آیا تا به حال تست اعتماد به نفس را در مورد خود انجام داده اید؟ رسیدن به موفقیت های بیشتر با داشتن اعتماد به نفس بالا، بر هیچ کسی پوشیده نیست. اگر به طور یقین نمی دانید که چقدر اعتماد به نفس دارید، پیشنهاد می کنم تست اعتماد به نفسی که در این مقاله آموزش داده می شود را حتما امتحان کنید.

داشتن یا نداشتن اعتماد به نفس موضوع مهمی است که مردم بارها در شرایط مختلف درگیر آن می‌شوند. این مخصوصا زمانی خود را بیشتر نشان می‌دهد که بخواهیم کاری را آغاز کنیم. در همان اولین قدم پاسخ به این که آیا از پس انجام آن کار برخواهیم آمد یا نه به میزان اعتماد به نفس ما بازمی‌گردد. اگر جوابمان مثبت باشد، شروع کرده و برای موفقیت در آن برنامه‌ریزی می‌کنیم اما اگر تصور کنیم که موفقیت در آن کار در حد توانمان نیست، احتمالا از انجام آن منصرف خواهیم شد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، توانایی‌های خود را باور دارند و احساس ارزشمندی می‌کنند. می‌توانید با تست اعتماد به نفس زیر خود را محک بزنید.

تست اعتماد به نفس

اگر می‌خواهید میزان اعتماد به نفستان را بسنجید، می‌توانید به سوالات این آزمون پاسخ دهید. در هر مورد گزینه ای که به رفتارهایتان نزدیک‌تر است را علامت بزنید. لطفاً آنچه هستید را در نظر بگیرید نه آن چه باید باشید یا دوست دارید باشید و بابت اینکه باید گزینه های غلط را علامت گذاری کنید نگران نباشید. در پایان اعدادی را که در هر پاسخ آن‌ها را علامت زده‌اید جمع کنید.

 ردیف  جملات توصیفی هرگز  به ندرت  گاهی  اغلب اوقات  همیشه
 1  کاری را انجام می‌دهم که از من انتظار می‌رود نه آن چه درست است.  5  4  3  2  1
 2  موقعیت‌های جدید را با آرامش و به راحتی مدیریت می‌کنم.  1  2  3  4  5
 3  در مورد زندگی احساس مثبت همراه با شور و هیجان دارم.  1  2  3  4  5
 4  اگر کاری به نظر سخت برسد از انجام آن احتراز خواهم کرد.  5  4  3  2  1
 5  من حتی بعد از آن که همه از تلاش دست بکشند ادامه می‌دهم.  1  2  3  4  5
 6  در صورتی که تلاش کنم به نتیجه خواهم رسید.  1  2  3  4  5
 7  به اهدافی که تعیین کرده‌ام می‌رسم.  1  2  3  4  5
 8  وقتی با مشکلات روبرو می‌شوم احساسات منفی به سراغم می‌آید و ناامید می‌شوم.  5  4  3  2  1
 9  با افرادی مراوده دارم که علی رغم تلاش زیاد هنوز به اهدافشان نرسیده‌اند.  5  4  3  2  1
 10  افراد از کارها و یافته‌هایم تعریف و تمجید می‌کنند.  1  2  3  4  5
 11  اگر در انجام کاری سریع به نتیجه نرسم از ادامه تلاش دست می‌کشم.  5  4  3  2  1
 12  وقتی بر مانعی غلبه می‌کنم به درسی که گرفته‌ام فکر می‌کنم.  1  2  3  4  5
 13  معتقدم اگر سخت کار کنم به اهدافم خواهم رسید.  1  2  3  4  5
 14 با افرادی که در حرفه‌ای مشابه من کار می‌کنند و در کارشان موفق هستند رابطه دارم.  1  2  3  4  5

…. = جمع کل

تفسیر نتایج تست اعتماد به نفس

1. اگر در این تست اعتماد به نفس امتیاز 14 تا 32 به دست آورده‌اید نشان می‌دهد شما دلتان می‌خواهد اعتماد به نفس بیشتری می‌داشتید. نگاهی دقیق‌تر به همه آن چه در زندگی بدست آورده‌اید بیندازید. شما بیشتر تمایل دارید بر آن چه ندارید تمرکز کنید و این مساله وقت و انرژی‌ای را که باید صرف مهارت‌ها و استعدادهایتان کنید به هدر می‌دهد. به دنبال راهکارهای برای افزایش اعتماد به نفس خود باشید. در پایان این مقاله نیز راهکارهایی ارایه شده است.

2. اگر در این تست اعتماد به نفس امتیاز 33 تا 51 به دست آورده‌اید نشان می‌دهد در مسیر تشخیص مهارت‌ها و باور به توانایی‌هایتان به درستی گام برمی دارید. ولی کمی در مورد خودتان سخت‌گیر هستید و این موجب می‌شود نتوانید از مزایای رسیدن به تجارب و بهبود مهارت‌ها استفاده کنید. برای افزایش اعتماد به نفستان باز هم تلاش کنید.

3. آفرین! اگر در این تست اعتماد به نفس امتیاز 52 تا 70 به دست آورده‌اید نشان می‌دهد کارتان در آموختن از تجارب بسیار عالی است. شما کسی هستید که اجازه نمی‌دهید موانع، نوع نگاه شما را به خودتان تغییر دهند. اما همچنان باید به بهبود اعتماد به نفستان ادامه دهید.

افزایش اعتماد به نفس

مهم نیست در حال حاضر اعتماد به نفستان در چه سطحی است، هر چه باشد می‌توان آن را بهبود بخشید. ابتدا باید قبل از هرکس دیگری به خودتان و توانایی‌هایتان باور داشته باشید. بر اساس تئوری نقطه شروع بندورا 4 منبع اصلی برای احساس اثرمندی وجود دارد:

۱- بهبود مهارت‌ها: 

کارهایی که در گذشته در آن‌ها موفق بوده‌اید.

۲- تجارب مشترک:

 دیدار با افرادی که در حرفه شما موفق بوده‌اند.

۳- بازخوردهای اجتماعی:

 شنیدن تعریف و تمجیدهای دیگران از توانایی‌هایمان.

۴- وضعیت روحی و روانی:

 مثبت اندیشی و مدیریت استرس‌های وارده.

سه مورد از این موارد (1، 2 و 4) در کنترل خود شخص هستند و می‌شود آن‌ها را به دقت مورد بررسی قرار داد. در حالی که نمی‌توانیم دیگران را وادار کنیم درباره ما حرف‌های خوب و انرژی بخش بزنند (مورد 3) اما می‌توانیم به کمک اعتماد به نفسمان احتمال شنیدن چنین بازخوردهایی را افزایش دهیم. 



 ستاره