چشم عضو بسیار مهمی در بدن انسان است که سلامت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید تلاش کنیم تا سلامت این عضو مهم حفظ شود. بیماری های مختلفی سلامت چشم را تهدید می کنند که باید آن ها را بشناسیم و در صورت بروز اولین علائم حتما به متخصص چشم مراجعه کرده و عارضه چشمی را برطرف کنیم.اگر از بیماری های چشمی اطلاعی ندارید، با ما باشید تا در این باره، بیشتر بدانید.

متخصصان تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران، زیر نظر دکتر فروغ اعظم طالبان و دکتر تیرنگ‌رضا نیستانی

آب مروارید
در آب مروارید، پروتیئن عدسی‌ها تخریب و عدسی چشم‌ها كدر و بینایی مختل می‌شود.

اكسید شدن عدسی‌ها به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب و دیگر عوامل محیطی تا حدودی دلیل تخریب آنها است و پس از پیشرفت، هیچ عاملی نمی‌تواند آن را به حالت اولیه برگرداند.

كمبود مواد مغذی، نظیر سلنیم موجب تشكیل آب مروارید می‌شود. علائم عبارتاند از: تیره و تار شدن بینایی، دیدن لكه یا احساس وجود پرده نازكی در برابر چشم‌ها. ممكن است مكمل ویتامین C به بهبود بینایی كمك كند.

مطالعات ثابت کرده است كه كمبود گلوتاتیون (یك ماده آنتی اكسیدان)، ویتامین C، E و اسید فولیک در تشکیل آب مروارید نقش دارند.

ویتامین A و كاروتنوئیدها برای سلامتی چشم مفید هستند، لوتئین  كاروتنوئیدی است كه در عدسی‌های چشم وجود دارد.

مواد غذایی حاوی این آنتی اكسیدان‌ها عبارتند از میوه‌ها و سبزی‌ها، اسفناج و دیگر سبزی‌های برگ سبز، بروكلی، مارچوبه، حبوبات، آوواكادو، پرتقال، توت سیاه، آلو و گیلاس. گیاه دارویی مورد صحرایی (bilberry) مقادیر زیادی آنتی اكسیدان دارد، 480 -240 میلی‌گرم از عصاره آن و نیز اکلیل کوهی، زردچوبه و زنجبیل برای حمایت عدسی‌ها و شبكیه توصیه می‌شوند.

 

ورم ملتحمه

بیماری است كه در آن غشای پوشاننده چشم ملتهب می‌شود. بلفاریت، التهاب پلك چشم است. و دلیل آن می‌تواند عفونت باكتریایی، ویروسی یا یك واكنش حساسیتی باشد.

می‌توان كمپرس سرد روی چشم‌ها قرار داد یا چشم‌ها را با آب جوشیده نیم گرم كه كمی نمك به آن اضافه شده است شستشو داد.

شستن چشم‌ها با دمکرده استریل گل همیشه بهار یا بابونه وحشی می‌تواند آماس و قرمزی را كاهش دهد.

در صورت وجود عفونت به محلول بالا هیدراستیس اضافه كنید. اکیناسه، گل خوش، مریم گلی و هیدراستیس یا رز میتواند پلك را تسكین دهد و به بهبود عفونت كمك كند.

روغن گیاه مورد سبز ضد التهاب است. می‌توان آن را با آب مخلوط و به درون چشم اسپری كرد یا حتی می‌توان آن را بر روی چشم‌های بسته پاشید و سپس چند بار پلك زد.

درمان با طب چینی شامل گیاه بنفشه، گل داوودی و برگ خیزران (bamboo leaves) است، آنها را بجوشانید سپس خنك و برای شستشوی چشم استفاده كنید.

آب سیاه (گلوکوم)

آب سیاه فشار درون كره چشم است كه رشته‌های عصبی عصب بینایی را تخریب می‌كند. افزایش فشار در اثر مسدود شدن مسیر ورود مایعات به درون چشم ایجاد می‌شود.

اگر چه علت آن ناشناخته است، اما ممكن است در برخی موارد علل زمینه‌ای دیگری موجود باشد. حساسیت‌ها می‌توانند موقعیت را بدتر كنند.

مصرف 5-2 گرم ویتامین C ،3 بار در روز می‌تواند فشار را كاهش دهد. مطالعات نشان دادند كه 250 میلی‌گرم منیزیم فشار را پایین می‌آورد.

داروی هومیوپاتی (belladonna) برای آب سیاه ساده مزمن مفید است.

رژیم‌های غذایی حاوی مقادیر زیاد ماهی چرب، میوه‌های تازه و سبزی‌ها برای پیشگیری از آب سیاه توصیه می‌شوند.

تحلیل لكه زرد

تحلیل لكه زرد (بخشی از شبكیه چشم) منجر به كوری می‌شود. علت بیماری اكسید شدن در اثر خورشید و یا دیگر عوامل محیطی است، سیگار كشیدن نیز می‌تواند مؤثر باشد.

آنتی اكسیدان‌ها چشم را در برابر تخریب رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كنند، كاروتنوئیدها به ویژه لوتئین و زئاگزانتین كه با لكه زرد ارتباط دارند، برای سلامت چشم لازم هستند.

روی برای سنتز آنزیم‌های لازم برای عملكرد سلول‌های شبكیه، نیاز است.

مواد مغذی توصیه شده برای تحلیل لكه زرد عبارتند از: 1 گرم ویتامین C، 400 واحد بین‌المللی بیوفلاونوئیدها، 200 میكروگرم ویتامین E همراه با توكوفرول‌ها، سلنیم و تركیبات كاروتنوئیدی. غذاهای حاوی آنتی اكسیدان‌ها و كاروتنوئیدها شامل میوه‌ها و سبزی‌های تازه، اسفناج، كلم پیچ، هویج، مارچوبه، توت سیاه، سیب زمینی شیرین، میوه‌های خشك، سیر، زنجبیل و جوز برزیلی هستند.

صدف، خرچنگ، بوقلمون و تخمه كدو منابع خوب روی هستند.

240 -120 میلی‌گرم از عصاره جینکو بیلوبا در مراحل اولیه تحلیل لكه زرد مفید است.

48-40 میلی‌گرم عصاره billberry سه بار در روز، غلظت بالایی از بیوفلاونوئیدهایی كه آنتوسیانید نامیده می‌شوند و خاصیت آنتی اكسیدانی دارند را تأمین می‌كند.

همچنین مویرگ‌های شبكیه را تقویت كرده و احتمال خونریزی را كاهش می‌دهد.

شب كوری 

شب كوری، عدم توانایی دید در تاریكی یا شب است و علامت كمبود ویتامین A (ماده مغذی ضروری برای تولید ارغوان بینایی یا ردوپسین) است.

مواد مغذی توصیه شده عبارتند از ویتامین A، كاروتنوئیدها و روی (اگر كمبود آن وجود دارد).

گیاه دارویی bilberry مقادیر زیادی بیوفلانوئید دارد و به تشكیل مجدد ردوپسین كمك می‌كند.

داروها و درمان‌های مکمل دیگر كه به پیشگیری و بهبود مشكلات چشم كمك می‌كنند عبارتاند از: طب آیورودایی، طب چینی شامل طب سوزنی، كایروپراكتیك، شیاتسو، حركت درمانی (به كم كردن استرس‌های جسمانی و احساسی كه مشكلات بینایی را تحریك می‌كنند، كمك می‌كند) و یوگا.

منبع: زندگی آنلاین