به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام;
در حال حاضر هيچگونه ژل با اثرات دايمي مربوط به جوان سازي پوست که تاييد شده مراجعه ذيصلاح علمي باشد در دسترس نمي‌باشد.

دکتر حسين طباطبايي متخصص پوست و زيبايي و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسناگفت: زندگي ماشيني و پر استرس، استفاده بي رويه از آفتاب، تغذيه نامناسب، عدم تحرک جسمي، سيگار، بيماري‌هاي جسمي مزمن و از همه مهمتر ارث، باعث پيري زودرس چهره مي‌شود.

وي خاطر نشان کرد: آموزش بهداشت پوست از دوران کودکي کمک به جلوگيري از پيري زودرس پوست مي کند.

وي در خصوص درمان‌هاي کاربردي در جوان سازي پوست گفت : از نظر درماني جوان سازي با استفاده از کرم‌هاي حاوي مواد کلاژن ساز و تامين رطوبت پوست و استفاده از کرم هاي ضد آفتاب تا حدي از ايجاد چروک‌هاي پوستي جلوگيري مي کند.

وي در خصوص روش دوم ابري ژن و ميکرو درم ابري ژن، گفت: اين روش تا دهه اخير که ليزرهاي جوان سازي و اشعه راديوفرکانس وارد دنياي زيبايي و درمان چين و چروک و شلي پوست گرديد ، استفاده مي شد.

دکتر طباطبايي تاکيد کرد: اشعه راديوفرکانس يا R.F و ليزرهاي Ablation و Non A BLATION موثرترين روش هاي جوان سازي هستند که به تدريج انواع جديد آن با اثرات بهتر و عوارض کمتر ساخته شد که از انواع ليزرها نوع FRAXiaL با حداقل عوارض رضايت خاطر بيماران را فراهم مي سازد.

وي در خصوص لزوم تکرار اين روش گفت: بايد حداقل 6-5 بار با فواصل 2-1 ماه يک بار تکرار شود و پس از آن نيز هر 12-6 ماه يک بار جهت فعال ماندن اثرات کلاژن سازي تمديد شود، در مواردي که حفره يا فرورفتگي‌هاي صورت با روش‌هاي فوق ترميم نشود از فيلرها يا ژل‌هاي پرکننده استفاده مي شود، ژل هاي با اثرات موقت حدود يک سال، اگر عوارض احتمالي هم ظاهر شود ، موقتي خواهد بود.

دکتر طباطبايي تاکيد نمود: در حال حاضر هيچگونه ژل با اثرات دايمي که تاييده شده مراجع ذيصلاح علمي باشد در دسترس نمي باشد.

وي در خصوص استفاده از روش ليپوفيلينگ گفت: در اين روش از چربي پوست خود بيمار در نواحي فرو رفته و چين هاي دايمي صورت تزريق مي شود که روشي بسيار موثر است و از آنجا که از چربي پوست خود بيمار استفاده مي شود بنابراين عوارض واکنش در برابر اجسام خارجي ايجاد نمي شود ، اين روش مشکل بوده پزشک بايد آموزش هاي مخصوصي را در استفاده از اين روش ديده باشد همچنين اين کار بايد در اتاق عمل مناسب و مجهز انجام گيرد.