هالوس ریگیدوس ، یک اختلال در مفصل است که ریشه در انگشت بزرگ پا دارد. این اختلال باعث درد و سفتی در مفصل شده و در طول زمان، بطور فزاینده ای باعث خم شدن و تغییر شکل انگشت شست پا می شود. هالوکس، بر انگشت بزرگ پا اثر می گذارد؛ چون ریگیدوس نشان میدهد که انگشت سفت و محکم شده و نمیتواند حرکت کند. این بیماری، در واقع نوعی از آرتریت رو به انحطاط است.

این اختلال باعث میشود که هر وقت ما راه می رویم، دولا می شویم، بالا می رویم و یا حتی در حالت ایستاده ، ما را عاجز و نگران کند. بسیاری از بیماران، آن را با پینه پا که در همان مفصل رخ می دهد، اشتباه می گیرند. اما این دو با هم متفاوتند و درمان های جداگانه ای نیز دارند. نظر به اینکه این بیماری، یک روند روبه رشد دارد، کاهش حرکت انگشت پا نیز ادامه دارد.

در شرایط اولیه ، زمانی که حرکت انگشت بزرگ پا تا حدودی محدود می شود، بیماری را هالوکس محدود کننده می نامند. اما با پیشرفت مشکل، دامنه حرکت بتدریج کاهش می یابد، در انتهای این روند گه انگشت پا دچار سفتی بیش از حد می شود، آن را مفصل منجمد میگویند.

1- دلایل بیماری هالوس ریگیدوس

دلایل شایع آن ؛ عملکرد معیوب (بیومکانیک) و ساختار غیرعادی پا است که میتواند به سمت آرتروز درمفصل انگشت شست پا برود. گاهی دلایلی نیز موجود است مثل: افرادی که دچار سائیدگی و یا پارگی بعلت وجود جراحات در پا شده اند، استفاده مفرط از پا بخصوص در افرادی که مشغول فعالیت های پر استرس برای انگشت پا هستند (کارگرانی که باید برای انجام کار، دولا شده و یا چمباتمه بزنند)، وجود اختلالات التهابی (آرتریت روماتوئید و نقرس) و گاهی نیز فقط به دلیل شکل ارثی آن است. جراح متخصص مچ پا، می تواند تعیین کند کدام مورد دلیل اصلی است و درمان مناسب کدام است.

2- نشانه های بیماری هالوس ریگیدوس

اولین علائم و نشانه ها شامل:

سفتی و درد در انگشت شست پا در طی استفاده (قدم زدن- ایستادن- خم شدن و …)، درد و سفتی و تشدید آنها در هنگام رطوبت و سرما، وجود مشکلاتی در فعالیت های خاص (دویدن-چمباتمه زدن)، و بالاخره ورم و التهاب اطراف مفصل می باشد.

وقتی بیماری گسترش می یابد، علائم شامل:

  • مشکلاتی در پوشیدن کفشها
  • درد مبهم در مفصل ران، زانو و پایین تر
  • تغییراتی در مدل راه رفتن و لنگیدن

 

3- تشخیص بیماری هالوس ریگیدوس

هرچه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن نیز آسانتر است. بنا براین، بهترین زمان برای ملاقات با پزشک متخصص، وقتی است که اولین نشانه شروع میشود. اگر صبر کنید تا پای شما سیخ به کفش بزند و یا لنگیدن شروع شود، شرایط شما بسیار دشوار و کنترل آن نیز سخت میشود.

روشهای تشخیصی شامل معاینه پا و حرکت دادن انگشت شما، برای تعیین دامنه حرکت است. اشعه ایکس نیز، معین میکند که چه مقداری از آرتریت موجود است.

4- درمان غیر جراحی هالوس ریگیدوس

در بسیاری از موارد، درمان های اولیه، ممکن است انجام عمل جراحی را در آینده، به تعویق بیندازد. درمان ملایم و یا در سطح متوسط بیماری شامل:

  • اصلاح و تغییر کفش ها (انتخاب اندازه کمی بزرگتر، که فشار کمتری به انگشت بیاورد)
  •  دستگاه ارتودنیک که باعث بالا بردن عملکرد می شود
  • داروها که شامل داروهای غیراستروئیدی و ضدالتهاب هاست (ایبوپروفن)
  • درمانهای تزریقی(تزریق کورتیکوستروئیدها)،
  •  فیزیوتراپی (روش های اولتراسوند و دیگر روش های فیزیکی درمانی، برای ارائه تسکین به طور موقت)

5- چه زمانی جراحی مورد نیاز است؟

در برخی از موارد، جراحی، تنها راه از بین بردن و یا کاهش درد است. چندین نوع از جراحی برای درمان این بیماری موجود است . انتخاب یک روش یا ترکیبی از روش ها، برای موارد مشخص. متخصص جراح مچ پا، با توجه به اندازه و فرم بدشکلی پای شما، سن، سطوح فعالیت شما و دیگر فاکتورها، با استفاده از لیزر ، درمان پای شما را به عهده میگیرد. طول دوره بهبود نیز متفاوت است و بستگی به روش یا روش های انجام شده دارد.


پای شما در مورد سلامتی تان چه می گوید؟ – سری اول

◊ پای شما در مورد سلامتی تان چه می گوید؟ – سری دوم


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است