گنجاندن میوه در برنامه غذایی شیرخوار

چه زمانی می توانیم میوه را در برنامه غذایی شیرخوار بگنجانیم؟ این سوال بسیاری از مادران است که دوست دارند فرزندشان را با طعم میوه های مختلف همراه کنند. تغذيه کودکان شیرخوار با چه موادغذایی تکمیل خواهد شد؟ پس از شش ماهگی بهتر است از فرنی و حریره بادام شروع کنید؛ سپس با طعم گوشت و حبوبات و میوه های مختلف وی را آشنا کنید.

معمولا از سن هشت ماهگی به بعد توصیه می‌شود که میوه‌ها در تغذیه تکمیلی کودک گنجانده شود و سیب‌ و گلابی رنده شده یا موز له شده به شیرخوار بدهید.

دکتر رامین مظفری‌کرمانی، متخصص نوزادان و کودکان و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران  به سوال یکی از کاربران پاسخ داد.

شيرخوار ٥ ماهه‌ای دارم که وزنش 6 کیلو و 900 گرم و دور سرش 5/43 و قدش ٦٣ سانتی‌متر است. دچار ريفلاكس است. به گفته پزشك ٤ قاشق سيب پخته و رقيق شده با آب و در روز ديگر هويج به همين صورت به او دادم ولی علايم ريفلاكس بيشتر شده. مدام انگشت اشاره در دهانش است بي‌قراري و گريه می‌کند. وقتی به مركز بهداشت بردم، سرلاك برنج رو توصيه كرد ولي پزشک با فرني و سرلاك به علت ريفلاكس موافق نیست. راهنمایی‌ام کنید. بهتر است تغذيه تكميلي با چه غذايي شروع شود؟

معمولا از سن هشت ماهگی به بعد توصیه می‌شود که میوه‌ها در تغذیه تکمیلی کودک گنجانده شود و سیب‌ و گلابی رنده شده یا موز له شده به شیرخوار بدهید. سن 5 ماهگی برای دادن میوه مناسب نیست. درضمن شدت ریفلاکس شیرخوارتان شدید نبوده و و جای نگرانی نیست چون وزن‌گیری فرزندتان خوب است. این احتمال وجود دارد که ریفلاکس شیرخوارتان به خاطر زیاد شیردادن باشد. به هر حال باید دید که آیا علت ریفلاکس کودکتان خوردن زیاد شیر است یا نه.

شروع تغذیه تکمیلی از 6 ماهگی است. پیشنهاد می‌شود تغذیه فرزندتان را با فرنی که از مخلوط «آب و نشاسته» یا «آب و لعاب برنج» درست شده، شروع کنید. دادن فرنی ریفلاکس شیرخوار را تشدید نمی‌کند. از هفته سوم شش ماهگی نیز سوپ را به رژیم غذایی شیرخوارتان اضافه کنید. در تهیه سوپ باید از ترکیب گوشت گوسفند یا مرغ پخته، سیب‌زمینی، هویج، سبزی، ماکارونی، برنج و کره استفاده کنید. از افزودن هر نوع ادویه‌ای به سوپ حتی نمک و رب گوجه‌فرنگی اجتناب کنید.

دادن سرلاک هم توصیه نمی‌شود چراکه اگر ذائقه شیرخوارتان به این خوراکی‌ها عادت کند، دیگر به خوبی غذایی که شما درست کرده باشید را نمی‌خورد. ضمن اینکه سرلاک به اندازه سوپی که تهیه شده از ترکیبات گوشت، مرغ و سبزیجات تازه است، حاوی موادمغذی نیست.

سلامانه