افسردگی را می توان شایع ترین بیماری روانی دانست که افرادی زیادی از آن رنج می برند. اصولا افسردگی نشانه های مشخصی دارد اما برخی افراد از بیماری خود آگاهی ندارند و یا نمی خواهند قبول کنند که به افسردگی مبتلا هستند. به تازگی آمار ها  از روند صعودی رشد افسردگی در برخی شهر های ایران خبر می دهند. با دکتر سلام همراه باشید.

یک روانپزشک گفت: مجموع تعداد افراد مبتلا به بیماری افسردگی در استان چهارمحال و بختیاری بالاتر از میانگین کشوری است.

مسعود نیک‌فرجام امروز در شهرکرد اظهار کرد: مجموع تعداد افراد مبتلا به بیماری افسردگی در استان چهارمحال و بختیاری بالاتر از میانگین کشوری است.
وی دلیل عمده ابتلا به افسردگی را ناکامی در روابط اجتماعی و عاطفی بیان کرد و افزود: عدم تمرکز، اختلال در حافظه و خواب، کم اشتهایی، لذت نبردن از زندگی، افکار‌منفی و در نهایت خودکشی از علائم این بیماری است.
این روانپزشک با اشاره به اینکه شیوع این بیماری در بانوان بیشتر از آقایان است ادامه داد: بانوان خصوصاً در مناطق محروم احساس سرخوردگی، زیر سلطه‌بودن، نداشتن استقلال و فضایی برای رشد را دارند که روند ابتلا به بیماری افسردگی را تسریع می‌بخشد.
نیک‌فرجام اضافه کرد: توسل جستن به معنویات، صله‌ارحام، انجام تحرک و ورزش، گسترش روابط‌اجتماعی، تغییرات رفتاری و محیطی، باور وجود مشیت و امتحان‌الهی در تمامی مراحل‌زندگی، تفکر و مشورت با دیگران از جمله راه‌های کاهش درصد ابتلا به بیماری افسردگی است.
وی گفت: در صورت حاد شدن علائم افسردگی و مراجعه به روانشناس و روانپزشک، انجام جلسات متعدد مشاوره، بستری شدن در بخش اعصاب و روان و در صورت تشدید علائم بیماری شوک الکتریکی مصنوعی انجام می‌شود.

منبع: فارس