آیا دچار انزال زودرس هستید؟ شما تنها نیستید؛ بطور تقریبی 30-20 درصد از مردان، آن را تجربه میکنند. بر طبق مطالعه ای که در مجله ” کشف مواد مخدر امروز” ، چاپ شده، این موضوع شرم آور جنسی! میتواند بر مردان، در هر سنی که هستند  اثر بگذارد.

انزال زودرس، شایع تر از آن است که مردم فکر میکنند. دکتر کرامر، پروفسور اورولوژیست از دانشگاه مریلند میگوید: ” این مسئله ممکن است باعث پریشانی شده و درنتیجه مشکلات روانی و احساسی را موجب شود؛ درست همانگونه که مشکل کمبود عزت نفس ، فرد را به سوی مسائل بیشتر با همسرش و درنتیجه به سوی پزشک معالجش می کشاند. به یاد داشته باشید که کلید زود انزالی صحبت کردن درباره آن است.

1- زود انزالی چیست؟

ساده ترین عبارت برای زود انزالی این است: ” زود انزالی زمانی رخ می دهد که یک مرد، کنترلی روی انزال خود نداشته و درنتیجه وی و همسرش، یک رابطه جنسی رضایتبخش ندارند

درواقع، بطور معمول از شروع ارتباط جنسی تا انزال، 5-4 دقیقه طول میکشد؛ اما زود انزالی میتواند تنها در 30 ثانیه اتفاق بیفتد، حتی میتواند گاهی قبل از دخول روی دهد.

انزال زودرس ممکن است در کنار اختلال نعوظ اتفاق بیفتد، اما نه همیشه. اختلال نعوظ ، میتواند در هر سنی رخ دهد، اما انزال زودرس، بیشتر در مردان جوانتر رخ میدهد.

در مردان 70-60 ساله، معمولا ، درجاتی از اختلال نعوظ رخ می دهد؛ گاهی اوقات حتی قبل از آماده شدن کامل آلت تناسلی مرد، انزال روی می دهد.

2- دلایل انزال زودرس چیست؟

دلیل واضح و مشخص آن معلوم نیست؛ اما اغلب ریشه در مشکلات احساسی ، روانی و فیزیکی فرد دارد. تعداد زیادی از موارد زودانزالی، ریشه روانی دارند. دکتر کرامر میگوید: ” زمانی که با یک بیمار کار میکنم، ممکن است از او درباره احساس اضطراب وی و همسرش در هنگام ارتباط جنسی ، سوالاتی بپرسم؛ زیرا اضطراب نیز، مانند سایر عوامل فیزیکی و احساسی مثل استرس و افسردگی، میتواند درانزال زودرس مشارکت داشته باشد” .

3- درمان انزال زودرس 

بیشتر پزشکان، پیشنهاد مشاوره برای درمان انزال زودرس می دهند. این مشاوره ممکن است شامل روان درمانی و یادگیری راههای برقراری ارتباط با همسر، درمورد مسئله اختلال عملکرد جنسی فرد باشد.

راهکار موثر دیگر، کارکردن با همسر ، یا استمناء برای یاد دادن تاخیر ، به بدن فرد می باشد. دکتر کرامر عقیده دارد:” شما تلاش میکنید تا به نقطه انزال برسید؛ سپس قطع کرده و به چیزی مثل ورزش یا هرچیز دیگری که مورد علاقه شماست، فکرکنید تا کمی آرامتر شوید؛ این کار کمک میکند تا به مرور، بدن خود را عادت دهید تا ماهر شده بتواند انزال خود را کنترل کند؛ سپس در زمانی که همسرتان نیز آماده است ، پاسخ لازم را بدهد.”

درمان های انتخابی دیگر برای زود انزالی، شامل داروهای مورد استفاده در افسردگی مثل پاکسیل، زولوفت و پروزاک است . انتخاب دیگر، استعمال برخی کرمها مثل لیدوکائین یا  املا ، بطور مستقیم بر روی آلت تناسلی ، و برای کمک به کنترل زودانزالی است.

گاهی لازم است این درمانها، با هم صورت بگیرد تا درمان زودانزالی بطور متفاوت انجام شده و آمیزش جنسی شما تبدیل به یک رابطه رضایت بخش شده و موجب بالابردن احساس عزت نفس در زندگی جنسی شما شود .


مشکلات جنسی در مردان – بخش اول 

مشکلات جنسی در مردان – بخش دوم

 قاتلان میل جنسی – بخش اول

√ قاتلان میل جنسی – بخش دوم

 


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام