عوارض داروهای ریفلاکس برای سلامت شیرخوار

از عوارض جانبی داروهای ضدریفلاکس برای نوزاد چه میدانید؟ پزشکان در این زمینه به والدین هشدار داده اند، نوزادانی که از داروهای ضد ریفلاکس استفاده میکنند در معرض خطر شکستگی استخوان قرار دارند. ریفلاکس معده نوزاد امری طبیعی و دوره ای است ، هرگز به صورت خودسرانه داروهای مخصوص ریفلاکس را تهیه نکنید.

پزشکان برای برخی از نوزادان داروهای ضدریفلاکس تجویز می کنند؛ اما نتایج یک مطالعه نشان می دهد این داروها نوزادان را مستعد شکستگی استخوان در سال های آتی زندگی می کند.

این مطالعه که توسط محققان مرکز ملی نظامی پزشکی والتر رید در آمریکا انجام شده، نشان می دهد داروهایی که پزشکان برای کودکان زیر یک سال به منظور توقف ریفلاکس معده در آنها تجویز می کنند، خطر شکستگی استخوان های آنها را تقریبا یک سوم افزایش می دهد.
به گزارش روزنامه دیلی میل،ریفلاکس معده که در آن نوزاد شیر را هنگام تغذیه و یا پس از آن بالا می آورد، به این دلیل اتفاق می افتد که مری یا لوله غذایی کودک هنوز کامل نشده است و به طور عادی در یکسالگی کودک کامل می شود؛ در آن زمان حلقه پایینی عضله (مری) به اندازه کافی رشد کرده است و نشت محتویات معده کودک را متوقف می سازد.
اما محققان با بررسی تقریبا 900 هزار کودک سالم متوجه شدند داروهایی که پزشکان برای متوقف کردن ریفلاکس تجویز می کنند، خطر شکستگی استخوان ها را تا 31 درصد افزایش می دهد و علت این افزایش احتمالا این است که داروها یاد شده اسید معده را که برای جذب کلسیم و ساخت استخوان های مستحکم لازم است، کاهش می دهد.
دکتر لورا مالدوچی که ریاست این تحقیق را در مرکز ملی نظامی پزشکی والتر رید بر عهده داشت، گفت: بسیاری از داروهای آنتی اسید بدون نسخه پزشک و به راحتی در دسترس بزرگسالان قرار دارند و بی خطر به نظر می رسند، اما مطالعه ما موید شواهدی است که نشان می دهند این قبیل داروها برای کودکان به ویژه نوزادان بی خطر نیستند و لازم است تنها جهت درمان موارد شدید ریفلاکس معده و برای کوتاه ترین دوره ممکن تجویز شوند.
این مطالعه در نشست سال 2017 انجمن های آکادمیک اطفال در سن فرانسیسکو ارائه شد.

 

ایرنا