طب هومیوپاتی تا چه حدی در درمان پیش فعالی نقش دارد؟ یکی از دغدغه های والدینی که فرزندی پیش فعال دارند، یافتن درمانی مؤثر برای این مشکل هستند. طب هومیوپاتی چه نسخه ای برای پیش فعالی پیش روی ما می گذارد و تا چه حد در ریشه کن کردن این بیماری نقش دارد. با دکتر سلام همراه ما باشید.

درمان بیش فعالی با هومیوپاتی 

یکی از کاربران سلامانه پرسیده‌اند «پسری هفت ساله و بیش‌فعال دارم. علاوه بر شیطنت و کم‌تمرکز بودن کارهای خطرناک انجام می‌دهد؛ زدن، هل دادن، پرتاب کردن و گیر دادن و لجبازی. در عین حال هم بسیار حساس هست. دو بار نزد پزشک هومیوپات بردم اما رفتارش بدتر شده با اینکه به هومیوپاتی ایمان دارم. لطفا راهنمایی کنید.

دکتر مهرداد اخوان‌ بهبهانی، متخصص علوم اعصاب و روان و عضو ممتاز انجمن هومیوپاتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» به این سوال پاسخ می‌دهد.

درمان بیش فعالی کودک با هومیوپاتی

درمان بیش‌فعالی را جدی بگیرید
متاسفانه بیش‌فعالی یک بیماری خود محدودشونده نیست. بدین معنا که اگر درمان موثری روی آن صورت نگیرد، به تدریج بدتر می‌شود. داروهای هومیوپاتی به علت مقدار کم و دوز ناچیزشان هیچ‌گاه نمی‌توانند باعث تشدید بیماری شوند اما چون درمان بسیار ریشه‌ای و عمیق است ممکن است شروع بهبودی مانند داروی اعصاب و روان سریع نبوده و در ابتدای درمان چشمگیر نباشد.

نکته مهم در مورد بیش‌فعالی کودکان این است علت بیماری برطرف شود، به همین دلیل داروهای آرامش‌بخش قادر نیستند، بیماری را درمان کنند. اما قادرند به صورت موقتی کودک را کمی آرام کنند. انجام مشاوره‌های روانشناسی کودک و مادر نیز می‌تواند با تشخیص علل احتمالی بروز بیماری بسیار کمک‌کننده باشد.

علل بیش‌ فعالی کودکان بسیار متنوع و تشخیص آن چندان آسان نیست. به طور مثال من بیماری دارم هفت ساله که با مشکل تمایل زیاد به هل دادن و کتک زدن اطرافیانش به من مراجعه کرد. او به گفته مادرش اصلا احساس خطر نمی‌کند و با هر کسی درگیر می‌شود. او خواب خوبی نداشت و شب‌ها به کرات از خواب می‌پرد و تنها باید او را بغل و نوازش و چراغ را روشن کنند تا آرام شود. در شرح حالی که از مادرش گرفتم متوجه شدم او در هنگام بارداری شرایط بسیار بدی داشته است. شوهر او در ماه هفتم بارداری تصادف کرده و در بیمارستان بستری شده بود. او به شدت از این واقعه ترسیده و نگران تنها شدن و از دست دادن شوهرش بود. این نکته مهمی بود که از نظر متخصصین روانپزشک کودک دور مانده بود.

من به این کودک دقیقا همان دارویی را دادم که مادرش باید موقع ترس از دست دادن شوهرش دریافت می‌کرد تا شوک ناشی از تصادف شوهرش را راحت‌تر تحمل کرده و دچار عوارض درازمدت این واقعه ناگوار نشود. درمان این کودک بیش فعال حدود یک سال به طول انجامید و در نهایت مشکل حل شد.


 درمان وسواس با استفاده از طب هومیوپاتی

√ واقعا هومیوپاتی یک درمان است یا در واقع یک تلقین؟

√ طب هومیوپاتی را چقدر می شناسید؟

√ درمان افسردگی با هومیوپاتی وجود دارد؟!


سلامانه