images (5)

قدبلند باعث اعتماد بنفس تان می شود اگر به افراد کوتاه قد برخورد کرده اید اکثرا از این موضوع رنج می برند و بدنبال راههای افزایش قد خود هستند چه روشی بهتر از روشهای طبیعی و بدون ضرر

بلندتر کردن قد:شاید احساس کنید دوستان شما به طور ناگهانی رشد کرده اند و شما از آن ها عقب مانده اید. شاید بیشتر اعضای خانواده ی شما قد بلند هستند و شما نگران قدتان هستید. حقیقت این است که قد افراد بیشتر تحت تاثیر عواملی خارج از کنترل آن هاست، تحت تاثیر ژن ها. با این وجود، عوامل قابل کنترل بسیاری وجود دارند که روی قد تاثیر می گذارند، بسیاری از عادات طبیعی، فنون و غذاهایی وجود دارند که توانایی بلندتر شدن قدمان را افزایش می دهند. بنابرین، اگر هنوز در سن رشد هستید، این مقاله را مطالعه کنید تا روش های طبیعی بلندتر شدن قدتان را بیاموزید.

بلندتر کردن قد

رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. اگر چاق باشید، خیلی کوتاه تر به نظر می رسید. علاوه بر این، تناسب اندام، سبب می شود بلندتر به نظر برسید و احساس بهتری داشته باشید.
مقدار زیادی پروتئین بدون چربی مصرف کنید. پروتئین های بدون چربی مثل گوشت مرغ، ماهی، سویا و فراورده های لبنی، سبب می شود که ماهیچه هایتان حجیم و استخوان هایتان سالم شود. در مقابل کربوهیدرات هایی مانند پیتزا، کیک، شیرینی و نوشابه، شما را از این هدف دور می کند.

مقدار زیادی کلسیم مصرف کنید. کلسیم در سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج، کلم پیچ و لبنیات (شیر و ماست) وجود دارد و به سلامتی استخوان هایتان کمک می کند.
به اندازه کافی روی مصرف کنید. تحقیقات نشان می دهند، در پسران، ارتباط مستقیمی بین کمبود روی و کوتاه قدی وجود دارد. بهترین منابع روی عبارتند از:

جوانه گندم، کدو تنبل و دانه ها ی کدو، گوشت بره، بادام زمینی و میگو.

به مقدار کافی ویتامین دی مصرف کنید. ویتامین دی سبب رشد استخوان ها و ماهیچه ها در کودکان می شود و کمبود آن سبب توقف رشد و لاغری در دختران می گردد. ویتامین دی در ماهی، یونجه و قارچ فراوان است.

 

در سال های نوجوانی و بلوغ ورزش کنید، تا قدتان بلندتر شود. اغلب، ورزش های پرشی انجام دهید. فعال باشید. بیرون بروید و ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید.

به باشگاه های ورزشی بروید. این کار به شما کمک می کند، که به بسیاری از تمرین ها و ماشین های عضله سازی دسترسی داشته باشید. همچنین سبب افزایش انگیزه ی شما می شود.
اگر وقت ندارید، پیاده روی کنید. پیاده به مدرسه، کتاب خانه و فروشگاه بروید.

هر شب به اندازه ی کافی بخوابید. بدن شما، هنگامی که در خواب هستید رشد می کند. بنابرین اگر به اندازه کافی بخوابید، فرصت کافی را به بدنتان می دهید تا رشد کند. اگر زیر ۲۰ سال سن دارید هر شب ۹ تا ۱۱ ساعت بخوابید.
هورمون رشد بدن ما در طول خواب تولید می شود. خوب خوابیدن تولید هورمون رشد در غده ی هیپوفیز را افزایش می دهد.

 

آگاه باشید که بخش اعظم هورمون های شما، با توجه به ژن هایتان تعیین می شوند. دانشمندان معتقدند ۶۰ تا ۸۰ درصد قد شما به ژن هایتان وابسته است. متاسفانه ممکن است شما ژن قد بلندی داشته باشید یا نه. این بدان معنا نیست که اگر پدر و مادرتان قد کوتاه باشند، شما نمی توانید قد بلند شوید. این بدان معناست که احتمال قد کوتاه شدن شما بیشتر است.

 

سعی کنید مانع رشد خود نشوید. گرچه روش های بسیاری برای افزایش قدتان وجود ندارد ولی نباید اجازه دهید عوامل محیطی سبب شوند قدتان از میزان طبیعی خود کوتاه تر باشد. مصرف الکل و سیگار در جوانی سبب می شوند که شما رشد نکنید و سوء تغذیه مانع از این می شود که شما به قد طبیعی خود برسید.

آیا کافئین مانع از رشد شما می شود؟ مطالعات دانشمندان نشان می دهد که کافئین مانع رشد شما نمی شود. اما کافئین سبب می شود که شب ها به اندازه ی کافی نخوابید. کودکان و نوجوانان نیاز دارند که ۹ تا ۱۰ ساعت بخوابند. ولی کافئین این امکان را از آن ها سلب می کند.
آیا سیگار مانع رشد می شود؟ هنوز تاثیر سیگار و دود آن روی BMI بدن نامشخص است.

مطابق منابع اینترنتی دانشگاه کلمبیا، با وجود اینکه تحقیقات نتایج واضحی را بیان نمی کنند، اما مطالعات نشان می دهند کودکانی که سیگار می کشند یا در معرض دود آن قرار می گیرند کوتاه تر از کودکانی هستند که سیگار نمی کشند و پدر مادرشان نیز سیگاری نیستند.

آیا استروئیدها مانع رشد شما می شود؟ صد البته. استروئیدهای آنابولیک علاوه بر این که مانع از رشد استخوان ها در کودکان و نوجوانان می شوند، سبب کاهش اسپرم و اندازه ی سینه می شوند، فشار خون را بالا می برند و خطر حمله های قلبی را افزایش می دهند. کودکان و نوجوانانی که به دلیل آسم، از اسپری های حاوی دوز پایین استروئید استفاده می کنند، به طور میانگین ۱.۲۵ سانتی متر، کوتاه تر از سایر کودکانند.

 
از خودتان انتظار داشته باشید که تا بیست سالگی رشد کنید. بسیاری از کودکان از خود سوال می کنند “آیا رشد من به پایان رسیده است؟”. اگر زیر ۱۸ سال سن دارید جواب “نه” است. اگر هنوز بلوغتان کامل نشده، پس رشدتان نیز متوقف نشده است. سعی کنید به جای نگرانی از قدتان، به خاطر اینکه هنوز اندکی وقت دارید تا رشد کنید سپاس گذار باشید.