یکی از مهمترین غرایز درهمه موجودات، میل و غریزه جنسی می باشد. که عبارت است از داشتن ظرفیت برای تجربه ها و پاسخهای جنسی ، که در هر دو جنس وجود دارد. میل جنسی میتواند دارای جنبه های مختلفی مثل: فیزیولوژی، هیجانی و معنوی باشد.

در انسان، از سنین بلوغ شروع میشود و تا آخر عمر فرد ممکن است وجود داشته باشد؛ البته بنا به دلایلی ممکن است دچار کاهش، افزایش و یا حتی قطع میل جنسی در فرد شود. با هم نگاهی به برخی از این دلایل می اندازیم:

عوامل تاثیرگذار بر کاهش میل جنسی

1- استرس و میل جنسی

برخی از افراد، در هنگام قرار گرفتن در معرض استرس، بسیاری از کارها را خیلی خوب انجام می دهند؛ اما مسلما میل جنسی یکی از آنها نیست. استرس در محل کار، خانه، یا ارتباطات، میتواند برای هرکسی  اتفاق بیفتد. یادگیری روشهای متعادل کردن آن، همراه با انتخاب یک روش سالم، به راستی کمک کننده است. شما میتوانید مقدار زیادی از این روش را خودتان انجام دهید؛ همچنین یک مشاور یا یک پزشک متخصص نیز، میتواند به شما در کنترل آن کمک کند.

2- مشکلات شریک جنسی

مشکلاتی که با شریک جنسی خود دارید، به میزان زیادی در واقع، قاتل میل جنسی شماست. برای زنان، احساس نزدیکی به همسر، یک قسمت عمده از میل جنسی درآنهاست. برای هر دو جنس، به دنبال عواقب دعوا، ارتباط ضعیف، احساس خیانت و یا دیگر مشکلات عدم اعتماد نیز بگردید. چنانچه مسیر ارتباط را عقب گرد کردید، برای یافتن مسیر درست، باید هر دو زوج با یک مشاور متخصص مشورت کنند.

3- الکل و مواد مخدر 

فردی که الکل و یا مواد مخدری مصرف کرده باشد، شاید بدون خجالت میل جنسی اش را هویدا سازد؛ اما زیادی مصرف هر دو، قاتل میل جنسی شماست. فردی که از حال طبیعی خود خارج شده است، نه تنها میل جنسی را در خود میکشد، بلکه آن را درشریک جنسی خود نیز سرکوب میکند. به دنبال کمک حرفه ای باشید.

4- خواب بسیار کم و میل جنسی

اگر ارتباط جنسی شما به سرعت انجام میگیرد، شاید فقط به دلیل عدم خواب کافی باشد. آیا خیلی دیر به رختخواب رفته و خیلی زود از خواب بیدار میشوید؟ آیا یک مشکل خواب، مثل بیخوابی یا نصفه شب بیداری دارید؟ و یا شرایطی مثل آپنه یا وقفه تنفسی درخواب دارید؟

هرکدام از این عوامل، برای یک خواب خوب شبانه فاجعه است و میتواند میل جنسی را به هم بریزد. روی عادتهای خواب خود کار کنید؛ اگر کمکی نکرد، با یک پزشک صحبت کنید.

5- تاثیر داشتن بچه بر روابط جنسی

شما نمیتوانید ارتباط جنسی را به دلیل اینکه پدر و یا مادر هستید، از دست بدهید. اگر چه که گاهی تنها به دلیل اینکه کودک خود را دراتاق خواب خود می خوابانید، آن را از دست می دهید.

میتوانید گاهی اوقات، کودک خود را به والدین خود و یا همسرتان قرض بدهید. نوزاد جدید دارید؟ آن هم راه حل دارد؛ زمانی که نوزاد شما درحال چرت زدن است ، ارتباط جنسی خود را انجام دهید.


بیشتر بدانید:  مشکلات جنسی در مردان – بخش اول ، مشکلات جنسی در مردان – بخش دوم


6- تاثیر داروها بر روابط جنسی

برخی داروها، میتوانند میل جنسی را شکسته و خرد کنند. در زیر برخی از این داروها آمده است:

  • ضد افسردگی ها ( نه همه آنها)
  • داروهای فشارخون
  • قرص های جلوگیری از بارداری(در برخی مطالعات تایید و در برخی از آنها تکذیب شده است)
  • شیمی درمانی
  • قرصهای ضد ایدز
  • فیناستراید( دارویی برای درمان ریزش مو و بزرگی خوش خیم پروستات)

تغییر مقدار مصرف و نوع داروها میتواند کمک کند( از پزشک خود درباره قطع هرگونه داروی تجویزی سوال کنید و هیچگاه سرخود آن را قطع نکنید). چنانچه بعد از شروع مصرف یک دارو، ارتباط جنسی شما ناموفق بوده و یا در حال اجرا، زود متوقف میشود، با پزشک متخصص در این باره صحبت کنید.


بخش دوم این مقاله را پیگیری کنید: قاتلان میل جنسی – بخش دوم


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام