images22

اکثر مادران باردار در دوران بارداری از مواد ارایشی و شیمیایی دوری می کنند و بخاطر حفظ سلامت خود و نوزادشان کمتر سراغ این چیزها می روند با رعایت برخی خط قرمزها هم می توانید زیباترین مادر باردار سال شوید!

خط قرمزهایی برای ورود خانم های باردار به سالن های زیبایی وجود دارد كه برای حفظ سلامت خود و كودكتان باید از آنها مطلع باشید.

یكی از مهمترین وظایف شما در دوران حساس بارداری استراحت و تقویت خودتان است اما این دلیل نمی شود كه دركل بی خیال ظاهر مرتب خود شوید. شاید دیگران در سایر كارها به ما كمك كنند اما درباره زیبایی لطفا تنبلی را كنار بگذارید و همچنان آراسته بمانید. عده ای شما را از بعضی كارها مثلا رنگ كردن مو، سونا، ماساژ و … میترسانند و میگویند این كارها در دوران باردرای مضر هستند. آیا حق با آنهاست؟ در ادامه خودتان متوجه میشوید كدامیک از این اقدامات برای سلامتی شما و جنینتان خطرناك وكدام بی خطر هستند.

رنگ مو

درست است كه رنگ مو حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی است اما تا به حال هیچ موردی از تاثیرات سوء رنگ مو بر نقایص مادرزادی و سرطان های كودكی گزارش نشده است. در ضمن هنگام گذاشتن رنگ مو لازم نیست به پوست سرتان هم رنگ بزنید، در این صورت مواد رنگ مو به هیچ وارد جریان خون شما نخواهند شد. برای اینكه خیالتان كاملا راحت شود می توانید رنگ كردن موها را بگذارید برای 3 ماهه دوم یا سوم به بعد. زیرا در این مدت بیشتر اندا مهای اصلی جنین شكل گرفته اند.
 
واكس

اگر پیش از بارداریتان از مومك استفاده میکرده اید و به آن عادت دارید، الان هم می توانید مومك بزنید،اما به یاد داشته باشید درد آن خیلی زیاد است و ممكن است به شدت ملتهب و سوزناك شود به خصوص در اواخر بارداری. این درد به حدی است كه ممكن ااست انقباضات شدیدی را به وجود آورد كه اگر هنوز به هفته 37 بارداری نرسیده اید، برایتان خوب نیست.

مانیكور و پدیكور

مانیكور و پدیكور هیچ مسئله ای برای شما خانم باردار ایجاد نخواهند كرد. لا ك های ناخن مواد شیمیایی قوی ای ندارند و به علاوه این مواد نمی توانند از بستر ناخن جذب شوند و ارتباطی هم بین نقایص مادرزادی و لاك ناخن گزارش نشده است. البته اگر سالن آرایشی كه انتخاب كرده اید تهویه مناسبی نداشته باشد ممكن است حالت تهوع به شما دست بدهد، پس سعی كنید نزدیك پنجره یا سیستم تهویه بنشینید.

مراقبت از صورت

هیچ راه پیش گیری برای تغییرات پوست در 9ماهه بارداری وجود ندارد، اما میتوان با این تغییرات كنار آمد. مثلا از مرطوب كننده های مناسب استفاده كرد. به یاد داشته باشید در این دوران از میكرودرم ابریژن و لایه بردارها استفاده نكنید، زیرا پوست شما بسیار حساس است. هنگام ماساژ صورت متخصص زیبایی را از حساسیت های خود به مواد ماساژ آگاه كنید و پس از 3 ماهه اول حتما زیرسرتان بالش بگذارید، زیرا اگر تمام بدنتان یک سطح باشد گردش خون آهسته شده و باعث سرگیجه میشود.

برنزه كردن

باید بدانید اشعه ماورای بنفش رنگ پریدگی های ناشی از هورمون های دوران بارداری را تشدید میک‌ند، به علاوه زیر لامپ های مخصوصTanning خیلی داغ می شود و اثرات سویی را برای جنین شما به دنبال خواهد داشت. اگر خیلی هوس آفتاب كردید چنددقیقه زیر نور آفتاب بنشینید، البته با پوششی از ضدآفتاب 15 SPF به بالا.

سفید كردن دندان

تحقیقات درباره بی خطر بودن مواد سفیدكننده دندان در دوران باردرای هنوز كامل نشده اند. پس بهتر است تا زایمان نكرده اید سراغ سفیدكردن دندان هایتان نروید. به علاوه دراین دوران لثه ها حساس اند و به دلیل تغییرات هورمونی امكان خونریزی آنها بسیار زیاد است.

ماساژ

اگر هنگام ماساژ قرار است روی شكم تان دراز بكشید، سالن ماساژ باید تخت های مخصوص بارداری را داشته باشد. در هر صورت از مسئول ماساژتان روغن های بی بو بخواهید. زیرا ممكن است بوی روغن های ماساژ باعث حالت تهوع در شما شود.

سونا و جكوزی

شاید غوطه ور شدن در آب به شما آرامش می بخشد، اما سراغ جكوزی نروید زیرا دمای آب آن خیلی زیاد است. وان حمام یا تشت بزرگی را با آب ولرم پر كنید و در آن بنشینید. دمای بالا به خصوص در 3 ماهه اول میتواند تاثیرات جدی و خطرناكی برجنین بگذارد. به علاوه در جكوزی فقط سر شما بیرون از آب می ماند. در وان خانه زانوها، بازوها و شانه ها بیرون از آب اند. توصیه میشود سونا را هم تا پایان دوران بارداری كنار بگذارید. به علاوه به دلیل لیزبودن این مكا نها احتمال از دست دادن تعادل هم وجود دارد.