بعضی از عادت ها در زندگی باعث ایجاد یک سری مشکلاتی می شود که انسان را از مسیر واقعی خود دور می کند اما بعضی دیگر از این عادات، جزء عادت های سالم روزانه به حساب می آیند و در سلامتی انسان نقش بسزایی دارند. در این مقاله می خواهیم به بررسی چند عادت از عادت های خوب را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

عادت های سالم روزانه

 

1- صبحانه خوردن روزانه

برای هر دلیلی که باشد، این کار مهم است. می تواند برای شروع روز و سوخت و ساز باشد و یا جلوی پرخوری چند ساعت بعد شما را بگیرد. بعلاوه، مطالعات نشان داده است که بزرگسالانی که یک صبحانه سالم داشتند، کارها را بهتر انجام می دادند ، و نیز بچه هایی که برای صبحانه، یک وعده غذایی داشتند، نمره بالاتری درآزمون می گرفتند. اگر عادت به برداشتن یک بشقاب بزرگ برای شروع صبحانه دارید، آن را کمی کوچکتر کنید، کمی سبک تر و تکه های میوه تازه را به آن اضافه کنید و به یاد داشته باشید که از هیچکدام نگذرید.

 

2- داشتن یک طرح و یا برنامه برای وعده های غذایی

این کار به نگهداری زمان و پول شما در دراز مدت، کمک زیادی میکند. برای جلوگیری از اتلاف وقت، فقط بنشینید و اهداف و نیازهایتان را درنظر بگیرید:

  • آیا میخواهید وزن خود را پایین بیاورید؟
  • شکر، چربی و یا کربوهیدرات ها را کاهش دهید؟
  • میخواهید پروتئین و یا ویتامین اضافه کنید؟

پس بدانید که ، آمادگی تهیه یک وعده غذایی، شما را کنترل می کند. شما می دانید چه زمانی باید بخورید، و چه چیزی باید بخورید؛ یک جایزه : شما قادر خواهید بود به آسانی از خیر دونات هایی که دراوقات استراحت در محل کار می خوردید، به راحتی بگذرید.

 

3- نوشیدن آب زیاد

این کار فایده های زیادی برای شما دارد. مصرف آب را در سرلیست اهداف خود قرار دهید. این کار کمک زیادی به کاهش وزن شما می کند. دلیل دیگری برای مصرف آب می خواهید؟ نوشیدنی های شیرینی که با لذت می نوشید، با چاقی و دیابت نوع 2 مرتبط هستند. از مزه آب خوشتان نمی آید؟ چاره دارد و بهانه درست نکنید، تکه هایی ازپرتقال، لیمو، خیار و یا حتی هندوانه به آن اضافه کنید.

 

4- ورزش کردن روزانه

زمان استراحت که رسید، فوری برای قاپیدن یک فنجان قهوه یا چای دیگر نروید ! تنها کافیست بلند شده و کمی حرکت کنید. چند قدم بلند بردارید یا کمی تمرینات کششی انجام دهید؛ باز هم دوست دارید چای یا قهوه بنوشید؟ آن را قدم زنان بنوشید. این حرکات کششی برای بدن و ذهن شما عالیست. فقط 30 دقیقه پیاده روی ، 5 بار در هفته، کمک میکند تا غم و اندوه ، از دست شما عاجز شده و فرار را به قرار ترجیح دهد. اگر نمی توانید همه این دقایق را یکباره انجام دهید، زمانهای کوتاه هم همین فایده را دارد. بهانه تراشی نکنید.

 

5- همیشه حاضر و آنلاین نباشید

زیاد سراغ چک کردن ایمیل ها و رسانه های اجتماعی می روید؟ مشخص است؛ دوستان و خانواده با یک کلیک حاضرند و با یک کلیک، دور. اما آیا واقعا لازم است که بطور مثال، آخرین عکس از وعده غذایی پسر عمو، یا لباس جدید دخترخاله ، یا حتی ماشین سواری دوست صمیمی راببینید؟ زمانی را برای خارج شدن از صفحه نمایش و خاموش کردن تلفن همراه ، اختصاص دهید؛ وقتی شما کنترل صفحه نمایش را به دست گرفتید، کنترل شما از دست صفحه نمایش خارج می شود.

قدمی بزنید، کتاب کوتاهی بخوانید، اصلا دلتان برای پسرعمو، دختر عمو ویا دوستتان تنگ شده؟ قرار شامی با او بگذارید، با هم شام درست کنید، کمی سبزیجات و صیفی جات را تکه تکه کرده و همزمان هم شام سالمی با هم بخورید و هم در این حین صحبت کنید.

6- چیز جدیدی یاد بگیرید

یادگیری مهارت جدید، کمک به سلامت مغز شما می کند. در یک کلاس رقص، یا ورزش ثبت نام کنید یا یک نوشته و پیشنهاد خلاقانه برای کارگاه، شرکت و یا کلاس خود بنویسید؛ آن را به زبان دیگری که بر آن تسلط دارید بنویسید (بطور مثال ترکی، کردی، گیلکی و ….). کار با حافظه، باعث می شود نشانه های مرتبط با سن، دیرتر ظاهر شود؛ حتی ممکن است وقوع آلزایمر را نیز به تعویق بیندازد.


بخش دوم این مقاله را پیگیری کنید: 12 عادت فوق العاده سالم – سری دوم


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است