cheraghe-khab

ممکن است شما هم از آن گروه  از انسانهایی باشید که در زمان خوابیدن  در شب ، از چراغ خواب یا ابزارهایی  مثل آن استفاده کنید که  تاریک نباشد و کمی روشنایی داشته باشد ،شاید به چراغ خواب عادت کرده باشید . ولی با توجه به عقاید متخصصین و پژوهشگران همین نور چراغ خوب و این  نوع نور های مصنوعی میتواند بر خواب شما اثر بگذارد و حتی شما را  کم  خواب کند .

 

 

قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در بین غروب خورشید تا زمان خواب روی کیفیت خواب تاثیر گذار است و می تواند خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را افزایش دهد.
در این تحقیقات دانشمندان تحقیقاتی را روی ۱۱۶ فرد بین ۱۸ تا ۳۰ سال انجام دادند. این افراد ۵ روز متوالی قبل از خواب در برابر نور قرار گرفتند.
از این افراد در فاصله های زمانی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه نمونه خونی گرفته شد تا میزان هورمون ملاتونین موجود در خون آن ها اندازه گیری شود. ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود.
این هورمون چرخه خواب بیداری هر فرد را تنظیم می کند و تحقیقات نشان داده است که این عامل نقش مهمی در تنظیم فشار خون و دمای بدن دارد.
این تحقیقات نشان داد قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب زمان تولید هورمون ملاتونین را نزدیک به ۹۰ دقیقه کوتاه تر می کند. هم چنین اگر یک فرد در ساعات خواب خود در معرض نورهای مصنوعی قرار بگیرد میزان تولید هورمون ملاتونین بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.

قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در هنگام خواب هم چنین می تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد. به همین دلیل این تحقیقات می تواند هشداری برای کارمندانی باشد که به صورت شیفتی کار می کنند و در هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی قرار دارند.
تحقیقات بیش تری باید انجام شود تا تاثیر هورمون ملاتونین و نقش آن در بروز بیماری های مختلف مشخص شود. اما به هر حال بهتر است بعد از غروب خورشید میزان قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تا حد ممکن کاهش پیدا کند

منبع-http://www.idaweb.ir