بلند قد شدن کودکان، همواره یکی از نگرانی های اصلی والدین است به همین دلیل لزوم شناخت عوامل افزایش قد در کودک و مواد مفید برای تامین نیازهای بدن برای ترشح غدد رشد بسیار مهم است. در این مقاله دکتر سلام شما را با راهکارهای افزایش قد در کودکان آشنا می نماید که شما با استفاده از آن قادر خواهید بود به بلند تر شدن قد فرزند خود کمک کنید.

با خوردن ماهی، قارچ و یا استفاده از نور کافی خورشید می‌توانید این ویتامین را در اختیار ارگان‌های بدن‌تان قرار دهید. ویتامین D در سلامت عضلات و کمک به رشد استخوان‌ها در کودکان بسیار مفید بوده و کمبود آن باعث ایجاد خلل در رشد استخوانی و همچنین افزایش وزن می‌شود.

به گزارش بلاغ، چگونه قد بلند شویم؟‌ عوامل موثر بر افزایش قد کدام ها هستند؟ از جمله سوالاتی هستند که ذهن خیلی از جوانان٬ نوجوانان و والدین آنها را به خود مشغول کرده٬ در این مقاله با ما همراه باشید تا به عوامل موثر بر رشد و افزایش قد بپردازیم و ترفند‌هایی برای قد بلند شدن به شما بیاموزیم. بلندی قد شما تا حد زیادی به ژنتیک و محیط بستگی دارد. اگر چه تعداد زیادی از عواملی که بلندی قد شما را تعیین می‌کنند از کنترل شما خارج هستند اما ترفندها و تکنیک‌های زیادی وجود دارد که بتواند قبل از پایان دوره رشد و بلوغ به شما کمک کند بلند قد شوید. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت کاویاب می‌خوانیم.

۱. رابطه ژنتیک و افزایش قد

 قد شما یک صفت پلی ژنتیک است. ژن های متعددی روی بلندی قد تاثیر می گذارند. البته این به این معنا نیست که داشتن دو پدر مادر کوتاه قد شما را ملزم به کوتاه ماندن می کند و همچنین داشتن یک پدر مادر بلند قد تنها فاکتور های بلند قد شدن شما نخواهد بود. قد شما تا زمانی که به اواسط دهه ی بیست سالگی عمر خود برسید می تواند بلند تر شود البته به شرط آنکه هنوز صفحات رشدتان باز باشند ( دوره بلوغ شما به اتمام نرسیده باشد ) . برای پیش بینی قد خود از روی قد پدر مادرتان کافی است قد آن ها را با هم جمع کرده و درصورتی که پسر هستید به علاوه ی ۱۳ و تقسیم بر ۲ کنید و اگر دختر هستید باید از مجموع قد پدرمادرتان ۱۳ سانتی متر کم کرده و تقسیم بر ۲ کنید. البته این محاسبات کاملا تقریبی بوده و قطعی نیستند.

۲. عوامل محیطی و تاثیر آن بر افزایش قد

عواملی مانند مصرف الکل یا مواد مخدر می تواند در کوتاه ماندن قد شما دخیل باشد. به علاوه سوتغذیه نیز جلو رشد قدی شما را خواهد گرفت. آیا کافئین می تواند مخل رشد قدی شما باشد؟ کافئین خود به تنهایی تاثیری در رشد قد شما ندارد اما با ایجاد خلل در خواب تان و کاهش میزان خواب شبانه روزی می تواند جلوی ترشح به موقع و کافی هورمون رشد را گرفته و نهایتا باعث کوتاه قد ماندن شما می شود.
رابطه سیگار و رشد قدی: کودکان و نوجوانانی که سیگار بکشند یا در معرض دود دست دوم سیگار باشند از دیگر کودکان و نوجوانان کوتاه تر هستند.
استرودید ها  و تاثیر آن در رشد قد: استروئید ها می توانند در مهار رشد استخوان های کودکان و نوجوانان و همچنین کاهش تولید اسپرم، کاهش اندازه سینه، بالا بردن فشار خون و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی موثر باشد. به همین علت است که طبق آمار کودکانی که مبتلا به آسم هستند و از اسپری ها استفاده می کنند تا ۶ سانت از سایر کودکان کوتاه ترند.

۳. خواب کافی و قد بلند شدن

تحقیقات نشان می دهد که نوجوانانی که در سنین رشد به سر می برند به ۸.۵ الی ۱۱ ساعت خواب احتیاج دارند. هر شب هنگام خواب بدن شما بافت های آسیب دیده را ترمیم کرده و در رشد بدنی و قد بلند شدن شما تاثیر می گذارد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد محیط خواب خود را آرام کرده و نورهای اضافی را حذف کنید. اگر در به خواب رفتن مشکل دارید بهتر است قبل از خواب دوش آب گرم یا نوشیدن یک فنجان چای بابونه را امتحان کنید.

هورمون رشد (HGH):

این هورمون به صورت طبیعی در بدن ما تولید می شود. به خصوص در مواقعی که در خواب عمیق هستید غده هیپوفیز تشویق به ترشح این هورمون می شود. گاهی به تشخیص پزشک این هورمون به داخل خون تزریق می شود و یا به صورت پودر یا قرص مصرف می شود. توجه داشته باشید که مصرف این هورمون بدون تجویز پزشک عوارض جبران ناپذیری دارد.

۴. تغذیه‌ی خوب و رشد قد

افزایش قد و تغذیه رابطه ی مستقیمی با همدیگر دارند . مطمئن شوید که تمام ویتامین ها و مواد مغذی لازم به بدن شما می رسد و به ویژه در سن رشد تمام نیاز ها به خصوص آن دسته از ویتامین ها و مواد معدنی که برای رشد قدی خود نیاز دارید را دریافت می کنید. به عبارتی شما در سنین رشد باید مطمئن شوید از تمامی گروه های غذایی استفاده کرده و تمامی نیاز های بدن تان را تامین می کنید.
مطمئن شوید که به اندازه کافی کربوهیدرات و کالری مصرف می کنید. مقدار زیادی کلسیم از لبنیات و سبزیجات سبز دریافت کنید. کلسیم به رشد استخوان های شما و همچنین جلوگیری از پوکی استخوان هایتان کمک می کند.
ویتامین D کافی مصرف کنید: با خوردن ماهی، قارچ و یا استفاده از نور کافی خورشید می‌توانید این ویتامین را در اختیار ارگان‌های بدن‌تان قرار دهید. ویتامین D در سلامت عضلات و کمک به رشد استخوان‌ها در کودکان بسیار مفید بوده و کمبود آن باعث ایجاد خلل در رشد استخوانی و همچنین افزایش وزن می‌شود.
مصرف انواع پروتئین ها برای رشد قدی کامل: با مصرف انواع غذاها اعم از گوشت، تخم مرغ، سویا و یا حبوبات می توانید تمام پروتئین ها را دریافت کرده و نیاز های بدن خود را تامین کنید. پروتئین ها با رفع نیازهای ضروری بدن شما می توانند در رشد قدی تان موثر باشند. توصیه می شود حداقل یک وعده و ترجیحا دو وعد در روز غذای شما از پروتئین تشکیل شده باشد.
از کمبود روی جلوگیری کنید. با مصرف غذاهایی مثل صدف، شکلات، بادام زمینی، تخم مرغ، نخود فرنگی، مارچوبه و مکمل ها از کمبود روی در کودکان و خلل در رشد قدی آن ها جلوگیری کنید. باید مطمئن شوید که نیازهای کلی بدن به روی کاملا برطرف شود.
سه وعده غذایی مشخص داشته باشید. بدن شما نیاز به تغذیه شدن حداقل برای سه بار در روز دارد. به علاوه می توانید میان وعده های کوچکی نیز بین وعده‌های غذایی خود مصرف کنید.

۵. قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن و کمک به افزایش قد

برخی بیماری‌های دوران کودکی می‌تواند باعث کاهش رشد قدی شده و در آینده فرد را به کوتاه قدی دچار کند. اکثر این بیماری‌ها با واکسیناسیون درمان می‌شوند. به علاوه با قوی نگه داشتن سیستم ایمنی با کمک مصرف مقدار زیادی ویتامین C شما از بیمار شدن مصون خواهید ماند. به علاوه نوع غذایی که میخورید در سالم ماندن سیستم ایمنی شما موثر است. سعی کنید به جای مصرف غذاهای فراوری شده و یا آماده که مملو از کالری یا چربی هستند غذاهای تازه و مقوی بخورید. توصیه می‌شود که یک طیف از غذاهای سالم را مصرف کنید. خوردن انواع میوه‌ها، سبزیجات مقدار زیادی، غلات کامل، منابع پروتئینی مانند شیر، پنیر، آجیل و ماهی و سایر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ کمک زیادی به هر چه قوی‌تر بودن و سالم‌تر بودن سیستم ایمنی شما خواهد کرد.

۶. برای قد بلند شدن٬ ورزش کنید

متاسفانه اگر دوره بلوغ و رشد شما به اتمام رسیده باشد دیگر ورزش تاثیری روی قد شما نخواهد گذاشت. اگر هنوز رشد قد تان متوقف نشده باشد می توانید با یک ورزش مناسب و خواب کافی و رژیم غذایی خوب رشد قدی تان را بهبود دهید و بلند قد شوید. برخی تمرینات موثر کششی نیز  می توانند در افزایش قد شما موثر باشند البته فراموش نکنید که اگر دوره بلوغ و رشد شما به اتمام رسیده باشد این تمرینات به هیچ عنوان تاثیری در افزایش قد شما نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید: این ورزش ها مانع رشد قد کودک می شود


۷. تمرین وضعیت درست

شانه های خود را بالا گرفته و ستون فقرت تان را از خمیدگی و انحنا بدور کنید. برای پیدا کردن بهترین وضعیت بدن خود در حالت های مختلف از روش الکساندر کمک بگیرید. این روش به شما آموزش می دهد که در وضعیت های مختلف چه رفتاری با بدن خود داشته باشید و چگونه حرکت کنید ، راه بروید و یا بنشینید.

۸. افزایش اعتماد به نفس

درست است که قد بلند بودن به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما قد کوتاه هم دلیلی برای نداشتن اعتماد به نفس نیست. می توانید در باشگاه ها شرکت کرده و سعی کنید روی ویژگی های مثبت تان کار کنید. همچنین می توانید با تمرینات یوگا یا مراقبه اعتماد به نفس تان را بالا ببرید.

۹. با پزشک‌تان ملاقات کنید

اگر تا قبل از بلوغ رشد قدتان متوقف شده است و یا اگر در یک خانواده قد بلند زندگی می‌کنید ولی رشد قدی‌تان چندان تعریفی ندارد وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. برخی شرایط می‌تواند باعث توقف رشد قدی شما شود. شرایطی مثل عدم ترشح هورمون رشد یا بیماری‌های ایمنی. پزشک در صورت یافتن خللی در رشد قدی شما می‌تواند آن را رفع کرده و رشد قدی شما را بهبود دهد.
منبع/بلاغ