به گزارش سایت پزشکی دکتر سلام;
متخصصان تغذيه اعلام كردند: با مصرف يك ويتامين و يك ماده معدني مي‌توانيد به غذاهاي وسوسه‌انگيز “نه” بگوييد و اشتهاي خود را كاهش دهيد.

محققان مي‌گويند؛ اگر كلسيم و مكمل‌هاي ويتامين D را به رژيم غذايي روزانه خود بيفزاييد هوس خوردن در شما كاهش مي‌يابد و قدرت پيدا مي‌كنيد كه در برابر خوراكي‌هاي هوس انگيز خود را كنترل كنيد.

در يك پژوهش جديد محققان نشان دادند: زناني كه در رژيم غذايي خود اين دو مكمل را مي‌گنجانند كمتر غذاي چرب مصرف مي‌كنند و چهار برابر بيشتر از زناني كه از اين مكمل‌ها استفاده نمي‌كنند، وزنشان كاهش مي‌يابد. اما چرا كلسيم اين ويژگي را دارد؟

محققان چنين فرض مي‌كنند؛ وقتي مقدار كلسيم در بدن بيش از حد طبيعي كاهش مي‌يابد، ولع بدن براي خوردن غذاهاي غني از اين ماده معدني زياد مي‌شود. متاسفانه بسياري از خوراكي‌هايي كه سرشار از كلسيم هستند مانند بستني و پنير پرچرب مقادير بالاي چربي و كالري دارند و اين امر باعث افزايش وزن مي‌شود. اما زناني كه در اين پژوهش حداقل مقدار مصرفي كلسيم مكمل را استفاده كردند كمتر چربي مي‌خوردند و در نتيجه وزنشان هم كاهش پيدا كرد. از سوي ديگر، مصرف ويتامين D هم در اين ميان نقش دارد چون ميزان جذب كلسيم را در بدن بالا مي‌برد و بنابراين مكمل خوبي براي كلسيم است.