بارها جلوی آینه می‌روید و از نزدیک صورت‌تان را زیر نور برانداز می‌کنید و می‌بینید روی پوست‌تان به‌ خصوص ناحیه گونه‌ها و بینی سوراخ‌های زیادی در کنار هم قرار دارند و کنار بعضی از آن‌ها جوش‌های ریز و درشت سرسياه و سرسفید درآمده است. درست انگار که یک پرتقال برداشته‌اید و دارید به پوست دون‌ دون آن نگاه می‌کنید! درحالی‌که بیشتر دوستان‌تان پوست سفید، صاف و بدون جوش دارند. این وضعیت واقعا باعث افسردگی و ناراحتی‌تان می‌شود؛ اما آیا واقعا راهی برای کوچک‌کردن این منافذ و سوراخ‌ها وجود دارد؟ در این مطلب از دکتر سلام راهکارهای طلایی برای مقابله با این مشکل در اختیارتان قرار می دهیم.

پوست چرب‌ها بیشتر گرفتار می‌شوند!

منافذ پوست، مجاری طبیعی هستند که چربی‌های ترشح‌ شده از غدد چربی از آن‌ها عبور می‌کنند و از کنار فولیکول‌های مو به سطح پوست می‌رسند. طبیعی است این مجاری در افرادی که پوست چرب دارند، بازتر است. در این صورت توصیه می‌شود پوست‌شان را خشک نگه‌ دارند. دفعات شست‌ و شو را بیشتر کنند، از داروهای خشک‌ کننده پوست استفاده کنند و از مصرف کرم‌های چرب خودداری ورزند. به‌ این‌ ترتیب می‌توان تا‌ حدودی منافذ را جمع‌تر کرد. در هر حال با گذشت زمان و افزایش سن پوست همه افراد رو‌ به‌ خشکی می‌رود و منافذ کوچک‌تر می‌شوند.

می‌تواند ارثی هم باشد

– نوع پوست افراد از جمله چرب، خشک و‌… به‌ صورت ارثی تعیین می‌شود؛ بنابراین از آن‌جایی که بازبودن منافذ و جوش‌ زدن در پوست‌های چرب بیشتر دیده می‌شود، می‌توان گفت این موارد نیز به‌صورت غیر مستقیم ارثی هستند؛ اما با این‌حال ممکن است فردی پوست چرب را به ارث ببرد، اما زیاد جوش نزند و منافذ پوست خیلی باز نباشند.

فقط به یک شرط آرایش کنید!

– اگر لوازم‌آرایش از نوع چرب باشند، قطعا می‌توانند باز‌ بودن منافذ پوست را تشدید کنند؛ بنابراین اگر دچار این مشکل هستید، اصلا نباید از موادی مثل کرم‌ پودر استفاده کنید. توصیه می‌شود به‌ جای آن پودر، پنکک، لوازم‌ آرایش و ضدآفتاب فاقد‌ چربی مصرف کنید. حتی اگر دچار لک و کک‌ و مک باشید، باید از کرم‌ها و داروهای ضد لک فاقد‌ چربی استفاده کنید.

مهم‌ترین کار شست‌وشوی مرتب است

– مهم‌ترین کار برای کوچک‌ کردن منافذ پوست شست‌ و شوی مرتب است. همچنین داروهای کاهنده چربی پوست می‌توانند بسیار کمک‌ کننده باشند. همیشه سعی می‌شود از داروهای موضعی استفاده شود تا داروهای خوراکی اما اگر شدت این وضعیت زیاد باشد، لازم می‌شود از داروهای خوراکی نیز استفاده كرد. لیزر و پیلینگ نیز در درمان جای جوش و منافذ باز کمک‌ کننده هستند. در بازار شوینده‌های به‌ خصوصی تحت‌ عنوان اسکراب وجود دارند. اصل درمان خشک‌کردن پوست است، چه با صابون معمولی، چه با کرم‌ها و لایه‌بردارها. اسید میوه به‌ کار رفته در کرم‌های لایه‌بردار نیز از همین طریق باعث بهبودی پوست می‌شود.

شست‌وشوی بیش‌ از حد هم دردسرساز است!

– در درمان جوش یک اصل مطرح است. اگر چربی پوست و جوش‌های صورت در حد ملایم باشند، استفاده از شوینده‌ها تا حدودی به رفع آن‌ها کمک می‌کند، اما اگر فرد دچار چربی و جوش شدید باشد و بدون استفاده از درمان دارویی فقط به شست‌ و شوی زیاد پوست بپردازد، این کار باعث می‌شود بعضی از میکروب‌های مفید که به‌ طور طبیعی روی سطح پوست زندگی می‌کنند، از بین بروند. این میکروب‌ها در اثر شست‌وشوی زیاد یا استفاده زیاد از داروهای ضدعفونی‌کننده مثل بتادین، الکل و… از بین می‌روند و میکروب‌های مضر فعال می‌شوند. به‌ این‌ ترتیب جوش‌ها و چربی پوست تشدید می‌شود؛ بنابراین شست‌وشوی تنها، فقط در افرادی که جوش و چربی ملایم دارند، تأثیرگذار است.

درمان 100درصد نداریم!

– اگر بتوانیم فعالیت غدد چربی را کمتر کنیم، به‌ طور حتم منافذ پوست هم جمع‌تر می‌شوند. برای این منظور می‌توان از کرم‌های خاص مثل ترتینوئین و اسید میوه استفاده كرد. استفاده طولانی‌ مدت از آن‌ها باعث می‌شود منافذ پوست به‌ تدریج کوچک شوند و کلاژن‌سازی افزایش یابد. در واقع افزایش کلاژن‌سازی باعث می‌شود ناحیه دور منافذ غدد چربی بسته شود. استفاده از این کرم‌ها معمولا با دوز کم، هفته‌ای یک تا دو بار شروع می‌شود و به‌ تدریج تعداد دفعات مصرف بیشتر می‌شود. میکرودرم و لیزرهای تحریک‌کننده کلاژن‌ساز نیز می‌توانند کمک‌کننده باشند.

جدیدترین راه درمان کدام است؟

– پوست‌های چرب را باید به‌ وسیله پاک‌کننده‌های مخصوص همیشه تمیز نگه داشت و بهداشت را كاملا رعایت كرد تا از به‌ وجود‌ آمدن منافذ باز (بازتر از حد معمول) جلوگیری كرد. علت اصلی به‌ وجود‌ آمدن منافذ باز این است كه گردوغبار موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب‌شده و مجرای خروجی سبوم یا چربی را مسدود می‌كند و چربی تولیدشده كه زیادتر از حد معمول است، برای خارج‌شدن به‌تدریج روزنه خروجی خود را گشاد‌كرده و منافذ باز كاملا مشخصی را روی پوست پدید می‌آورد. درمان قطعی برای این مشكل پوستی وجود ندارد، اما میكرودرم ابریژن، لیزر IPL و استفاده از كرم‌های آلفاهیدروكسی اسید و پیلینگ تا‌ حدودی می‌تواند در بهبود آن موثر باشند.

منبع: مجله زندگی ایده‌آل