سرطان پروستات

سرطان پروستات به غیر از سرطان پوست در میان مردان آمریکایی شایع ترین سرطان می باشد. سرطان پروستات به صورت آرام رشد می کند. اکثر مردانی که به سرطان پروستات مبتلا هستند بالا 65 سال سن دارند و از این بیماری دچار مرگ می شوند. پیدا کردن مورد و درمان سرطان پروستات از طریق غربالگری پیش از نمایان شدن علائم، ممکن است سلامت شما را بهبود بخشد و یا به شما کمک کند که زندگی طولانی تری داشته باشید.

سرطان یک بیماری است که در آن سلول‌ها در بدن خارج از کنترل رشد است. هنگامی که سرطان در پروستات شروع می‌شود، آن است که سرطان پروستات نامیده می‌شود. به جز سرطان پوست، سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در مردان آمریکایی است.

پروستات چیست؟

پروستات بخشی از سیستم تناسلی مرد، که شامل آلت تناسلی مرد، پروستات و بیضه است. پروستات درست زیر مثانه و در جلوی راست روده قرار دارد. این اندام به اندازه یک گردو است و مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از مثانه می برد) را احاطه کرده است. وظیفه این اندام تولید مایعی را تولید می‌کند که بخشی از مایع اسپرم (منی) است.
با افزایش سن  یک مرد، پروستات تمایل به افزایش در اندازه دارد. این  بزرگ شدن می‌تواند باعث محدود مجرای ادرار  و در نتیجه کاهش جریان ادرار شود. این مورد که  به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات نام گذاری می‌شود با  سرطان پروستات یکسان نیست. خیلی از مردان ممکن است تغییرات پروستاتی دیگری داشته باشند  که سرطان نیست.

سرطان پروستات

فاکتورهای خطر بیماری پروستات

تحقیقات متعدد عوامل خطری که  باعث افزایش شانس ابتلا  به سرطان پروستات می‌شود را  پیدا کرده‌اند. این عوامل خطر شامل:

سن

هر چه سن  یک مرد بالاتر می‌رود، خطر خود را برای ابتلا به سرطان پروستات برای آن شخص  بیشتر می‌شود.

سابقه خانوادگی

برخی ژن (از طریق  پدر و مادربه فرزند منتقل می‌شود)می‌تواند بر  خطر ابتلا به سرطان پروستات در شما تأثیر بگذارد. در حال حاضر، تنها یک ژن که قطعاً باعث بالا رفتن  خطر ابتلا به سرطان پروستات شود وجود ندارد. با این حال، یک مرد که پدر، برادر، یا پسرش تا به حال به سرطان پروستات مبتلا شده است، دو تا سه برابر بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را در خود دارد.

نژاد

سرطان پروستات در مردان آفریقایی-آمریکایی شایع‌تر است. این سرطان تمایل به  شروع و رشد سریع‌تر در سنین پایین‌تر  این نژاد نسبت دیگر گروه‌های نژادی و قومی دارد، اما متخصصان پزشکی دلیل این امر را نمی‌دانند. محققان در حال تلاش برای تعیین علل سرطان پروستات و اینکه  آیا می‌توان از  آن جلوگیری کرد، هستند. آنها هنوز عواملی که می‌تواند شانس یک مرد را برای  ابتلا به این بیماری را  چه به صورت مثبت یا منفی، تحت تأثیر قرار دهد را قبول ندارند.

نشانه‌های بیماری پروستات

افراد مختلف،نشانه‌های متفاوتی را برای سرطان پروستات دارند. برخی از مردان هیچ  کدام از این نشانه‌ها را ندارند.

بعضی از نشانه‌های ابتلای به این سرطان شامل موارد زیر است:

 1. مشکل در شروع ادرار کردن.
 2. جریان ضعیف ادرار یا قطع ادرار.
 3. ادرار کردن مکرر، به خصوص در شب.
 4. مشکل تخلیه مثانه به طور کامل.
 5. درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن.
 6. وجود خون در ادرار یا مایع منی.
 7. درد در کمر، مفصل ران یا لگن که برطرف نمی‌شود.
 8. انزال دردناک.

اگر شما هر گونه علائمی را دارید که شما را نگران کند، حتماً در اسرع وقت به پزشک  مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که این علائم ممکن است در اثر شرایطی غیر از سرطان پروستات ایجاد  شود.

سرطان پروستات

آزمون‌های غربالگری برای سرطان پروستات

غربالگری به معنای جستجو برای سرطان قبل از آن بروز علائم آن است. با این حال، بسیاری از موارد سرطان پروستات به آرامی رشد می‌کنند و یا قبل از بروز علائم قابل مشاهده نیستند.

دو نوع آزمایش معمول برای غربالگری این سرطان شامل:

آزمایش دیجیتال رکتال (DRE)

دکتر یا پرستار با پوشیدن یک دستکش، با انگشت روغن کاری شده راست روده را  به منظور برآورد اندازه پروستات و احساس لمس توده یا ناهنجاری‌های دیگر، لمس می‌کنند.

آزمون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

این مورد شامل اندازه گیری سطح PSA در خون است. PSA یک ماده ساخته شده توسط پروستات است. سطح PSA را در خون می‌تواند در مردان مبتلا به سرطان پروستات بالاتر باشد. همچنین  سطح PSA ممکن است در اثر شرایط دیگر که پروستات را تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزایش یابد. آزمون آنتی ژن خاص (PSA) پروستات، اگر شما غربال نشده‌اید  سرطان پروستات در مراحل اولیه پیدا می‌کند، اما بسیاری از گروه‌های پزشکی توصیه به غربالگری با آزمایش PSA نمی‌کنند. در مورد سرطان پروستات مطالعه کنید  و با دکتر خود قبل از تصمیم به آزمایش یا درمان برای سرطان پروستات مشورت کنید.

سطح PSA همچنین می تواند تحت تاثیر این موارد  قرار گیرد:

 1. رویکردهای پزشکی خاص.
 2. برخی از داروها.
 3. بزرگ شدن پروستات.
 4. عفونت پروستات.

چگونه سرطان پروستات تشخیص داده می‌شود؟

اگر نتیجه  آزمون آنتی ژن اختصاصی پروستات شما (PSA) یا آزمایش دیجیتال رکتال (DRE) غیر طبیعی بود، پزشکان ممکن است آزمایشات بیشتری برای پیدا کردن و یا تشخیص این  سرطان پروستات انجام دهند.

بیوپسی عملی  است که در آن  یک قطعه کوچک از بافت پروستات برداشته شده و در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود  تا ببینند که سلول مورد نظر سرطانی است یا نه.وقتی که سلول در زیر میکروسکوپ مشاهده شد نمره گلیسون در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که سرطان وجود داشته باشدف این نمره میزان گسترش سرطان را نشان می‌دهد. دامنه این نمره بین ۲ تا ۱۰ است. در نمره پایین سرطان احتمال کمتری برای گسترش دارد. بیوپسی ابزار اصلی برای تشخیص سرطان پروستات است، اما یک دکتر می‌تواند از  ابزار دیگری برای کمک به  این اطمینان از اینکه بیوپسی  (نمونه برداری) از جای مناسب انجام شده استفاده کند. به عنوان مثال، ممکن است پزشک از سونوگرافی از طریق مقعد استفاده کند، که  در آن یک کاوشگر به اندازه یک انگشت به راست روده و امواج صوتی با انرژی بالا (اولتراسوند) برای ایجاد یک تصویر از پروستات به نام سونوگرام وارد می‌شود  . پزشکان نیز ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز  استفاده کنند.

مرحله بندی سرطان پروستات (staging)

اگر سرطان پروستات تشخیص داده شود، آزمایش دیگر انجام برای یافتن اینکه سلول‌های سرطانی در صرفاً داخل پروستات هستند  یا  اینکه به سایر نقاط بدن گسترش یافته‌اند،  انجام می‌شود می‌شود. این فرآیند به نام مرحله بندی است. که  تعیین مرحله این سرطان است. مرحله بندی  سرطان به پزشکان می‌گوید که به چه  چه نوع درمان شما نیاز دارید.

سرطان پروستات

چگونه سرطان پروستات درمان  می‌شود؟

روش‌های درمانی مختلفی برای درمان این سرطان وجود دارد. شما و پزشک شما در مورد اینکه از کدام روش استفاده کنید تصمیم خواهید گرفت. بعضی از روش‌های معمول شامل روش‌های زیر هستند:

1 . نظارت فعال

نظارت دقیق بر سرطان پروستات با انجام  آزمون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و آزمون‌های معاینه مقعد با انگشت (DRE) به طور منظم، و درمان سرطان تنها در صورت رشد آن رشد  و یا باعث ایجاد  علائم در بدن شود.

2 . عمل جراحی

برداشتن پروستات یا  پروستاتکتومی یک عمل جراحی است که در آن پزشکان پروستات را بر می‌دارند. پروستاتکتومی کامل، پروستات و همچنین به بافت اطراف آن را بر می‌دارد.

3 . پرتو درمانی

از اشعه‌های پر انرژی (شبیه به اشعه X) برای از بین بردن سرطان استفاده می‌کنند. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد:

4 . پرتودرمانی خارجی

یک دستگاه در خارج از بدن، پرتو را به سلول‌های سرطانی می زند.
پرتودرمانی داخلی (به راکی تراپی): همچنین در این پرتودرمانی دانه رادیواکتیو بخش  سرطانی را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، مورد اصابت قرار می‌دهند.

5 . هورمون درمانی

بلوکه کردن سلول‌های سرطانی از طریق گرفتن هورمون‌هایی که برای رشد به آنها نیاز دارند.
سایر درمان‌های مورد استفاده در درمان این سرطان که هنوز در دست بررسی هستند، عبارت‌اند از:

6 . سرما درمانی

قرار دادن میله‌های ویژه در داخل و یا در نزدیکی سرطان پروستات برای  مسدود کردن و کشتن سلول‌های سرطانی.

7 . شیمی درمانی

با استفاده از داروهای خاص که  برای کوچک کردن و یا کشتن سرطان استفاده می‌کنند. این داروهای می‌تواند قرصو یا داروهای تزریقی از طریق رگ  ، یا گاهی اوقات، هر دو مورد باشد.

8 . درمان بیولوژیک

این روش  به سیستم ایمنی بدن شما  برای کمک به مبارزه با سرطان و یا برای کنترل عوارض جانبی از دیگر درمان‌های سرطان کمک می‌کند. عوارض جانبی  نشان می‌دهد که چگونه بدن شما به داروها  و یا درمان‌های دیگر واکنش نشان می‌دهد.
سونوگرافی متمرکز با شدت بالا: در این روش درمانی اساس روش بر  هدایت امواج صوتی با انرژی بالا (اولتراسوند) برای کشتن سلول‌های سرطان است.

منبع: مجله قرمز