ارتباط طاسی و کم مویی و اضطراب مردان

 

عوامل ریزش مو  و ایجاد طاسی در مردان با زنان بسیار متفاوت است. به تازگی محققین به یافته های جدیدی در این زمینه دست یافته اند. به عقیده آن ها استرس و اضطراب مردان در بروز طاسی و کم مویی و سفید شدن موی آن ها تاثیرات فراوانی خواهد گذاشت.

الگوی طاسی مردانه برای بسیاری از مردان به بخش اجتناب‌ناپذیری از روند پیری تبدیل شده است. البته این روند برای بعضی از مردان بدشانس خیلی زود شروع می‌شود، حتی بعد از پایان دوران بلوغ! با این‌که چنین روندی غیرعادی و آسیب‌زا نیست، اما می‌تواند احساس افسردگی به مردان بدهد. با این‌حال، دانشمندان معتقدند که با استفاده از کشف اخیرشان به درمان قطعی این طاسی آزاردهنده دست پیدا خواهند کرد و حتی مانع از سفیدی موها خواهند شد. محققان مرکز پزشکی UT Southwestern در تگزاس، سلول‌هایی را در بدن کشف کرده‌اند که مستقیما اندازه موها را افزایش می‌دهند و مکانیسم سفید شدن موها را هم پیش می‌برند. بخش جالب ماجرا این است که دانشمندان، این مطالعه را با هدف بررسی نحوه شکل‌گیری تومورها شروع کردند، اما درنهایت به یافته‌های تازه‌ای درباره ریزش مو و دلایل سفید شدن موها رسیدند.

چرا موها سفید می‌شوند؟

به‌گفته محققان، نوعی پروتئین به‌نام KROX۲۰ در بدن وجود دارد که بیشتر به‌عنوان پروتئین مرتبط با عصب‌ها شناخته می‌شد، ‌اما این مطالعه نشان داد که KROX۲۰ با موها نیز در ارتباط است. محققان درحال حاضر تلاش می‌کنند تا با متوقف کردن پروتئین KROX۲۰، ریزش موها و سفیدی موها را هم متوقف سازند.

سلامتیسم