاده از تکنیک های تشخیصی مختلف، بسیاری از مشکلاتی که جنین دچارش می شود شناسایی می شود و می توان به موقع در جهت رفع و یا درمان اقدام کرد و یا حتی اگر دچار بیماری خاصی باشد و قابل درمان نباشد و بعد از تولد هم نوزاد و هم خانواده دچار مشکلات روحی و هزینه های زیادی شوند در نتیجه اجازه سقط داده می شود.

از سونوگرافی به چه نتیجه هایی می توان رسید: در سه ماهه اول بین هفته های 12- 14 بارداری تصویر کلی جنین و ضربان قلب و حرکات و حتی گاهی ناهنجاری های احتمالی قابل مشاهده است. حتی با سونوگرافی و اندازه گیری مایع در پشت گردن جنین، جنین هایی که خطر داشتن سندرم منگولیسم را دارند نیز قابل شناسایی است.
در سه ماهه دوم بین هفته هایی 18- 22 بارداری، اجزای بدن جنین مثل حفره های قلبی و اجزای داخل شکم، جفت و میزان مایع آمنیوتیک (مایع دور جنین) و اندام ها بررسی می شوند. در ضمن سن جنین نیز تعیین می شود و تاریخ زایمان پیش بینی می شود.
در سه ماهه سوم جنین هایی که به علل مختلف، دچار رشد ناکافی در داخل رحم هستند را می توان شناسایی نمود حتی مادران باردار حدود هفته های 28- 36 می توانند از میزان رشد نرمال و سلامتی جنین خود مطمئن شوند. سونوگرافی به خاطر اینکه جنین را بررسی می کنند، ضرورت دارد و طبق برنامه ای که مرکز بهداشت و یا پزشک جهت بررسی جنین به خانم ها می گویند باید انجام شود. البته بعضی از خانم ها به طور عجیبی وسواس پیدا می کنند و دوست دارند زود به زود سونوگرافی انجام شود، در صورتی که وقتی سونوگرافی متعدد بدون ضرورت انجام شود نتیجه خوبی نخواهد داشت.
آخرین سونوگرافی رشد طبیعی فرشته کوچک را نشان می دهد و بعد از آن باید منتظر تولد فرشته کوچک ماند
منبع: ناطقان