درخت کاری بیشتر در مناطق گرمسیری جنوب شرق آسیا می روید و از برگ های معطر آن برای چاشنی و طعم دهی به غذا استفاده می شود اما برگ این گیاه فواید سلامتی متنوعی را نیز برای بدن دارد که در این مقاله دکتر سلام شما را با روش مصرف و خواص برگ گیاه کاری آشنا می نماید.کاری گیاه کوچک بوته مانندی است که معمولاً در باغچه‌ها و باغ‌ها یافت می‌شود. بخش خوراکی این گیاه برگ آن است. این برگ‌ها، براق، معطر و کمی تلخ هستند. برگ کاری با برگ ریحان تفاوت دارد. کاری گیاهی گرمسیری و هندی تبار است.

 

استفاده از برگ کاری برای درمان ریزش مو:

برای جلوگیری از ریزش مو می توان از پودر برگ کاری به همراه شیر برای ساخت یک مخلوط درمانی و ماساژ کف سر با آن استفاده کرد.

برگ کاری برای تحریک رشد مو:

برای تحریک رشد مو نیز می توان از برگ کاری به همراه ماست استفاده کرد و یک ماسک گیاهی پروتئینی منحصربفرد تولید کرد، با پوشاندن کامل موها با این ماسک و صبر کردن به مدت 20 دقیقه موها از این مواد تغذیه کرده و خون‌رسانی به فولیکول های مو انجام می شود، پس از طی این مدت با شستشوی موها ترجیحاً با آب گرم می توان از رشد سریع موها لذت برد.

 

 

 

بهبود آکنه صورت با برگ کاری:

برگ کاری دارای خواص درمانی برای بهبود آکنه صورت نیز است و به صورت ترکیب با زردچوبه می تواند برای ماساژ نواحی دارای جوش و اسکارهای ناشی از آن به کار رود.

 

کاهش وزن با مصرف برگ کاری:

افرادی که به دلیل چاقی و یا وراثت از مشکل دیابت قندی رنج می‌برند می‌توانند برای دستیابی به نتیجه مثبت این راهکار خانگی را انجام دهند. هر روز صبح به صورت ناشتا خمیری از ۱۰ تا ۱۲ برگ تازه و رسیده کاری تهیه و مصرف کنند؛ این کار را به مدت ۳ ماه ادامه دهید. خواهید دید که تا چه حد در مورد دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین مؤثر واقع می‌شود! همچنین کمک می‌کند که وزنتان نیز کاهش بیابد.

 

کاهش درد کلیه‌ها با پودر برگ کاری:

ستفاده از پودر پوست تنه درخت کاری نیز می‌تواند به کاهش درد کلیه‌ها کمک کند. همچنین خاکستری شدن زودرس مو‌ها نیز قرن‌هاست که به وسیله برگ کاری مورد مداوا قرار می‌گیرد.

 

استفاده از برگ کاری به منظور رفع مشکل خشکی دهان و بی اشتهایی:

مشکلِ بی‌اشتهایی یا بی‌مزگی و خشکی دهان (که ناشی از تب باشد) را می‌توان به سادگی با یک فنجان دوغ که به آن کاری، نمک و زیره اضافه کرده‌اید، بر طرف کنید. دوغ به همراه کاری گوارش را بهبود می‌بخشد.

 

 

 

بهبود سرماخوردگی به وسیله ادویه کاری:

کسانی که بیماری سرماخوردگی پیدا می‌کنند اگر در هفته 2 بار نصف قاشق چای‌خوری از گیاه نامبرده را در ادویه کاری خود استفاده کنند به سرعت خوب می‌شوند و اگر بیمار نباشند مصرف این گیاه سبب می‌شود در طول زمستان از سرماخوردگی در امان بمانند.

 

درمان مشکلات گوارشی با برگ کاری:

تونیک‌های گیاهی بهبود دهنده گوارش همیشه حاوی عصاره برگ‌های کاری بوده‌اند. مشکل استفراغ عمدتاً به وسیله خمیری از برگ‌های کاری به همراه آب لیمو عسل درمان می‌شود. از این درمان خانگی برای رفع تهوع، استفراغ خشک، عدمِ تحملِ مواد غذایی و سایر علائم مشابه نیز استفاده می‌شود.

 

کاهش کلسترول با برگ کاری:

خیلی از تحقیقات نشون دادن که برگ کاری دارای خواصی است که میتونه سطح کلسترول رو پایین بیاره. پر از آنتی اکسیدان است، برگ کاری از اکسیداسیون کلسترول رو که کلسترول LDL (کلسترول بد) تشکیل میده، پیشگیری میکنه. این امر به نوبه خود به افزایش مقدار کلسترول خوب (HDL) کمک کرده و از بدن شما از شرایطی مثل بیماری های قلبی و  تصلب شرایین محافظت میکنه.

 

 

 

 

زمینه مصرف برگ کاری:

  • بهبود عملکرد معده و روده کوچک؛
  •  جلوگیری از یبوست؛
  • رفع بی‌اشتهایی یا بی‌مزگی و خشکی دهان؛
  • رفع تهوع، استفراغ خشک، عدم تحمل مواد غذایی و سایر علائم مشابه؛
  • درمان اسهال، اسهال خونی و حرکات ناشناخته ایدیوپاتیک؛
  • کاهش وزن و بهبود دیابت؛
  • کاهش درد کلیه‌ها؛
  • کنترل ریزش مو.

 

 

 

گرد آوری و تدوین آرش توکلی

هرگونه استفاده با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

 

 

مطالب مرتبط :

همه چیز درباره منفعت های برگ کاری

راهکاری طلایی برای پرورش گیاهان و سبزیجات در آپارتمان

ماسک برگ کاری برای بلند شدن مو