وزن اضافی در بروز بیماری های زیادی نقش دارد اما شاید کمتر کسی به این فکر افتاده باشد که سردرد هم می تواند با وزن در ارتباط باشد. با تحقیقاتی که برای بررسی این موضوع صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده اند که وزن سالم در سردرد های میگرنی تاثیر گذار است. با دکتر سلام همراه باشید.

 دکتر «لی پیترلین» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، عنوان می کند: «افراد مبتلا به میگرن و پزشک شان باید بدانند که وزن اضافی و کاهش بی اندازه وزن برای مبتلایان به میگرن خوب نیست و حفظ وزن سالم می تواند موجب کاهش بروز سردردهای میگرنی شود.»

وی در ادامه می افزاید: «سبک زندگی سالم از لحاظ کنترل وزن، رژیم غذایی و ورزش بسیار برای مبتلایان به میگرن مفید هستند.» میگرن معمولا با ضربان در سر، تهوع و حساسیت به نور و صدا همراه است.

تیم تحقیق در این مطالعه ۱۲ مطالعه قبلی که شامل حدود ۳۰۰ هزار نفر بود را مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند افراد چاق۲۷ درصد بیشتر از افراد دارای وزن نرمال مبتلا به میگرن هستند. همچنین افراد دارای وزن کمتر از حد نرمال، ۱۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به میگرن بودند.

در مطالعه قبلی، تیم پیترلین دریافت ارتباط چاقی و میگرن در زنان و بخصوص زنان کمتر از ۵۵ سال بیشتر است. این مطالعه جدید یافته های قبلی را مجددا تایید می کند.

در مطالعه جدید محققان دریافتند ارتباط بین چاقی و میگرن همانند ارتباط بین میگرن و بیماری قلبی ایسکمیک است.

پیترلین عنوان می کند که هنوز دلیل نحوه تاثیر ترکیب بدن بر ریسک میگرن مشخص نیست، اما استدلال ما این است که بافت چربی همچون یک عضو درون ریز است و همانند سایر اعضای درون ریز نظیر تیروئید، میزان بیش از اندازه کم یا زیاد آن موجب بروز مشکل می شود.

مهر نیوز