سردرد آن هم در سنین پایین و نوجوانی می تواند بسیار نگران کننده باشد به همین دلیل لزوم آشنایی و دانستن انواع سردرد و عوامل ایجاد کننده سردردهای متوالی در این سنین بسیار حائز اهمیت است.سردرد عارضه بسیار شایعی است که در همه گروه های سنی دیده می شود و اگر با بیماری دیگری همراه نباشد، به ندرت نشانه مشکل جدی است.

دلیل  سردردهای مداوم:

سردرد خفیف ممکن است به دلایل مختلف مانند اسیدیته ، سرما خوردگی ، عدم خواب کافی و غیره ایجاد شود. ولی علت ایجاد سردردهای مکرر یا طولانی مدت می‌تواند فرارتر از این‌ها باشد. در ادامه به علل اصلی ایجاد سردرد اشاره شده است.

 

1-میگرن: میگرن بیماری است که با سردرد شدید و مکرر همراه است. علت اصلی آن نامشخص است. نوع سردرد در افرادی که از میگرن رنج می‌برند با یکدیگر متفاوت است. در برخی افراد سردرد ممکن است خفیف باشد و تنها برای چند ساعت ادامه داشته باشد در حالی که در دیگران ممکن است شدید باشد و تا چند روز طول بکشد.

سردردهای میگرنی همچنین ممکن است با علایم دیگری مانند تهوع ، استفراغ و حساسیت نسبت به نور و صدا همراه باشد. در مورد میگرن، شخص ممکن است در یکی از دو طرفین یا در هر دو طرف سر خود احساس درد داشته باشد. در برخی افراد، درد ممکن است به خاطر برخی مواد غذایی خاص ، بوهای تند یا حتی به خاطر تغییرات ژنتیکی شدیدتر شود.

 

 

 

2-سردرد سینوسی: سردرد سینوسی اغلب با سردرد میگرنی اشتباه گرفته می‌شود. سردرد سینوسی با سینوزیت که به خاطر التهاب یا عفونت سینوس‌ها ایجاد می‌شود مرتبط است. در هر دو مورد سینوزیت حاد یا مزمن سردرد شدید مشاهده می‌شود. درد با خم شدن شدن به سمت پایین یا خوابیدن به پشت تشدید می‌شود.

 

3-آسیب دیدن سر: اگر سر آسیب ببیند، سرگیجه و سردردهای مداوم نمایان می‌شود. باید اشاره کرد که در غیر این صورت سردرد و سرگیجه به ندرت به همدیگر مربوط می‌شود. بنابراین، اگر سردرد و سرگیجه با هم به وجود آید، باید به خاطر داشت که این شرایط مطمئناً نشانه‌ی وجود اختلالی جدی است. آسیب دیدن گردن نیز ممکن است باعث ایجاد سردرد و سرگیجه شود

 

4-مننژیت: مننژیت یکی از بیماری‌هایی است که باعث ایجاد سردرد شدید می‌شود. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که غشای اطراف مغز و نخاع توسط باکتری یا ویروس عفونت می‌کند. جدا از سردردهای شدید و مکرر، تب ، استفراغ ، گیجی و تشنج از علایم دیگر مننژیت است. نشانه‌ها و علایم مننژیت معمولاً به سرعت ظاهر می‌شود. مننژیت باکتریایی از مننژیت ویروسی جدی‌تر است و حتی می‌تواند باعث مرگ شود.

 

5-استرس: امروزه، استرس و تنش قسمتی از زندگی مدرن ماست و از اینرو، مشخص شده است که استرس برجسته‌ترین علت ایجاد سردردهای مداوم و خستگی می‌باشد. استرس باعث ایجاد مشکلات مختلفی در کار ، مسائل مالی ، سلامت و غیره می‌شود که مردم هر روز با آن‌ها مواجه هستند. به طور مشابه، تنهایی ، احساس ناامیدی ، اضطراب یا مشکلات روانی دیگر نیز باعث ایجاد استرس می‌شود. تغییر در سبک زندگی ، مصرف الکل و سوء مصرف مواد نیز منجر به استرس ، تنش و در نتیجه سردرد‌های مکرر می‌شود.

 

 

 

نشانه ها و نحوه درمان انواع سردردهای مداوم:

 

سردردهای تنشی

علایم: احساس سفتی یا احساس ناراحتی دور سر که به مدت چند ساعت باقی می ماند.

درمان: این نوع سردرد به علت اضطراب، خستگی و کمبود آب ایجاد می شود. به گفته دکتر ودرهال، متخصص اعصاب، مسکن های معمولی مانند پاراسیتامول و ایبوپروفن به آسانی این نوع سردرد را برطرف می کند. مصرف آب زیاد، برنامه غذایی سالم و خواب منظم نیز در بهبود این نوع سردرد موثر است. بیمارانی که به طور مکرر دچار این نوع سردرد می شوند، می توانند برای پیشگیری از داروهای ضدافسردگی با دوز پایین استفاده کنند. طب سوزنی برای رفع سردردهای تنشی مفید است.

 

 

سردرد خوشه ای

علایم: درد شدید در اطراف یک چشم که به صورت خوشه ای، فصلی یا در زمان معین رخ دهد. گاهی فرد دچار علایم قرمزی چشم، آبریزش و انسداد بینی می شود.

درمان: فرد باید به یک متخصص اعصاب مراجعه کند. با اسکن مغز علت سردرد مشخص می شود و طبق آن پزشک دارو را تجویز می کند.

 

 

فشار وارد شدن روی چشم

علایم: خشکی و درد در ناحیه چشم همراه با سردرد.

درمان: حدود ۵۰درصد کاربران رایانه به علت خستگی و فشاری که روی چشم وارد می شود، دچار سردرد می شوند. فشار روی عضله و طرز نادرست نشستن باعثسردرد می شود. خیره شدن به صفحه رایانه در طول روز باعثخشکی چشم می شود زیرا فرد کمتر پلک می زند. میانگین پلک زدن از ۱۵ بار در دقیقه به تنها ۲ بار کاهش پیدا می کند. بنابراین برای آرامش چشم، هر نیم ساعت به مدت چند ثانیه به جای دور خیره شوید.

 

 

 

گرد آوری و تدوین آرش توکلی

هرگونه استفاده با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

 

 

مطالب مرتبط :

پیشنهادات خوراکی برای رفع سردرد

ریسک سردردهای میگرنی را با وزن سالم کم کنید!

درمان سردرد با کمک آویشن

خطرناک ترین سردرد میگرنی در سنین پایین