دریافت کلسیم در رژیم غذایی دش

 

کلسیم می تواند از ماهیچه ها ،استتخوانبندی و قلب و عروق ما در برابر انواع عارضه ها مراقبت کند، به همین منظور متخصین پیروی از رژیم غذایی دش را پیشنهاد میکنند چون حاوی کلسیم فراوانی برای مصرف کنندگان است از مزایای این رژیم می توانیم به کاهش فشار خون اشاره کرد. به اهمیت دریافت کلسیم در ادامه این بخش دقت کنید.

کلسیم، یکی از املاح ضروری برای سلامتی انسان‌ها است که علاوه بر نقش‌آفرینی مهم در شکل‌گیری و حفظ استخوان‌ها و دندان‌ها، به انقباض ماهیچه‌ها کمک می‌کند و فشار خون را هم تنظیم می‌کند. درواقع، رژیم غذایی سرشار از کلسیم، در کنار املاح دیگر مانند پتاسیم و منیزیم، برای کاهش فشار خون توصیه می‌شود. نحوه عملکرد کلسیم با توجه به این‌که کلسیم، نقش حیاتی و مهمی را به‌عنوان واسطه در انقباض و انبساط رگ‌های خونی بر عهده دارد، پس می‌تواند فشار خون را کاهش بدهد. علاوه بر این، وجود کلسیم برای انقباض و انبساط عضله‌های بدن نیز ضروری است. نکته دیگر این‌که کمبود کلسیم در رژیم غذایی، غلظت یون کلسیم را در مایع بین سلولی افزایش می‌دهد. این اتفاق،‌ فرم فعال ویتامین D، ویتامین D۳ و هورمون پاراتیروئید را بیشتر می‌کند و درنتیجه غلظت کلسیم را در سلول‌های عضلانی بالا می‌برد. طبق گزارش Journal of the American College of Nutrition، این تغییر در غلظت کلسیم، مقاومت عروق را افزایش می‌دهد و فشار خون را بالا می‌برد. شواهد علمی به گزارش Journal of Human Hypertension، مصرف مکمل کلسیم باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا می‌شود. میانگین این استفاده حدودا ۱۰ هفته و میزان استفاده از مکمل کلسیم، روزانه ۱۲۰۰۰ میلی‌گرم بوده است. به‌طور کلی، فشار خون این افراد بعد از دوره مصرف مکمل، ۱.۹ درجه برای فشار خون سیستولیک و ۱.۰۰ درجه برای فشار خون دیاستولیک کاهش می‌یابد. رژیم غذایی DASH سازمان‌ها و نهادهای معتبر همواره به بیماران توصیه می‌کنند که برای درمان بیماری فشار خون بالا، اصلاح و تغییر سبک زندگی را در اولویت قرار بدهند. یکی از این تغییرات، پیروی از رژیم غذایی DASH است که به بیماری فشار خون بالا اختصاص دارد. در رژیم DASH، علاوه بر کاهش مصرف سدیم و افزایش مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم و منیزیم، میزان استفاده از مواد غذایی سرشار از کلسیم نیز باید بیشتر شود. جزئیات این رژیم غذایی متناسب با شرایط و ویژگی‌های هر فرد بیمار و تحت نظر پزشک متخصص تغیین می‌شود.

رژیم غذایی DASH چیست؟

الزامات تغذیه‌ای میزان مصرف کافی (AI) کلسیم برای بزرگسالان، روزانه یک هزار میلی‌گرم است. با این‌حال، میزان‌ کلسیم در رژیم DASH به‌طور متوسط باید ۲۰۰ میلی‌گرم بیشتر از حد عادی باشد و در برخی از موارد به ۲۵۰ میلی‌گرم بیشتر از میزان عادی برسد. این کلسیم می‌تواند فقط از مواد غذایی، یا مکمل‌های غذایی، و یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها تامین شود. مواد غذایی غنی از کلسیم مواد غذایی غنی از کلسیم شامل محصولات لبنی، مانند ماست و شیر، می‌شوند. پنیر هم حاوی کلسیم است، اما سدیم زیادی دارد. کلسیم موجود در شیر و ماست معمولا به‌خوبی جذب می‌شود و به‌خوبی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر لیوان ۲۴۰ میلی‌لیتری از شیر،‌ ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم دارد و میزان کلسیم در هر وعده مصرفی ۲۳۰ گرمی از ماست به ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلی‌گرم می‌رسد. آب پرتقال طبیعی و غنی‌شده هم به‌اندازه شیر، یعنی ۳۰۰ میلی‌گرم، کلسیم دارد. به‌علاوه، این آب پرتقال‌های غنی‌شده، یکی از بهترین منابع برای دریافت پتاسیم هستند.

سلامتیسم