اکثر افراد آلت تناسلی شامل دو بیضه در کیسه بیضه خود دارند، اما با این وجود کسانی هم هستند که فقط یک بیضه دارند. این عارضه می تواند نتیجه چندین چیز باشد.

سوالات متداول در مورد زندگی با یک بیضه

برخی از افراد با یک بیضه متولد می شوند، در حالی که یکی از بیضه های برخی دیگر به دلایل پزشکی برداشته می شوند. به گزارش هلث لاین، ادامه مطلب را بخوانید تا از تاثیر داشتن یک بیضه روی باروری، میل جنسی و موارد دیگر آگاه شوید.

چرا اتفاق می افتد؟

داشتن یک بیضه به طور معمول نتیجه مشکل هنگام رشد جنین یا جراحی است.

درمان سرطان بیضه، معمولا شامل حذف یک بیضه است. بالاتر و فراتر از حذف کامل سرطان، مردان اغلب سه نگرانی اضافی دارند، زیبایی شناسی و تولید هورمون و باروری. اثرات زیبایی شناسی حذف یک بیضه، میتواند شامل عواقب احساسی در فرد مبتلا باشد. اغلب اوقات این احساسات به مرور زمان بهبود خواهند یافت.

از دست دادن بیضه و اثرات آن

اگرچه کمبود یک بیضه به وضوح برای دیگران کم نظیر است، اما جراحی قرار دادن یک بیضه مصنوعی (پروتز) یک انتخاب خوب در این گونه موارد است.

وقتی که پای هورمون به وسط می آید، بدن آن را به آسانی جبران می کند. یک بیضه طبیعی بسیاری از اوقات توانایی تولید تستوسترون لازم به وسیله بدن را دارد.

در نتیجه با حذف یک بیضه، بیضه باقی مانده قادر خواهد بود تا میزان تستوسترون مورد نیاز برای بدن را با یک بار تولید نیز بسازد.

از دست دادن بیضه چپ یا راست

 اگرچه که بندرت مورد نیاز خواهد بود، اما تستوسترون میتواند به وسیله داروهای کمکی نیز جایگزین شود. حذف یک بیضه می تواند باعث کاهش سطح تولید اسپرم شود، اما معمولا میزان اسپرم تولید شده توسط یک بیضه نیز، برای تولید مثل جنسی کافی است. اگر هم نبود، بسیاری از روش های کمکی برای باروری وجود دارد که قابل دسترس نیز هستند.

باروری میتواند به وسیله درمانهای اضافه برای درمان سرطان مثل: تابش اشعه، شیمی درمانی  و یا حذف گره های لنفاوی که برای نابودی سرطان مورد نیاز است، تاثیر بپذیرد.

در این گونه موارد بانک اسپرم، در پیشرفت درمان یک انتخاب مطلوب است. یک ارتباط باز و شفاف با پزشک درباره این ترس ها و نگرانی های مشروع می تواند شما را به جای زندگی کردن در اضطراب، به سمت یک اقدام مناسب راهنمایی کند.

دکتر میلر می گوید: این روش ها برای همه کسانی که به دلایل مختلف یک بیضه خود را از دست داده اند کاربرد دارد.

بیشتر بدانید:

بزرگ کردن آلت تناسلی با جراحی

تشخیص کوچک بودن آلت تناسلی قبل از سن بلوغ

ایمپلنت آلت تناسلی

بیضه نزول نکرده

در اواخر رشد جنین یا اندکی پس از تولد بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه فرود می آیند، اما برخی اوقات یک بیضه داخل کیسه نمی افتد که آن را نهان بیضگی یا کریپتورکیدیسم می نامند. در صورت پیدا نشدن یا پایین نیامدن بیضه نزول نشده به تدریج کوچک می شود.

عمل جراحی برای برداشتن

روش برداشتن بیضه را ارکیدکتومی می نامند. ارکیدکتومی، تخلیه بیضه یا جراحی حذف کانال اینگوینال یک روش جراحی برای حذف بیضه ها و طناب منوی از طریق برش در قسمت تحتانی شکم است.

ارکیدکتومی یکی از روش ‌های جراحی برای درمان سرطان بیضه یا جراحی تغییر جنسیت است و از روش ‌های اخته کردن انسان به شمار می ‌آید. این جراحی توسط یک ارولوژیست انجام می ‌شود. دوران نقاهت آن کوتاه مدت است و فرد به طور معمول در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شود. این کار به دلایل مختلفی انجام می شود، از جمله:

سرطان. در صورت تشخیص سرطان بیضه، پروستات یا پستان، برداشتن بیضه ممکن است بخشی از روند درمان باشد.

بیضه نزول نکرده. در صورت نهان بیضگی احتمال نیاز به جراحی وجود دارد.

صدمه. آسیب به کیسه بیضه می تواند به یک یا هر دو بیضه آسیب برساند. در صورت غیرفعال شدن یک یا هر دو ممکن است نیاز به جراحی باشد.

عفونت. در صورت ابتلا به یک عفونت ویروسی یا باکتریایی جدی که بر یک یا هر دو بیضه تاثیر می گذارد، اگر با مصرف آنتی بیوتیک ها درمان نشوند احتمال نیاز به اورککتومی پر رنگ می شود.

سندرم رگرسیون بیضه

در برخی موارد، بیضه نزول نکرده  می تواند نتیجه سندروم رگرسیون بیضه باشد. این بیماری به سندروم بیضه های ناپدید شده نیز معروف است. این بیماری شامل “ناپدید شدن” یک یا هر دو بیضه اندکی قبل یا بعد از تولد است. قبل از تولد ممکن است به نظر برسد جنین دو بیضه دارد، اما در نهایت پژمرده می شوند.

آیا بر زندگی جنسی تاثیر می گذارد؟

به طور معمول نه. بسیاری از افراد با یک بیضه زندگی جنسی سالم و فعالی دارند.

یک بیضه هم می تواند تستوسترون کافی برای تقویت میل جنسی تولید کند. این مقدار تستوسترون نیز کافی است تا فرد هنگام ارگاسم دچار نعوظ و انزال شود. با این حال، اگر اخیرا یکی از بیضه های خود را از دست داده اید پزشک بهتر می تواند راهنمایی های دقیق تری درباره انتظارات شما انجام دهد. البته احتمال می رود کمی طول بکشد تا همه چیز به حالت عادی برگردد.

آیا هنوز می توان بچه دار شد؟

بله، در بیشتر موارد افراد دارای یک بیضه می توانند همسر خود را باردار کنند. به یاد داشته باشید یک بیضه می تواند تستوسترون کافی برای نعوظ و انزال را فراهم کند. این مقدار نیز برای تولید اسپرم کافی برای لقاح کافی است.

در صورت داشتن یک بیضه و وجود مشل در زمینه باروری با یک متخصص مشورت کنید. وی می تواند برخی آزمایش های سریع را با استفاده از نمونه اسپرم برای بررسی وجود هر گونه مشکلی انجام دهد.

آیا با خطراتی پیرامون سلامتی ارتباط دارد؟

داشتن تنها یک بیضه به ندرت یک عامل خطر برای سایر شرایط سلامتی محسوب می شود. با این حال، می تواند منجر به بروز برخی از عوارض پیرامون سلامتی شود. این شامل:

سرطان بیضه. افراد دارای بیضه نزول نشده بیشتر در معرض این نوع سرطان هستند. سرطان می تواند روی بیضه نزول نکرده یا نزولی ایجاد شود.

ناباروری در موارد نادر. داشتن یک بیضه می تواند باروری را کاهش دهد. با این حال، این بدان معنا نیست که نمی توانید بچه دار شوید. شاید لازم باشد در مورد رویکرد خود کمی استراتژیک تر عمل کنید.

فتق. در صورت وجود نهان بیضگی که برداشته نشده ممکن است منجر به فتق در بافت اطراف کشاله ران شود که نیاز به درمان جراحی دارد.

در پایان

چندین اندام انسان به صورت جفتی وجود دارد، در مورد کلیه ها و ریه های خود فکر کنید. افراد به طور معمول می توانند تنها با یکی از این اندام ها با حفظ روند سالم و طبیعی زندگی کنند بیضه ها هم تفاوتی ندارند، اما همچنان مشورت با پزشک به طور مرتب مهم است به ویژه اگر بیضه نزول نکرده دارید. این امر به تشخیص هرگونه عارضه مانند سرطان بیضه در اوایل روند درمان آسان تر کمک می کند.

در حالی که بعید است داشتن یک بیضه بر سلامتی فرد تاثیر بگذارد، اما عزت نفس فرد به ویژه در روابط جنسی تحت الشعاع قرار می گیرد. در صورت داشتن احساس خودآگاهی چند جلسه با یک درمانگر مشاوره بگیرید. وی می تواند به فرد در غلبه بر این احساسات کمک کند و ابزارهایی را برای راهنمایی در جهت یابی روابط جنسی خوب و لذت بخش ارائه دهد.

مترجم: الهه زارعی