afsordeghiye-pedaran

 شنیدن این مطلب که خانمی پس از وضع حمل  دچار افسردگی شده غیر معمول نیست ولی در رابطه با مردان چطور! شگفت زده نشوید, این موضوع واقعیت دارد. سرشماری نشان میدهد تقریبا 4 درصد از آقایان نیز بعد ازوضع حمل همسرشان مبتلا به افسردگی میشوند. وظایف جدید، بی توجهی کامل همسر به خود و پدر شدن مسائل سختی هستند که  نمی شود براحتی آن را تحمل کرد

افسردگی پدرانه چیست؟

معمولا آقایانی که بعد از زایمان همسر و ورود او به خانه همراه نوزاد کوچکش دچار افسردگی میشوند، رفتارشان با قبل متفاوت است. در این مردان استرس نامعمولی وجود دارد که باعث میشود با کوچکترین مسئله از کوره دربروند و عصبانی شوند. البته افسردگی پدرانه همیشه خود را این‌گونه بروز نمیدهد.

برخی پدرها در این دوران به خصوص اگر تا پیش از آن اهل بگو و بخند و شوخی بوده‌اند، کمی آرام‌تر میشوند. به جای خنده‌های از ته دل تنها لبخندی روی لبان‌شان نقش میبندد و ساکت‌ترند. حتی ممکن است اشتهایشان را از دست بدهند و احساس خستگی و بیخوابی کنند. دلیل افسردگی پدرانه نداشتن اعتماد به ‌نفس و تلقین ناتوانی در نگهداری از فرزند است.

به عبارت دیگر مردان مبتلا به این حالت هنوز نمیتوانند بپذیرند پدر شده‌اند و تعهد پدرانه داشتن در قبال فرزند را نمیپذیرند. گروهی از آقایان حتی جرات دست زدن به فرزند را هم ندارند. آن‌ها نمی‌توانند باور ‌کنند چه اتفاقی افتاده و چون احساس میکنند این فرزند را دوست ندارند دائم احساس گناه دارند و خود را مقصر میدانند و این موضوع خود باعث تشدید افسردگی آن‌ها میشود.

 

چرا برخی پدرها افسرده می‌شوند؟

این موضوع طبیعی است. برخلاف مادر، پدر در طول بارداری همسر نمیتواند تغییرات را حس کند. تولد فرزند برای آن‌ها به ناگاه اتفاق میافتد و دچار شوک احساسی قوی میشوند. پدرشدن به معنی تغییر است. مردها با تولد فرزند به این نتیجه میرسند که مسئول موجودی از گوشت و خون خود هستند و باید امنیت او را تامین کنند.

بنابراین شروع میکنند به استفاده از جملات بایددار و خود را تحت فشار میگذارند تا بهترین باشند اما به هر حال انسان جایزالخطاست. اشتباهات و سرزنش اطرافیان باعث می‌شود احساس بی‌فایدگی کنند. از سوی دیگر متوجه این مسئله میشوند که همسرشان همانند قبل به آن‌ها توجه ندارد و بیشتر توجهش به نوزاد است. این مسائل در کنار هم چرخه معیوبی می‌سازد که در نهایت سبب افسردگی پدرها می‌شود.

 

چگونه خود را از شر افسردگی پدرانه رها کنیم؟

در درجه اول بهترین راه‌حل، گفت‌وگوست. با همسر، خانواده، دوستان و پزشکتان درباره مسئله‌ای که دارید صحبت کنید. مطمئن باشید بسیاری از مشکلات با حرف‌زدن برطرف میشود. راه‌حل دوم نگهداری از فرزند است. اگر احساس میکنید این کار از شما برنمیآید، آرام‌آرام از کارهای کوچک شروع کنید. میتوانید شیر او را آماده کنید و به مادرش بدهید تا به نوزاد بدهد. میتوانید پوشک او را بیاورید تا مادر نوزاد را تمیز کند یا حتی همراه با همسرتان او را به حمام ببرید. به مرور زمان انجام این کارهای کوچک باعث افزایش حس پدرانه در شما میشود و زمانی میرسد که حس میکنید به اندازه مادر برای فرزندتان اهمیت دارید.

نکته آخر این‌که اگر اهل بازی یا تماشای فوتبال با دوستان‌تان هستید بعد از فارغ‌شدن همسرتان این کارها را ترک نکنید. زمانی را به سرگرمیهای خود اختصاص دهید و عادات قبل از پدرشدن‌تان را تا حدی حفظ کنید.

منبع- شهرزاد