این عارضه در واقع ، یک مشکل با جریان خون است؛ بدن شما خون کافی را به سمت دستها و پاهای شما نمی رساند، در نتیجه ممکن است در آنها، احساس سردی و بی حسی داشته باشید. در بیشتر موارد، وقتی بدن شما نسبت به درجه سردی هوا واکنش زیاده ازحد نشان می دهد، این مسئله چند دقیقه طول میکشد. شما ممکن است در باره این شرایط، که سندرم رینودز یا اختلال رینودز نامیده میشود، چیزهایی شنیده باشید. برای بیشتر مردم، رینودز، چیزی بیشتر از یک آزار و یا ناتوانی است.

1- دلیل بروز عارضه رینودز

در بیشتر مواقع، علت آن ناشناخته است. ( در این حالت به آن رینودز اولیه می گویند). رینودز، گاهی اوقات ، نشانه هایی از دیگر اختلالات مثل: لوپوس، پینه پوست، آرتریت روماتوئید و یا تصلب شرائین می باشد.  گاهی ممکن است به دلیل مصرف بعضی از داروهای خاص، استفاده از ابزارهای قدرتی ارتعاشی( مثل استفاده زیاد از مته )، استعمال دخانیات و یا سرمازدگی باشد. ( به این شرایط، رینودز ثانویه میگویند)

برخی از محرکها، ممکن است باعث شروع حملات شوند؛ شایعترین محرکها ، قرارداشتن در معرض سرما می باشد. درسرما، تنگ شدن عروق کوجک خون در پوست، معمولی است؛ چون بدن میخواهد با فرستادن و بازشدن عروق خونی در قسمتهای کناری بدن، بدن شما را گرم کند. در عارضه رینودز، بدن مقدار بیشتری از خونی را که مورد نیاز برای گرم شدن بدن است، محدود میکند. سایر محرکها میتوانند شامل: استرس هیجانی، سیگار، کافئین و داروهایی باشد که برروی جریان خون اثر میگذارند.

2- نشانه های بیماری رینودز

در یک حمله رینودز، بدن جریان خون را به سمت دست و پا محدود میکند؛ این مسئله ممکن است باعث احساس سردی و بی حسی ، و سپس رنگ سفید و رنگ آبی در دست و پا شود. به محض بازگشت خون، انگشتان دست و پا، گرم شده به قرمزی می زنند و به اصطلاح تیر می کشند. در موارد نادر، اثرات رینودز، به بینی و گوش ها نیز، کشیده می شوند. حملات اغلب چند دقیقه طول میکشند، اما در برخی از موارد، ممکن است بیشتر از یک ساعت نیز به طول بینجامد.

3- تشخیص عارضه رینودز

برای تشخیص آن، پزشک از شما سوالاتی پیرامون نشانه هایتان کرده و معاینه فیزیکی بدن شما را نیز انجام خواهد داد. شما نیز باید، شرح دهید که در هنگام رخ دادن حمله چه اتفاقی برای شما می افتد. اگر بتوانید در زمان رخ دادن حمله، عکسی از دست و پایتان بگیرید، ممکن است بسیار کمک کننده باشد. هیچ آزمایشی برای نشان دادن بیماری رینودز وجود ندارد؛ اما پزشک شما، ممکن است یک آزمایش خون و یا سایر آزمایشات ، برای رد کردن هر گونه احتمال دیگر را نیز به شما بدهد.

4- درمان رینودز

اگر رینودز شما، همراه با اختلال دیگری باشد، پزشک میتواند اختلال دیگر را درمان کند؛ این کار ممکن است نشانه های شما را از بین ببرد. اگر رینودز اولیه رخ دهد، هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. البته شما ممکن است بتوانید آن را به وسیله پرهیز از محرک هایی که باعث شروع حمله میشوند، کنترل کنید؛

بطور مثال:

  • – بدنتان را گرم نگه دارید
  • – سیگار نکشید
  • – از کافئین و داروهای خاص دوری کنید داروهای سرماخوردگی که شامل سودوافدرین (نوعی ترکیب ضداحتقان موجود درداروهای سرماخوردگی)، مسدود کننده های بتا(دربیماری های شریان کرونری به کار می رود)
  • – استرس خود را کاهش دهید

 

اگر شما قادر نبودید تا نشانه هایتان را با این چند روش، کنترل کنید، پزشک ممکن است دارویی به نام مسدود کننده کانال کلسیم (ورود کلسیم به سلول و خروج آن را از ذخایر سلولی مهار می کند)، به شما بدهد؛ این کار ممکن است باعث افزایش جریان خون ، به دست و پای شما شده و نشانه ها را ازبین ببرد.

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است