n00006432-b
ظاهرا در ذهن عوام اینگونه تعبیر شده هنگامی که نوزاد دچار نفخ شکم شد با اب جوش و قند دل پیجه او رفع می شود در صورتی که اینگونه نیست .
از آنجایی که نوزادان از وزن پایینی برخوردار هستند با خوردن برخی از مواد غذایی دچار سوءهاضمه و مشکلات گوارش زیادی می‌شوند.

 

دکتر مهناز دهقان نيري با بيان اينکه دادن آب قند به نوزادان آنها را با عواقب و مشکلات زيادي مواجه مي کند، گفت: دادن آب قند به نوزادان زمينه نفخ شديد و افزايش قند خون آن ها را فراهم مي آورد.

وي افزود: مصرف آب قند همچنين باعث مي شود نوزاد به تغذيه با شيشه عادت کند و تمايلي به تغذيه با شير مادر نداشته باشد.

این پزشک تاکيد کرد: در روزهاي نخست پس از تولد، تا به جريان افتادن شير مادر، نگران گرسنگي نوزادان نباشيد و به طور خودسرانه به آن ها آب قند ندهيد زيرا در صورت نياز، سرم دکستروز به نوزادان تجويز مي‌شود که وابستگي به شيشه را در آنها ايجاد نمي کند و انتخاب بهتري است.

با توجه به آن که مکيدن، شير مادر را افزايش مي دهد، مصرف آب قند با شيشه ميزان ترشح شير را به حداقل مي رساند و مادر نمي تواند شيردهي موفقي داشته باشد.

 شیرینی‌جات باعث تغییر ذائقه غذایی در کودکان می‌شود و در بزرگسالی آنها را با مشکلات چاقی روبه‌رو می‌کند از این رو مادرانی که به تازگی شروع به دادن غذای کمکی به نوزادان خود کرده‌اند، باید از دادن قند، شکر و شیرینی تا حد امکان پرهیز کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، باید از دادن آب قند به کودکان حتی هنگامی که دل پیچه و یا دل درد دارد جلوگیری کرد زیرا معده او را عادت به مواد غذایی شیرین می‌‌کند. نتایج مطالعات نشان می‌دهند، کودکان در سنین یک تا سه سال به طور طبیعی باید مواد لبنی را بدون هیچگونه چاشنی مصرف کنند و والدین باید مایعات به ویژه آب و میوه‌ها را با کمترین میزان شکر و افزودنی‌ها برای آنها تهیه کند.