به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام;
نتايج يك بازبيني تحقيقاتي جديد نشان داد كه بين واكسيناسيون‌هاي دوران كودكي و ابتلا به اوتيسم هيچ ارتباط علمي وجود ندارد.

در اين تحقيق تمام واكسن‌هاي مختلفي كه در دوران كودكي تزريق مي‌شوند از اين جنبه مورد تجزيه وتحليل قرار گرفتند.

پژوهشگران تاكيد كردند كه بر اساس اين بازبيني‌ها هيچ ارتباط علمي مورد تاييد بين واكسيناسيون‌هاي كودكي و افزايش خطر ابتلا به اوتيسم وجود ندارد. به لحاظ تعريفي بروز اوتيسم قبل از سن 3 سالگي صورت مي‌گيرد.

به گفته پژوهشگران؛ تاكنون عامل بديهي و آشكار اين اختلال رواني شناسايي نشده است. محققان در تلاش هستند كه ارتباط عوامل مختلف را با احتمال بروز اين بيماري را بررسي و آشكار كنند.

در مورد واكسن هيچ رابطه‌اي در اين زمينه مشاهده نشده است. اين بازبيني روي تاثير واكسن در پاسخ به يك مقاله انگليسي مربوط به 10 سال پيش صورت گرفت كه در آن دانشمندان ادعا كرده بودند تزريق واكسن MMR با بروز اوتيسم ارتباط دارد.

انتشار اين مقاله در آن زمان توجه بسياري را جلب كرد و در انگليس واكسيناسيون MMR‌ به ميزان قابل توجهي افزايش يافت كه در نتيجه آن طي دهه آينده شمار مبتلايان به سرخك به ميزان زيادي بالا رفت. در واكنش به افزايش نگراني‌ها در اين زمينه در آمريكا متخصصان انگليسي و آمريكايي در سازمانهاي مهم بهداشتي در كشور بازبيني‌هاي اخير را انجام دادند و در نهايت اعلام كردند كه چنين خطري كودكان را تهديد نمي‌كند.