هیچ چیزی برای همسران، بدتر از بی وفایی و خیانت نیست. در این مواقع هر یک از زوجین، وقتی خیانتی از طرف مقابل می بینند، بسیار ناراحت و دلسرد می شوند. شاید انقدر از دست همسر خود ناراحت باشند که دست به کاری بزنند که اوضاع وخیم تر شود. در این مطلب می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که در این مواقع چه باید کرد؟

اطلاع از خیانت همسر

1- حتی برای کینه توزی تلاش هم نکنید

ممکن است بخواهید در فیس بوک او را مورد فحش و ناسزا قرار دهید یا ماشین مورد علاقه اش را خط خطی کنید یا هر کار دیگری در ذهن داشته باشید اما اقدام مخرب نه تنها اثر مثبتی ندارد، بلکه باعث ایجاد ضررات و صدمات مالی و روحی بیشتر نیز می شود و زندگی شما را از حرکت رو به جلو باز میدارد. باعث میشود که درجا بزنید و هیچ گاه زخمهایتان التیام نیابد. برای بهبود یافتن از خیانت، شما باید سعی کنید در یک تیم باشید نه در تیم مقابل. کینه توزی ممکن است برای چند روز به شما حس خوبی بدهد و احساس رضایت داشته باشید اما در واقع شما را به سمت هیچ راه حلی سوق نخواهد داد. بلکه تنها باعث پیچیده تر شدن اوضاع می شود.

2- خودتان را نبازید

کاملا طبیعی است که یک یا چندین بار گریه کنید و خالی شوید. وقتی یک رابطه طولانی مدت دچار فروپاشی می شود، قطعا به زمان احتیاج دارد تا دوباره روحیه قبلی خود را پیدا کنید. تنها چیزی که باید متوجه آن باشید این است که بدانید زندگی شما به اتمام نرسیده است و قرار نیست شرایط بوجود آمده شما را تعریف کند. ماندن در آپارتمان، کشیدن پرده ها و بستنی خوردن یا دیدن یک برنامه در لپ تاپ و جواب ندادن به تلفن اصلا ایده خوبی نیست. اگرچه آنچه که اتفاق افتاده ترسناک است، اما فرصتی است برای شما تا دوباره از نو شروع کنید. درست است که ممکن است زندگی متفاوتی داشته باشید، اما ممکن است اتفاقات حتی بهتر از آنچه که فکر میکردید پیش برود.

3- نقش قربانی را بازی نکنید.

درست است که آنچه اتفاق افتاده حق شما نبوده و شما سزاوار آن نیستید که در حقتان خیانت شود، اما این بدان معنا نیست که در حق خود ترحم کنید و نقش یک قربانی را بازی کنید. قربانی بودن باعث ایجاد حس آسیب دیدگی و درماندگی در شما می شود و باعث می شود شما همچنان نسبت به خود حس بدی داشته باشید. نتیجه ای که به دست میاورید از دست دادن اعتماد به نفس خواهد بود به طوری که دیگر قادر به ادامه زندگی به شیوه همیشگی نخواهید بود.

4- کشیدن پای بچه ها به دعوا

اگر بچه دارید، نهایت تلاش خود را بکنید تا پای آنها به داخل معرکه باز نشود. این مسئله تنها باید بین شما و همسرتان باقی بماند. در غیر این صورت ممکن است بچه ها در یک دو راهی انتخاب بین یکی از شما بمانند. تنها اطلاعات ضروری را به کودکان بدهید و مطمئنشان کنید که همه شما از این شرایط زنده بیرون خواهید آمد. آنها میتوانند بدانند که شما ناراحتید، اما باید مطمئن شوند که شما را از دست نمی دهند. هیچ تفاوتی ندارد که چند سالشان باشد.

5- نگذارید دیگران برای ماندن را رفتنتان تصمیم بگیرند

مادرتان به شما می گوید او را ترک کنید اما بهترین دوستتان می گوید فرصت دیگری به او بدهید. اما اینکه رابطه شما ارزش تعمیر یا نجات دارد انتخاب شماست. شما می دانید چه چیزی برای شما خوب است. مردم همیشه نظر خود را دارند، اما تصمیم نهایی با شماست. هیچ کس درک درستی از آنچه که شما دو نفر هستید و آنچه بین شما می گذرد ندارد. هیچ کس نمیتواند تصمیم بگیرد چه کاری برای شما بهتر است. شما تنها کسی هستید که باید تصمیم بگیرید آیا می خواهید در رابطه بمانید یا خیر. به یاد داشته باشید که این زندگی شماست. هیچ گاه نباید برای ماندن یا رفتنتان شرمسار باشید.

6- تضاهر نکنید اتفاقی نیوفتاده است

ممکن است نادیده گرفتن خیانت همسرتان درد شما را کاهش دهد، اما قطعا راه حلی اساسی برای مشکل بوجود آمده در رابطه تان نیست. تلاش برای فراموش کردن آنچه که اتفاق افتاده رابطه تان را متزلزل تر از قبل خواهد کرد. خشم شما هم چهره کریه تری به خود خواهد گرفت و عواقب زشتی بوجود خواهد آمد. بنابراین هرسوالی که در ذهنتان پیش آمده را بپرسید، حتی اگر می دانید جواب قانع کننده ای نخواهید گرفت. حتی اگر بخواهید تصمیم بگیرید که بمانید، باید همه اطلاعات را کامل در اختیار داشته باشید تا بدانید چرا این اتفاق افتاده است.

7- سعی نکنید همه چیز را به حالت قبل برگردانید

ازدواج شما قطعا تغییر کرده است و شرایط دیگر مانند قبل نیست. قطعا برای اینکه رابطه شما قوی و سالم باقی بمانید احتیاج به بوجود آمدن تغییراتی است. سعی کنید با درسهایی که آموخته اید ارتباطتان را بیشتر کنید. به جای نگاه کردن به عقب سعی کنید فصل جدیدی را در رابطه خود آغاز کنید. حتی اگر این فصل ازدواج مجدد باشد. جایی که در آن مهارتهای جدید را یاد بگیرید و پویایی ناکارآمد خود را تعمیر کنید و به عنوان یک زوج قوی تر و با رابطه ای عمیق تر بیرون بیایید.

8- از مشاوره غافل نشوید

قطعا شما قبل از وقوع این خیانت نیز از وجود یک کمک حرفه ای برای سلامت روانی خود بهره گرفته اید. اما بعد از خیانت مشاور می تواند به شما کمک کند تا بینش و درکتان نسبت به آنچه که اتفاق افتاده است را تغییر دهید. او میتواند به شما کمک کند که بهتر با هم ارتباط برقرار کنید تا احساس گناه، شرم و هر حس بد دیگری که به سراغتان می آید از بین برود. حتی اگر تصمیم بگیرید رابطه را ترک کنید، حداقل عذاب وجدان نخواهید داشت و هر آنچه در توانتان بوده است را برای درست کردن رابطه انجام داده اید. مشاورین هزاران مراجعه کننده مانند شما دارند بنابراین از شرح موقعیت پیش آمده خجالت نکشید. اگر نگران تعهدات مالی و زمان هستید، تصویر بزرگتری را در نظر بگیرید. زمان و هزینه ای که می کنید برای بازیابی رابطه از دست رفته تان است. شما بسیار بیشتر از این هزینه ها صرف عروسی خود کرده اید.

9- فراموش نکنید که از خود هم مراقبت کنید

این تجربه منفی می تواند ذهن و بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای جان سالم بدر بردن از این مهلکه، مراقبت از خود ضروری است. تصمیم گیری های شما باید عاقلانه باشد، حتی اگر تصمیم شما بر ماندن یا رفتن باشد. باید از نیازهای فیزیولوژیک خود مراقبت کنید تا بتوانید عاقلانه تصمیم بگیرید. به اندازه کافی بخورید، تمرین کنید، بخوابید و تفریح کنید. بخندید و شاد زندگی کنید بدون در نظر گرفتن اتفاقی که افتاده است. از تکنیک هایی مانند مشاور، مدیتیشن، مقاله نوشتن در مجله، قرار گذاشتن با دوستانتان یا خواندن کتابهای روانشناسی خود درمانی استفاده کنید. فعالیتهایی انجام دهید که در شما احساس شادی و نشاط ایجاد کند. برای خود گل بخرید، به سالن ماساژ بروید، زمان خود را در بیرون از منزل بگذرانید. اگر واکنشهای فیزیکی مانند لرزش یا حالت تهوع دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

10- برای بهبود پیدا کردن عجله نکنید

بهبود پیدا کردن از یک شکست عشقی یکی از چیزهایی است که نمیتوان برای آن زمانی تعیین کرد. قطعا هیچ زنگ ساعتی برای زمان خوب شدن شما وجود ندارد که به شما اخطار دهد حال شما خوب شده است. فرایند بهبود پیدا کردن مانند روند زندگی روان و منحصر به فرد است. با خود صبور باشید و سعی کنید قدم بعدی را پیدا کنید. به خود فشار نیاورید که حتما باید با ان کنار بیایید یا طرف مقابل را ببخشید. هیچ محدودیتی وجود ندارد. صحبت در مورد آنچه که اتفاق افتاده و پردازش آن بهترین شروع برای فرایند درمان است. قطعا شما در زمان مقتضی حالتان خوب خواهد شد و دوباره می خندید.بهترینها