متاسفانه تجویز خودسرانه دارو در کشور ما رایج است و هر فردی صرفا به دلیل داشتن کمی اطلاعات راجب نحوه مصرف دارو و بدون داشتن هیچگونه دانش و تخصصی دست به تجویز خودسرانه دارو می زند؛ دگزامتازون را می توان یکی از انواع پرمصرف ترین داروهایی برشمرد که در کشور ما به مصرف می رسد! کافی است که فرد کمی احساس سرماخوردگی کند، بلافاصله مصرف این دارو آغاز می شود! اما مصرف دگزامتازون عوارض خطرناکی را برای مصرف کننده به دنبال دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت؛ با دکتر سلام همراه باشید.

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو، عوارض مصرف نابجای آمپول دگزامتازون را تشریح کرد.

نوشین محمد حسینی کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: داروی دگزامتازون یا به نام مشهورتر دگزا، از جمله دارو‌هایی است که در شکل‌های مختلف همچون شربت، قرص، قطره، آمپول، پماد و محلول‌ها، یکی از پرکاربرد‌ترین و قویترین دارو‌ها به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: این دارو شبیه انواع آنتی بیوتیک‌ ها است که برای هموطنان ایرانی‌ها داروی شناخته شده‌ای است.

محمد حسینی افزود: تزریق آمپول دگزامتازون از طریق کاهش توان دفاعی بدن باعث افزایش خطر بازگشت دوباره نشانه‌های بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی و با ابتلا به سایر بیماری‌های عفونی می‌شود.

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو هشدار داد: عوارض مصرف دگزامتازون شامل افزایش توده چربی در صورت و بدن، کاهش تراکم و استحکام استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی، جوش‌ های پوستی و اختلال در بهبود انواع زخمها. ضعف و تحلیل عضلات و افزایش احتمال پارگی و آسیب تاندونها، افزایش فشار خون و قند خون، آب مروارید و افزایش فشار داخل چشم می‌شود.

منبع: سلامتی