یکی از وظایف اصلی پروتئین در بدن، ساخت و ترمیم عضلات است که بخصوص در سنین بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌ کند. بیشتر متخصصان تغذیه هم بر این عقیده‌ هستند که مصرف پروتئین کافی با سلامت بیشتر عضلات ارتباط مستقیم دارد. اما آیا پروتیئن حیوانی برای ساخت و ترمیم عضلات بهتر است یا منابع گیاهی؟

– واقعیت این است که برای این سوال هنوز پاسخ روشنی وجود ندارد، اما تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می‌ دهد که در صورتی که بتوانید با حفظ یک رژیم متوازن و متنوع مقدار کافی از پروتئین را به بدن خود برسانید، تفاوت چندانی بین منبع آن وجود ندارد. بنابراین چه طرفدار خوردن یک خوراک پرگوشت بعد از ورزش باشید و چه بخواهید نیاز بدنتان را با استفاده از لوبیا، سویا، حبوبات، قارچ یا سایر خوراکی‌ های گیاهی تامین کنید مشکلی وجود ندارد و تنها باید حواستان به حفظ توازن در رژیم غذایی باشد.

در این باره بیشتر بدانید: رژیم غذایی گیاهخواری با بدن شما چه میکند؟

حالا کدام‌ یک کلا بهتر است؟

– در صورتی که بتوانید پروتئین و آمینو اسید های مورد نیاز بدن خود را تامین کنید، منبع آن تفاوت چندانی در سلامت کلی شما ایجاد نخواهد کرد. بهترین رژیم غذایی برای بدن شما باید شامل مقادیر کم گوشت فرآوری‌ شده و سرشار از پروتئین‌ های گیاهی باشد و در کنار آن به نسبت متوازن حاوی منابع پروتئین حیوانی مثل گوشت قرمز و سفید، ماهی و لبنیات کم‌ چرب باشد.

– کسانی که از رژیم‌ های گیاه‌خواری استفاده می‌ کنند باید حواسشان را به تنوع منابع پروتئینی گیاهی جمع کنند تا بتوانند تمامی آمینو اسیدهای ضروری را برای بدن خود تامین کنند. عشاق گوشت هم باید تنوع را در نظر بگیرند و سعی‌ کنند توازن را بین منابع گیاهی و حیوانی برقرار کنند. در نهایت، در صورتی که بتوانید مواد ضروری و مورد نیاز بدنتان را به اندازه کافی فراهم کنید، منبع آن تاثیر چندانی بر سلامت کلی شما نخواهد داشت.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام