چگونه می توان حافظه ی دانش آموزان را تقویت کرد؟ یکی از راهکارهایی که می توانیم برای این منظور پیش ببریم، استشمام رزماری است. بله، بوی رزماری در تقویت حافظه تاثیر زیادی می گذارد و باعث می شود که دانش آموزان موفقیت بیشتری در آزمون ها بدست آورند.

 محققان دانشگاه نورثامبریا به تازگی دریافتند استشمام عطر رزماری منجر به تقویت حافظه دانش‌آموزان می‌شود.

نتایج یک مطالعه نشان داده است، کودکان مشغول به کار در یک اتاق که عطر رزماری در آن متراکم است، به تست‌های حافظه بسیار بهتر پاسخ می‌دهند.

مارک ماس و ویکتوریا ارل، این آزمایش را بر روی 40 کودک 10 تا 11 ساله مورد مطالعه قرار دادند؛ آنها تعدادی از این کودکان را در اتاق معطر به رزماری و تعدادی را در یک اتاق معمولی که در آن عطر رزماری وجود نداشت، قرار دادند و یک آزمون حافظه یکسان برگزار کردند؛ نتایج این آزمون نشان داد دانش‌‎آموزان حاضر در اتاق معطر به رزماری، نمرات بالاتری کسب کردند.

 این مطالعه، این هفته در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی انگلیس ارائه و در باب تقویت حافظه و کمک به یادآوری مطالب توسط استشمام عطر رزماری اشاره خواهد شد.

دکتر ماس باور دارد، با کمک عطر رزمای باید به گسترش مطالعه کمک کرد و سازمان آموزش و پروش هر کشوری یافته‌های جدید را در برنامه‌های آموزشی خود به کار ببرد تا بتواند علاوه بر کمک به دانش‌آموزان در یادگیری مطالب از شدت استرس آنها به ویژه در زمان امتحانات بکاهد.

از رزماری به صورت خوراکی در درمان اضطراب، سردرد، میگرن، فشار خون، نفخ و بی‌اشتهایی و به صورت موضعی به عنوان مسکن موضعی در درمان دردهای عضلانی و بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌شود.

فارس نیوز