متاسفم دوستان، اما قبل از اینکه بطور کامل نوشابه های رژیمی تان را کنار بگذارید، این مقاله را بخوانید. اگر فکر می کنید تعویض نوشیدنی گازدار محبوبتان، با همتای رژیمی خود، یک راه ساده برای زندگی سالم تر است، ما خبرهای بدی برایتان داریم.

نوشابه های رژیمی چه عوارضی بر مغز شما دارد؟

در یک تحقیق جدید، مطالعات نشان داد که نوشیدن روزانه نوشابه های رژیمی (و دیگرنوشیدنی هایی که با شیرین کننده های مصنوعی، شیرین می شوند) ممکن است ریسک ابتلا به سکته مغزی و دمانس (جنون) را در شما بالا ببرد. مجله “ سکته مغزی”، در یکی از شماره های خود، به نقل از یک تیم تحقیق چنین نوشته بود که: ” محققان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که هر روزه و حداقل یکبار از نوشیدنی های رژیمی استفاده می کنند، سه برابر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی، و 9/2 برابر بیشتر در معرض جنون گسترده و یا آلزایمر هستند“.

این مجله توضیح می دهد که ” محققان یک همبستگی را با دنبال کردن شرایط زندگی 4500 بزرگسال، به مدت 10 سال ، مشخص کرده اند” . درطی این مدت دانشمندان، شرکت کنندگان را برای مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر مصنوعی، و نوشیدنی های معمولی و همچنین میزان ابتلا به سکته مغزی و جنون گسترده یا آلزایمر در آنها، ردیابی کردند.

شاید آنچه که بدست آمده شوک آور باشد؛ چون هیچ ارتباط قطعی بین نوشیدنی های شیرین معمولی و سکته مغزی و یا آلزایمر یافت نشد. پروفسور ماتئوپیس، ازدانشگاه بوستن، میگوید:” شکر از قدیم، با چاقی، اختلال قلبی و دیابت مرتبط است؛ اما برای اثرات طولانی مدت آن روی مغز، مطالعات کمی صورت گرفته است”.

ارتباط بین نوشابه های رژیمی و اثرات سوء بهداشتی، اما واضح تر بود. در کسانی که هر روز یک نوشابه رژیمی می خوردند، ابتلا به سکته مغزی 3 برابر و گسترش جنون و یا آلزایمر 9/2 برابر بود. این برای شما چه معنی دارد؟ برگشتن به سمت نوشیدن یک نوشابه عادی به جای روزی یک نوشابه رژیمی، ممکن است برای شما بازگشت خوبی نباشد ، اما راه متفاوتی است.

هنوز احساس وحشت نکنید؛ پروفسور پیس ، اشاره میکند که : تنها 3 تا 5 درصد از مردمی که در این مطالعه شرکت داشتند، سکته و یا دمانس گسترده داشتند؛ ولی اعداد نجومی نیستند. به هر صورت، تا زمانی که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام نگرفته، محدود کردن نوشابه رژیمی یک ایده هوشمندانه خواهد بود. همه ما می دانیم که نوشابه ها ارزش غذایی حقیقی ندارند؛ پس عجیب نیست وقتی می گوییم باید درباره مصرف اضافه آن محتاط باشیم. علاوه بر این، شواهد علمی متناقضی نیز در اینجا وجود دارند که بیان میکنند ” شیرین کننده های مصنوعی، می توانند هنوز محرک افزایش وزن و دیابت نوع 2 باشند”.

خوب، پس وقتی که شما در ولع مصرف یک نوشابه رژیمی هستید چکار باید بکنید؟ پروفسور پیس پیشنهاد میدهد: ” به جای آن می توانید، از آب با طراوت و گوارا و خنک استفاده کنید“. شما چه فکر می کنید؟ آیا هنوز به نوشابه رژیمی فکر می کنید؟ آیا این اطلاعات، شما را از مصرف این نوشابه ها منصرف کرده است؟ شما به جای نوشیدن یک نوشابه رژیمی به چه فکر می کنید؟

با دادن پاسخ در این بحث شرکت کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام