حمام کردن چه اصولی دارد؟ حمام کردن نه تنها باید باعث شود که بهداشت خود را رعایت کنیم و بدنی تمیز داشته باشیم، بلکه باید طوری باشد که در سلامتی هم نقش آفرین باشد. با دکتر سلام همراه باشید تا به بررسی فواید سنگ پا کشیدن و ضررات حمام با شکم خالی بپردازیم.

از جمله فواید سنگ پا کشیدن میتوان به افزایش تمرکز بدن به‌سمت پا و درمان بعضی از سردردها, مشکلات مغز و اعصاب و درنتیجه باعث تنظیم و تعدیل گوارش، مغز، کبد و فعالیت اعضای درونی بدن اشاره کرد. سید جواد علوی بیان کرد: افراد نباید بلافاصله بعد از حمام در معرض هوای بیرون قرار گیرند، بدن کم‌کم باید سرد شود و دمای محیط خانه تفاوت زیادی با حمام نباید داشته باشد.

به‌گفته وی خواب مختصر بعد از حمام توصیه شده است چون باعث کاهش تلاطم ناشی از حمام می‌شود. بعد از استحمام حرارت از درون به سطح و پوست بدن منتقل می‌شود، همچنین خواب باعث می‌شود تعادل برقرار و این حرارت به درون بدن متمایل شود.

این کارشناس طب سنتی بیان داشت: افراد بعد از استحمام از ورزش‌های سنگین بپرهیزند و در معرض استرس و هیجانات قرار نگیرند.

علوی افزود: کشیدن ‌سنگ پا از آداب استحمام هست. امروزه در طب مکمل رشته‌ای به‌نام رفلکسلوژی وجود دارد که با تحریک و فشار دادن نقاطی از کف پا یا دست پیام‌هایی به مغز مخابره می‌شود که باعث تنظیم و تعدیل گوارش، مغز، کبد و فعالیت اعضای درونی بدن می‌شود.

وی اضافه کرد: سنگ پا کشیدن باعث تمرکز بدن به‌سمت پا می‌شود و بعضی از سردردها و مشکلات مغز و اعصاب فروکش می‌کند.

این کارشناس طب سنتی یادآور شد: استحمام بلافاصله بعد از خوردن غذا غلط است، باید یک تا دو ساعت از خوردن غذا بگذرد.

علوی ادامه داد: استحمام با شکم خالی برای افراد غیرچاق ممکن است باعث چروک شدن پوست شود. بچه‌های کوچک و افراد مسن نباید با شکم خالی استحمام کنند چون باعث لاغری و ضعف می‌شود.

تیتر شهر