سیگار و بطور کلی دخانیات از جمله اصلی ترین عوامل مرگ و میر در جهان هستند. مصرف سیگار رابطه مستقیمی با ابتلا به سرطان های دهان و حنجره دارد؛ همچنین ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله اصلی ترین علل مصرف سیگار است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

سال ها پیش، زمانی که نخستین بار «سیگار» در بازارهای مختلف دنیا ارائه شد، بسیاری از مردم با اقبال چشمگیر خود به این پدیده، سود سرشاری را عاید شرکت های دخانیات کردند. مردم که پیش تر تنباکو را با شیوه هایی پردردسرتر و کم لذت تر مصرف می کردند، به یک باره با پدیده ای آشنا شدند که هم قیمت ارزان داشت، هم به سادگی تهیه می شد و هم به راحتی مورد استعمال قرار می گرفت.

به گزارش «بهداشت نیوز» رواج سیگار به عنوان یک پدیده اجتماعی به قدری سریع بود که فارغ از جنبه های منفی اش، همه به آن گرایش داشتند. برخی آن را مایه خوش تیپی دانستند، برخی دیگر به آن معتاد شدند، برخی دیگر از آن درآمدزایی کردند و عده ای نیز کورکورانه به مصرف آن تمایل پیدا کردند. کار به جایی رسیده بود که قهرمانان و شخصیت های مثبت فیلم ها غالباً تکه ای سیگار بر لب داشتند و با آن دلربایی می کردند.

اما با گذشت زمان و انجام تحقیقات علمی و پزشکی فراوان، رفته رفته آثار زیان بار سیگار کشف گردید و اطلاع رسانی به مردم برای پرهیز از این پدیده اعتیادآور آغاز شد. امروزه شاید دیگر سیگار آن وجهه افسانه ای خود را در بین مردم از دست داده باشد، اما این بدان معنا نیست که مصرف آن کاهش یافته است.

در این بخش، قصد داریم شما را با حقایقی جالب و شگفت انگیز پیرامون سیگار آشنا سازیم که شاید در تغییر دیدگاهتان نسبت به آن مؤثر باشد. با ما همراه باشید:

۱- هر نخ سیگار مساوی است با ۱۱ دقیقه از عمر

طبق تحقیقات، استعمال هر نخ سیگار، عمر فرد سیگاری را ۱۱ دقیقه کاهش می دهد. دانشمندان همچنین معتقدند، سن افراد سیگاری در مقایسه با افراد عادی، به طور میانگین ۱۴ سال کمتر است.

۲- مجازند سیگار بکشند اما نمی توانند آن را بخرند

در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی، مصرف سیگار (برای افراد زیر سن مجاز) هیچ گونه منع قانونی ندارد ولی خرید آن ممنوع است.

۳- غیرسیگاری ها نیز به اندازه سیگاری ها در معرض خطر هستند

اگر خودتان سیگاری نیستید، زیاد به این دلخوش نباشید که از مضرات آن کاملاً مصون هستید. طبق تحقیقات انجام گرفته در کشور آمریکا، آمار مرگ و میر افرادی که به صورت غیر مستقیم در معرض دود سیگار بوده اند، ۵۰ هزار نفر در سال گزارش شده است.

۴- ارتباط هیتلر با سیگار

نه نه، اشتباه نکنید! هیتلر به هیچ وجه سیگاری یا حامی سیگار نبوده است. برخلاف وجهه خراب هیتلر در زمینه انسان دوستی، باید بدانید که او نخستین فرد در تاریخ بوده که یک جنبش فراگیر ضدسیگار به راه انداخته است (حوالی دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی). جالب است بدانید، دانشمندان نازی، نخستین افرادی بودند که دریافتند سیگار عامل سرطان ریه است.

۵- تسخیر شده توسط شیطان

 

نخستین اروپایی که استعمال سیگار را فرا گرفت، فردی به نام «رودریگو دی خِرِز» بود. او پس از بازگشت به موطن خود، قصد داشت نحوه استعمال سیگار را به سایرین نیز آموزش دهد اما در حین این اقدام خود دستگیر شد. بازداشت کنندگان دی خرز معتقد بودند روح او توسط شیطان تسخیر شده است.

۶- آخرین موجی که سیگار به راه انداخت

 

در سال ۱۹۷۰، «نیکسون» رییس جمهور آمریکا، تبلیغات سیگار در تلویزیون این کشور را ممنوع اعلام کرد. با این که تاریخ تصویب این طرح یکم آوریل بود، اما اجرای کامل آن تا ژانویه سال ۱۹۷۱ میسر نشد.

در حالی که قرار بود اجرای قانون منع تبلیغ سیگار از اولین روز سال جدید (۱ ژانویه ۱۹۷۱) کلید بخورد اما به خاطر یک اتفاق خاص رسانه ای این امر با تأخیر مواجه شد. به خاطر پخش زنده یک مسابقه فوتبال آمریکایی فوق العاده مهیج در نخستین روز سال، اجرای قانون منع تبلیغ سیگار یک شبانه روز به تعویق افتاد تا شرکت های دخانیات از این فرصت استثنایی آخرین بهره برداری خود را بکنند.

جالب است که آخرین آگهی سیگار، دقیقاً در آخرین دقیقه روز اول ژانویه (موعد اولتیماتوم) پخش شد تا یک اتفاق خاطره آفرین رقم بخورد. بد نیست بدانید، آگهی مذکور متعلق به شرکت دخانیات «ویرجینا اسلیمز» بود.

۷- طعم سیگار

شاید نفرت انگیز باشد، ولی باید بدانید که عامل طمع دهنده به سیگار، ماده شیمیایی اوره است. محض اطلاع شما باید گفت که این ماده، بخش اعظمی از ادرار انسان را تشکیل می دهد.

۸- قند نهفته در سیگار

در حالی که ۲۰ درصد از محتویات سیگار را قند تشکیل می دهد، بسیاری از افراد سیگاری مبتلا به دیابت (مرض قند)، از این حقیقت بی اطلاعند. سیگار نه تنها باعث سرطان ریه می گردد، بلکه می تواند احتمال ابتلا به دیابت را افزایش دهد. تازه، این موارد، تنها بخشی از مضرات تاکنون کشف شده سیگار هستند.

۹- سلامت عمومی افراد سیگاری

دستگاه ایمنی یک فرد سیگاری، در مقایسه با یک فرد عادی، فعالیتی به مراتب بیشتر دارد که این امر موجب کاهش سطح مواد «آنتی اکسیدان» در این افراد می گردد (آنتی اکسیدان ها مواد مغذی موجود در برخی غذاها هستند که می توانند از آسیب و تخریب بدن جلوگیری کنند). علی رغم این حقیقت، باید خاطر نشان کرد که دستگاه ایمنی افراد سیگاری، در مواجهه با حمله ویروس ها به بدن، واکنش پذیری سریعتری نشان می دهد.

۱۰- استعمال سیگار راهی برای اثبات ورود به سن بزرگسالی

متأسفانه، بسیاری از کودکان و نوجوانان بر این باورند که با سیگار کشیدن می توانند به سایرین اثبات کنند بزرگ شده اند. علی رغم وجود قانون محدودیت برای خرید سیگار توسط افراد زیر سن مجاز، بسیاری از خردسالان با تهیه سیگار به صورت غیرقانونی و گاهاً پنهانی، به استعمال آن مبادرت می ورزند.

۱۱- دروازه ای برای اعتیاد به مواد مخدر

استعمال سیگار (یا بهتر است بگوییم تنباکو)، دروازه ای برای ورود به عرصه استعمال مواد مخدر است. بسیاری از افراد سیگاری، پس از آلوده شدن به سیگار، دیگر با استعمالِ صِرفِ این ماده دُخانی حس اقناع و ارضا پیدا نمی کنند و به سوی مصرف مواد مخدر خطرناک تر گرایش می یابند.

۱۲- حس خوشایندِ پس از مصرف

آثار پسامصرف سیگار، در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد، پس از مصرف سیگار، به حس آرامش می رسند و برخی دیگر مدعی می شوند تمرکز و هوشیاری بیشتر به دست آورده اند. «نیکوتین» موجود در سیگار عامل رضایت بخشی است که باعث می شود مغز انسان احساس کند به آنچه می خواهد رسیده است. به همین خاطر است که بسیاری از افراد سیگاری، به تداوم عادت خود اصرار دارند.

۱۳- رکورد سیگارکشی

«آردی ریزال»، پسر ۲ ساله اندونزیایی، در سال ۲۰۱۰، رکوردی شگفت انگیز را به نام خود ثبت کرد: مصرف ۴۰ سیگار در یک روز.

۱۴- باران سیگار

در سال ۱۹۱۷، در جریان جنگ جهانی اول و در ماجرای تسخیر اورشلیم توسط عثمانی ها، نیروهای بریتانیایی برای غلبه بر رقیب از یک استراتژی بدیع بهره بردند. آنها بر فراز اردوگاه های سربازان عثمانی، به وسیله هواپیما بسته های سیگار پخش کردند؛ اما نه سیگار عادی، بلکه سیگار آغشته به مقادیر زیادی از تریاک. بریتانیایی معتقد بودند، سربازان عثمانی پس از استعمال این سیگارها به قدری نشئه خواهند بود که یارای مبارزه نخواهند داشت. از قضا، اندیشه و ایده آنها مؤثر واقع شد.

۱۵- آمار مصرف سیگار

در هر دقیقه، بیش از ۱۰ میلیون نخ سیگار در سراسر دنیا به فروش می رسد. در هر ۸ ثانیه، یک نفر به علت عوارض ناشی از مصرف سیگار، در گوشه ای از دنیا می میرد. همه این آمار به کنار، باید اذعان کرد که سیگار عامل ابتلا به ۲۵ درصد از سرطان های منجر به فوت است. در بین عوارض و اختلالات قلبی نیز، سیگار نقشی ۴۰ درصدی دارد.

۱۶- توطئه سیگارمحور

تاکنون ۱۱ تحقیق علمی منتشر شده که نتایج آنها نشان می دهد مصرف سیگار باعث کاهش بروز «آلزایمر» (بیماری فراموشی) در افراد می گردد. البته سیگاری ها زیاد از این قضیه خوشحال نباشند. ۱۰ سال پس از انتشار این تحقیقات، کشف شد محققانی که اقدام به انتشار این ۱۱ مقاله علمی نموده اند، خود به طرزی غیرقابل انکار با شرکت های تولید دخانیات در ارتباط مستقیم بوده اند!

۱۷- پیشنهاد بی شرمانه و نامعقول

در سال ۲۰۰۱، یک کمپانی تولید سیگار موسوم به «فیلیپ موریس»، به دولت جمهوری چک پیشنهاد داد به حمایت از مصرف سیگار روی آورد. با چه هدف؟ افزایش مرگ و میر مردم. چرا؟ چون کاهش جمعیت باعث می شود دولت بتواند سرمایه گذاری بیشتری در حوزه های سلامت عمومی، حقوق بازنشستگی و تأمین مسکن افراد مسن داشته باشد. مطرح شدن این پیشنهاد، با واکنش بسیار منفی اذهان عمومی جمهوری چک مواجه شد تا جایی که کارمندان دولت از صحبت کردن پیرامون این قضیه منع شدند.

 

منبع: روزیاتو