هورمون ها پیک های شیمیایی هستند که اعمال مختلفی را در بدن به انجام می رسانند؛ وظیفه هورمون ها به این نحوه است که با ترشح شدن موجب انجام برخی فعالیت ها در بدن و یا بازدارندگی از انجام برخی فعالیت ها را سبب می شوند. افراد زیادی هستند که از اختلالات هورمونی رنج می برند که این امر به دلایل مختلفی ممکن است بروز کند. در این مطلب به معرفی برخی مواد غذایی که موجب تنظیم شدن هورمون ها می شوند خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

از جمله مهم ترین زمان هایی که میزان هورمون های بدن زنان دستخوش تغییرات می شود دوران قاعدگی و بارداری است. هورمون ها نقش مهمی در فعل و انفعالات بدن و سلامتی و باروری (Fertility) آن ایفا می کنند و علاوه بر تغییرات جسمی در خلق و خوی زنان نیز موثر هستند.

ترشح هورمون ها سبب علائمی چون درد پیش از قاعدگی PMS، ناباروری یا باروری، رویش موهای زائد در بدن، خوش اخلاقی یا بدخلقی، بی اشتهایی یا پر اشتهایی، سرد مزاجی احساسی، چاقی یا لاغری، بروز آکنه، ابتلا به سرطان، ریزش موی سر و نیز مشکلات دوران یائسگی می شود.

اگر هورمون های بدن تنظیم نباشند می توانند به شدت بر کیفیت زندگی یک زن اثر بگذارند و سبب بیماری در آنها شوند، عواملی چون تغذیه، استرس(Stress)، افسردگی، محل زندگی، درآمد مالی، ویژگی های ژنتیکی، عدم ورزش و تحرک کافی، اشتغال در بعضی مشاغل، ابتلا به برخی بیماری ها و مصرف دارو همگی می تواند باعث برهم خوردن تنظیم هورمون های بدن زنان شود.

از جمله مهم ترین زمان هایی که میزان هورمون های بدن زنان دستخوش تغییرات می شود دوران قاعدگی و بارداری است.

برهم خوردن هورمون ها در زمان قاعدگی سبب انقباض شکمی، احساس گرگرفتگی، اسهال، التهاب پوست بدن، کج خلقی و افسردگی در زنان می شود. تغییرات هورمونی در زنان متفاوت است و در برخی شدید یا خفیف است. متابولیسم و فیزیولوژی هر زن خاص او و وابسته به پارامترهای ژنتیکی و رشته های DNA است اما می توان با راهکارهایی از شدت این تغییرات کاست.

مصرف ویتامین B۶

خوردن مواد غذایی چون لوبیا، آجیل، حبوبات، غلات، منیزیم، پروتئین، غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه ها می تواند به تنظیم هورمون های بدن کمک کند. آنالیز و اندازه گیری هورمون های زنانه و مردانه در بدن زنان در آزمایش های دوره ای و مراجعه به پزشک متخصص می تواند هرگونه برهم خوردگی سطح هورمون ها مشخص کرده، تدابیر و راهکارهای درمانی برای آن اندیشیده شود.

از جمله موثرترین هورمون ها در بدن زنان هورمون استروژن، پروژسترون، تستوسترون و کورتیزول است که سبب باروری، بروز یائسگی، استرس، نرم بودن صدا، پرپشتی موها و نیز ساختار گلابی شکل اندام بانوان می شود.

  • پیاده روی
  • خودداری از مصرف خوراکی های حاوی کربوهیدارت
  • انواع شیرینی و شکلات
  • نخوردن فست فود
  • سیب زمینی سرخ کرده
  • کلوچه

و مواردی از این دست در نتظیم هورمون های بدن موثر است.

استرس و نگرانی

استرس و نگرانی هم یکی از مواردی است که به شدت بر هورمون ها موثر است و می تواند سبب بلوغ و قاعدگی زودرس، برهم خوردن تنظیم قاعدگی، ناباروری، سقط جنین، یائسگی با علایم شدید، ابتلا به سندروم خشکی و سوزش زبان و مشکلاتی ازاین دست شود.

خوراکی های حاوی امگا سه شامل، تخم کتان، گردو و تخم مرغ نیزمی توانند در تنظیم هورمون های بدن موثر باشند و بانوان از سنین نوجوانی باید این خوراکی ها را در رژیم غذایی روزانه خود قراردهند.

دمنوش ها

برخی از دمنوش ها و مکمل های طبیعی و یا داروهای شیمیایی نیز می توانند به عنوان درمان برای تنظیم هورمون های زنانه تحت نظارت پزشک مورد استفاده قراربگیرند. با تنظیم رژیم غذایی، تحرک و فعالیت مفید، استفاده از دارو یا دمنوش تحت نظارت پزشک و خودداری از استرس بانوان می توانند از نتظیم سطح هورمون های خود اطمینان پیدا کنند.

منبع: سلامت نیوز