اولین مساله مهم درباره سوزش سر معده که باید به آن توجه کرد این نیست که چه غذایی را بخوریم یا کدام را نخوریم؛ بلکه اولین مساله مقدار غذایی است که در هر وعده می‌خوریم. وقتی که دچار مشکل سوزش سر معده می‌ شوید، در مرحله اول دیگر مهم نیست که چه غذایی می‌ خورید، یا چه غذایی چقدر جذاب و خوشمزه به نظر می‌ آید، یا این که کدام غذا را دوست دارید؛ پرخوری در هر وعده غذایی، باعث سوزش سر معده می‌ شود. پس سعی کنید از ظرف‌ های غذای کوچک‌ تر استفاده کنید تا بتوانید خودتان را کنترل کنید.

کسانی که همیشه با عجله غذا می‌ خورند و غذا را نجویده قورت می‌ دهند، با این کار سوزش سر معده ایجاد می‌ کنند. عجله کردن، قورت دادن بدون جویدن درست و حرکت کردن در حین خوردن غذا، اصلا برای هضم خوب نیست و علائم سوزش سر معده را بیشتر هم می‌ کند.

غذاهایی که چربی زیادی دارند، بیشتر در معده باقی می‌ مانند؛ و هر چقدر این غذاها بیشتر در معده بمانند، بیشتر می‌ توانند ناراحتی و سوزش سر معده ایجاد کنند. پس اگر حجم زیادی از غذاهای چربی بالا مثل مرغ سوخاری یا سرخ‌ شده، چیپس و بال سوخاری می‌ خورید، دو عامل اساسی برای ایجاد سوزش سر معده را خودتان ایجاد می‌ کنید: یعنی هم زیاد می‌ خورید و هم غذای خیلی چرب می‌ خورید.

غذاهای اسیدی مثل گوجه‌ فرنگی یا محصولات ساخته‌ شده از آن مثل سس گوجه‌ فرنگی و سالسا دارند، یا مرکباتی مثل پرتقال، گریپ‌ فروت و لیمو، می‌ توانند سوزش سر معده را تحریک کنند؛ به‌ خصوص اگر این‌ ها را با هم بخورید، یا با معده خالی بخورید.

مطلب مرتبط: ریفلاکس معده خود را با مواد غذایی موجود در منزل درمان کنید

اگر سوزش سر معده دارید، لازم نیست که حتما غذاهای مورد علاقه‌ تان را کنار بگذارید. تغییر دادن روش پخت‌ و پز غذاهای مورد علاقه‌ تان می‌ تواند به شما کمک کند.

– مثلا بهتر است به‌ جای سرخ کردن، غذاها را کبابی یا گریل کنید.

– چربی اضافه گوشت‌ های قرمز و گوشت مرغ را جدا کنید.

– پوست مرغ را قبل از پختن بگیرید.

همین ترفندهای به‌ ظاهر کوچک، می‌ توانند سوزش سر معده را کمتر کنند و به سلامتی کلی بدن، کمک کنند.

– پیشگیری از سوزش سر معده، فقط مربوط به غذاها نمی‌ شود؛ بلکه بعضی از نوشیدنی‌ ها می‌ توانند سوزش سر معده را بیشتر از غذاها تحریک کنند. به‌ خصوص نوشیدنی‌ هایی مثل قهوه، چای، نوشابه‌ های گازدار و کافئین‌ دار. نوشابه‌ های کافئین‌ دار، اسید معده را بیشتر می‌ کنند و همین مسئله سوزش سر معده را بیشتر می‌ کند. نوشابه‌ های گازدار هم باعث نفخ می‌ شوند که منجر به سوزش سر معده می‌ شود. شکلات‌ هایی که کافئین دارند، سوزش سر معده را بیشتر می‌ کنند.

– بعضی‌ ها به غذاهای تند خیلی علاقه دارند، اما غذاهای تندی که به‌ خصوص سس قرمز تند یا فلفل قرمز دارند، یکی از عوامل اصلی سوزش سر معده هستند. البته این مسئله فقط مربوط به ادویه‌ های تند و گرم نمی‌ شود؛ نعناع، با اینکه خنک است، اما تغییراتی را در مری ایجاد می‌ کند که سوزش سر معده را تحریک می‌ کند. سیر و پیاز هم از خوراکی‌ هایی هستند که سوزش سر معده را بدتر می‌ کنند.

– جویدن آدامس های غیر نعنایی بعد از غذا می تواند با تحریک بزاق منجر به خنثی شدن اسید و تخلیه سریعتر محتویات معده به روده باریک می شود.

– بلافاصله بعد از وعده غذایی دراز نکشید و بین مصرف شام و زمان خواب 3 ساعت فاصله بگذارید.

– سیگار کشیدن و اضافه وزن نیز سوزش معده را می توانند تشدید کنند پس سعی کنید سبک زندگی سالمی انتخاب کنید.

ترجمه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: webmd