درمان سندرم روده تحریک‌پذیر

در این بیماری که به IBS معروف شده، دستگاه گوارش فرد در واکنش به هیجانات بیمار از خود واکنش نشان داده و فرد را به اسهال یا یبوست و یا هر دو آنها مبتلا می‌کند. البته این یک اتفاق تصادفی نیست چراکه روده‌های ما از نظر تعداد سلول‌ها و واسطه‌های عصبی دومین مقام را بعد از مغز دارند.

پزشکان از قدیم‌الایام به این امر مهم پی برده و روده را مغز دوم انسان می‌دانستند. این امر سبب شده امروزه متخصصین علوم اعصاب وقتی می‌خواهند دارویی را روی مغز آزمایش کنند، ابتدا آن را روی روده آزمایش کرده و در صورت گرفتن نتایج مثبت مطالعات مغزی را آغاز می‌کنند.

سندرم روده تحریک‌پذیر حاصل این همکاری شوم است. اطباء قدیم همواره اعتقاد داشتند که بخش‌های مختلف بدن نمادی از بخش‌های مختلف روح و روان ما هستند و وقتی احساس خاصی دچار اختلال یا عدم تعادل شد، بخش متناظر جسمی آن احساس تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. به طور مثال مقعد ما نمادی از خشم سرکوب شده است و در واکنش به آن دچار زخم و خونریزی می‌شود.

درمان سندرم روده تحریک‌پذیر با طب هومیوپاتی

یبوست نمادی است از عدم توانایی فرد برای حل مشکلات احساسی گذشته، بنابراین فرد در واکنش به غصه یا کینه‌های قدیمی دچار یبوست می‌شود. شانه‌ها نماد مسئولیت‌پذیری هستند. بنابراین ما بار مسئولیت را روی شانه‌هایمان احساس می کنیم و وقتی این بار سنگین می‌شود، ما شانه درد می‌گیریم.

بیماری‌ های سایکوسوماتیک

شکم نیز نمادی از آسایش و راحتی است. شما وقتی خیلی آرام و ریلکس هستید معمولا برای بیان احساس خود دستی روی شکم خود می‌کشید و برعکس افراد بیقرار معمولا روده‌های بیقراری دارند. این همراهی‌های شگفت‌انگیز امروزه توسط پزشکان به رسمیت شناخته شده و تحت عنوان بیماری‌ های سایکوسوماتیک یا روان‌ تنی نامگذاری شده‌اند.

در این دسته از بیماری‌ها، بخش‌های مختلفی از جسم فرد در واکنش به اختلالات روحی دچار آزردگی و بیماری می‌شود. پزشکان دریافته‌اند برای درمان این قبیل بیماری‌ها لازم است مشکلات روحی فرد ابتدا بررسی و درمان شوند. متاسفانه دانش ما از بیماری‌های روان‌تنی در ابتدای راه است. بنابراین طب رایج هنوز درمان مشخصی برای این قبیل بیماری‌ها پیدا نکرده است. از این رو هنوز راه‌حل قطعی برای درمان سندرم روده تحریک‌پذیر وجود ندارد.

درمان سندرم روده تحریک‌پذیر با طب هومیوپاتی

سندرم روده تحریک‌پذیر و هومیوپاتی

در طب هومیوپاتی اساس درمان توجه به چهره کلی بیماری به همراه شخصیت بیمار است. یک هومیوپات باور دارد که تنها در صورتی می‌تواند بیمارش را به طور کامل درمان کند که بیماری فرد را با جزییاتش درک کند و تنها در این صورت است که می‌تواند درمان مناسب و پایداری برای او ارائه دهد.

در کتب هومیوپاتی برای سندرم روده تحریک‌پذیر حدود 25 داروی مختلف با منشا گیاهی و معدنی توصیه شده است. هومیوپاتی کلاسیک اصرار دارد که برای درمان هر بیماری تنها یک دارو مفید بوده و می‌تواند بیماری را ریشه‌کن کند. بنابراین لازم است برای انتخاب یکی از داروها بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ ای انجام شود.

سوالات مهم در مورد داروی هومیوپاتی

بیمار دقیقا دچار چه نوع اختلال عاطفی شده که پس از آن بیماری روده‌اش عود کرده است؟
آیا در زمان حمله دچار اسهال یا یبوست می‌شود؟
آیا این دو با هم در تناوب هستند؟
مدفوع وی چه مشخصاتی دارد؟
آیا به طور همزمان دچار نفخ و گاز روده‌ها، تهوع، بادگلو، استفراغ، شکم درد و یا احساس خالی بودن/پربودن شکم می‌شود؟
هر کدام از مشکلات با کمپرس آب گرم/سرد، فشار موضعی روی شکم، خم شدن به جلو یا عقب، روزها و طی شب، خوردن و نوشیدن غذا و مایعات، اجابت مزاج چه تغییری می‌کنند؟
در پایان می‌توان گفت خوشبختانه در تاریخ هومیوپاتی موارد بسیاری از درمان کامل سندرم روده تحریک‌پذیر وجود دارد.


 درمان وسواس با استفاده از طب هومیوپاتی

 درمان بیماری های پوست و مو با هومیوپاتی

 درمان بیش فعالی کودک با هومیوپاتی

 درمان افسردگی با هومیوپاتی وجود دارد؟!


سلامانه