درمان تبخال با روش های درمانی ساده

 

گاهی اوقات در شرایط مختلف با تبخال های دردناک و مزاحم در نواحی مختلف لب مواجه می شویم . برای خلاصی از این قبیل تبخال ها و کاهش عوارض ناشی از آن ها می توانید از کمپرس یخ کمک بگیرید. چای ریحان، شیر،عسل، الکل و ویتامین ث و ‌ای نیز می توانند این عارضه پوستی را برطرف کنند.

تبخال ورم یا دانه‌هایی است که معمولا در اطراف دهان به وجود می‌آید و نه‌تنها زیبایی صورت را از بین می‌برد بلکه بسیار دردناک است و در مواردی التهاب زیادی دارد.
تبخال از ویروس hsv ناشی می‌شود و حدود دو تا سه هفته در حالت عادی در کنار لب‌ها جا خوش می‌کند. تبخال معمولا از استرس و اضطراب زیاد، ترس‌های شدید، تب، در معرض آفتاب قرار گرفتن رخ می‌دهد.

برای اینکه درد تبخال را کاهش بدهید یا مدت آن را کم کنید به روش‌های زیر عمل کنید:

کمپرس یخ بهترین شیوه برای درمان تبخال است. روزی سه بار یخ را به صورت مستقیم روی تبخال قرار بدهید.

چای ریحان می‌تواند عفونت را از بین برده و تبخال را محو کند. ریحان را با آب جوش دم کنید و بنوشید.

یک گوش پاک‌کن را درون شیر کاملا خیس کنید و سپس آن را روی تبخال قرار بدهید.

این کار را می‌توانید در مورد الکل هم انجام بدهید. روزی سه بار این کار را انجام بدهید.

اطراف تبخال را وازلین بمالید و سپس با کمی عسل روی تبخال را بپوشانید. مراقب باشید عسل روی تبخال را نخورید.

ویتامین ث و ‌ای برای تبخال بسیار خوب است. ویتامین ‌ای ناراحتی‌های ناشی از تبخال را کاهش می‌دهد و ویتامین ث به افزایش گلبول‌های سفید کمک و سیستم ایمنی بدن را زیاد می‌کند. می‌توانید این ویتامین‌ها را به صورت پماد روی تبخال استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مواد غذایی مانند گوجه فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای سبز و قرمز و اسفناج استفاده کنید که معدنی غنی از ویتامین ث هستند. همچنین آجیل، آووکادو، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز نیز دارای ویتامین ‌ای هستند.

 

روزنامه فرهیختگان