سامانه جدید بارش زایی که از غرب کشور وارد خواهد شد آسمان استان های غربی و مرکزی ایران را تحت تاثیر بارش های خود قرار می دهد و بنابر اعلام سازمان هواشناسی طی دو روز آتی بارندگی در اکثر استان های کشور به وقوع خواهد پیوست.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: نقشه های هواشناسی در دو روزآینده بیانگر تداوم جریانهای گرم و مرطوب همراه با گذر ناوه تراز میانی جو از نیمه شرقی کشور است که سبب بارشهای رگباری همراه با رعد وبرق و وزش باد شدید موقت در این مناطق خواهدشد.

احد وظیفه افزود: بعد از ظهر امروز رشد ابرهای جوششی در برخی نقاط با رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت در شمال سمنان، جنوب غرب یزد، شرق و جنوب اصفهان، شمال هرمزگان، جنوب سیستان وبلوچستان و ارتفاعات زاگرس در کرمان و شمال شرق فارس همراه خواهد بود.

به گفته وی فردا یکشنبه بعد از ظهر و اوایل شب رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت در برخی نقاط در مناطق کوهستانی مرکز و جنوب کرمان، نیمه شرقی یزد، خراسان جنوبی و شمال سمنان پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ادامه داد: تشکیل ابرهای جوششی موجب وزش تند باد موقت و باد شدید و خیزش گرد و خاک محلی و کاهش دید می‌شود و همچنین در برخی نقاط یاد شده رگبار موقت باران می‌تواند موجب سیلابی شدن موقت مسیلها بخصوص در مناطق کوهستانی و رودخانه های محلی شود و همچنین در مناطق کوهستانی احتمال بیشتری برای برخورد صاعقه وجود دارد.

وظیفه هشدار داد: توصیه می شود برای جلوگیری از خسارتهای احتمالی و داشتن واکنش مناسب، اقدام لازم بعمل آید.

منبع/ایسنا