به گزارش دکتر سلام;
مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا پس از تكميل يك سري مطالعات و تحقيقات جديد تاكيد كرد: واكسن آنفلوآنزاي فصلي هيچ تاثيري در پيشگيري و محافظت در برابر ويروس آنفلوآنزاي H1N1 ندارد.

اين روزها بسياري از مردم اين سوال را در ذهن دارند كه آيا واكسن استاندارد آنفلوآنزاي فصلي مي‌تواند انسان را در برابر ويروس H1N1 نيز محافظت كند. اما متاسفانه بر اساس پژوهشي كه اخيرا در مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا صورت گرفته معلوم شد؛ اين دو واكسن هيچ ارتباط حفاظتي با يكديگر ندارند.

اين پژوهش با بازبيني 356 بيماري كه از ماه مه تا ژوئن سال 2009 به آنفلوآنزاي نوع آ مبتلا شده بودند، صورت گرفته است.

اين نتايج عجيب نيست چون ويروس آنفلوآنزاي فصلي و ويروس H1N1 آن قدر با يكديگر متفاوت هستند كه نمي‌توان با يك واكسن از بروز هر دوي آنها پيشگيري كرد.

از سوي ديگر سازمان جهاني بهداشت تاكيد كرد: وقتي وارد اجتماعات بزرگ مانند برنامه‌هاي ورزشي و فرهنگي مي‌شويد، آنفلوآنزا را به خاطر داشته باشيد.

اين بيانيه سازمان، با توجه به آغاز مراسم سالانه حج و نيز برگزاري مسابقات جام جهاني فوتبال 2010 در آفريقاي جنوبي منتشر شده و از مردم خواسته شده پيش از حضور در اين اجتماعات حتما تمام اصول پيشگيري بهداشتي را بكار بندند.

بر اساس آمار اين سازمان، از زمان شيوع مجدد آنفلوآنزاي آن در بهار امسال، تاكنون 6 هزار و 250 نفر در جهان بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.